George Russell odniósł zwycięstwo w wyścigu głównym Formuły 2 w Abu Zabi na torze Yas Marina, przypieczętowując tym samym zdobycie tytułu mistrzowskiego tej serii. Drugie miejsce zajął Artiom Markiełow, a na najniższym stopniu podium stanął Luca Ghiotto.

Startujący z pole position Russell był na najlepszej drodze do tego, aby sięgnąć po mistrzostwo Formuły 2. Aby cieszyć się z sukcesu, musiał ukończyć sobotni wyścig na co najmniej ósmej pozycji. Jego jedyny rywal w walce o tytuł Alexander Albon ruszał dopiero z ósmego pola z powodu błędu popełnionego w ostatnim sektorze podczas piątkowych kwalifikacji.

Już na starcie konieczny był wyjazd samochodu bezpieczeństwa z powodu kraksy w dalszej części stawki. Samochód Nicholasa Latifiego, który przystąpił do wyścigu z trzeciego pola, zgasł na światłach, a inni kierowcy próbowali go ominąć. Nie udało się to Arjunowi Mainiemu, który z impetem wjechał w tył pojazdu Kanadyjczyka i dla obu był to koniec rywalizacji, jednak na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało. Mety wyścigu nie ujrzał również Nirei Fukuzumi, który odpadł po kontakcie z innym samochodem na prostej startowej. Oprócz tego na polach stanął również walczący o tytuł Albon, który ostatecznie wznowił udział, jednak miał okrążenie straty względem reszty stawki. Z powodu nieczystości znajdujących się na polach startowych, stawka kierowców jadąca za samochodem bezpieczeństwa musiała przejeżdżać przez aleję serwisową. W obliczu całego zamieszania na samym początku Nyck de Vries lepiej wystartował niż Russell i to Holender objął prowadzenie.

Rywalizację wznowiono na siódmym kółku, zaś kierowcy tracący okrążenie – mowa o Albonie i Sergio Sette Camarze – mogli wyprzedzić cała stawkę i powrócić na okrążenie lidera. Z kolei Sean Gelael otrzymał karę doliczenia pięciu sekund za przekroczenie prędkości w alei serwisowej. De Vries pewnie obronił prowadzenie, jednak Russell utrzymywał się za jego plecami. Na kolejnym okrążeniu po nowe opony zjechali pierwsi kierowcy – wśród nich znajdował się między innymi Russell, który z supermiękkich opon przeszedł na miękką mieszankę opon Pirelli. De Vries uczynił to samo na kolejnym przejeździe, jednak podcięcie w wykonaniu Russella zadziałało i to Brytyjczyk znajdował się na wirtualnej pozycji lidera. Przez chwilę prowadził Markiełow, lecz Rosjanin jako ostatni zjechał do swoich mechaników i później liderem został Ghiotto, ale Włoch także musiał jeszcze pojawić się w alei serwisowej, ponieważ wyścig zaczął na miękkim ogumieniu.

Po zjazdach do boksów bardzo dobrym tempem popisywał się Lando Norris, który najpierw wyprzedził jednocześnie Deletraza oraz Albona w ósmym zakręcie, a na 14. okrążeniu uporał się z Markiełowem, awansując tym samym na czwarte miejsce. Rosjanin nie zamierzał jednak odpuszczać i wyprzedził przyszłorocznego kierowcę McLarena na hamowaniu do ósmego zakrętu na 23 minuty przed końcem – już wtedy było jasne, że z powodu kraksy z początku wyścigu nie uda się przejechać kierowcom pełnego dystansu 31 okr. Albon, który jechał pod koniec pierwszej dziesiątki, nie był w stanie zbliżyć się bardziej do czołówki po fatalnym początku wyścigu – co więcej, Tajlandczyka wyprzedził dwukrotny zwycięzca GP Makau Dan Ticktum, dla którego jest to debiut w F2 i w ten sposób awansował na punktowane dziesiąte miejsce. Na 15 minut przed końcem Albon odzyskał jednak swoją lokatę w drugiej strefie DRS.

Bardzo interesujące tempo prezentował lider wyścigu Ghiotto, który do wyścigu wystartował na miękkich oponach i wciąż nie zjechał po supermiękkie ogumienie. W pewnych momentach był on najszybszym kierowcą na torze, jednak przy jednej okazji przekroczył on limity toru, za co otrzymał od sędziów karę doliczenia pięciu sekund. Drugi Russell tracił 25 sekund, a na trzecie miejsce awansował Markiełow, który na 8 minut przed końcem w pewnym stylu wyprzedził de Vriesa w 11. zakręcie. W międzyczasie Albon zjechał do boksów, gdzie założono mu supermiękkie opony, przez co spadł na 15. miejsce.

Na 4 minuty przed końcem u swoich mechaników pojawił się w końcu dotychczasowy lider wyścigu Ghiotto, gdzie odbył swoją 5-sekundową karę i otrzymał supermiękkie opony. Włoch pojawił się na torze na 5. pozycji, za Russellem, Markiełowem, de Vriesem oraz Norrisem. Dzięki lepszemu ogumieniu, Ghiotto był zdecydowanie najszybszym kierowcą na torze, jadąc o 7 sekund szybciej niż jadący przed nim Norris, z którym pewnie uporał się na minutę przed końcem. Później szybko dogonił i wyprzedził także de Vriesa, awansując na trzecie miejsce.

Ostatecznie Russell odniósł zwycięstwo w wyścigu głównym Formuły 2 w Abu Zabi, sięgając tym samym po mistrzowski tytuł tej serii. Brytyjczyk już wcześniej był pewnym awansu do Formuły 1, gdzie w przyszłym roku będzie startować w barwach Williamsa jako zespołowy partner Roberta Kubicy. Drugie miejsce zajął Markiełow, a na najniższym stopniu podium stanął Ghiotto. Czwartą lokatę wywalczył de Vries, piąty był Norris, na szóstej pozycji znalazł się Deletraz, a punktowaną dziesiątkę uzupełnili Fuoco, Roberto Merhi, Tadasuke Makino oraz Jack Aitken.

Sprinterski wyścig Formuły 2 rozpocznie się w niedzielę o godzinie 10:35.

P Nr Kierowca Zespół Rezultat
1 8 George Russell ART Grand Prix 29 okr.
2 1 Artiom Markiełow Russian Time + 3,301
3 14 Luca Ghiotto Campos Vexatec Racing + 8,283
4 4 Nyck de Vries Pertamina Prema Theodore Racing + 12,046
5 19 Lando Norris Carlin + 19,050
6 20 Louis Delétraz Charouz Racing System + 21,964
7 21 Antonio Fuoco Charouz Racing System + 23,633
8 15 Roberto Merhi Campos Vexatec Racing + 27,375
9 2 Tadasuke Makino Russian Time + 27,840
10 7 Jack Aitken ART Grand Prix + 32,786
11 11 Daniel Ticktum BWT Arden + 42,485
12 9 Dorian Boccolacci MP Motorsport + 46,303
13 17 Alessio Lorandi Trident + 47,809
14 5 Alexander Albon DAMS + 55,571
15 10 Niko Kari MP Motorsport + 1:10,190
16 18 Sérgio Sette Câmara Carlin + 1:10,766
17 3 Sean Gelael Pertamina Prema Theodore Racing + 1:29,971
NSK 6 Nicholas Latifi DAMS  
NSK 12 Nirei Fukuzumi BWT Arden  
NSK 16 Arjun Maini Trident  

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race