Słynne wyścigi: Grand Prix Sakhiru 2020

Dwa wyścigi w Bahrajnie pod koniec sezonu, kiedy losy mistrzostwa już dawno były rozstrzygnięte, nie zapowiadały dużych emocji. Jednak drugi z nich, rozegrany na, debiutującej w F1, bardzo krótkiej zewnętrznej pętli toru, okazał się prawdziwym klasykiem.

Anomalie punktowe wczesnych lat Formuły 1

Trzy miejsca na podium, pięciu kierowców sklasyfikowanych w pierwszej trójce, a punkty na podium przydzielono siedmiokrotnie. Kierowca, który w klasyfikacji generalnej pod koniec sezonu posiadał 0,14 punkta. Wczesne lata Formuły 1 posiadają różne smaczki, a jednym z nich jest system punktowania. Przedstawimy dwa takie przykłady.

Ściganie z drugą wojną światową w tle: Grand Prix Belgradu 1939

Kiedy wojska niemieckie dokonały napaści na Polskę, w Belgradzie najlepsi kierowcy z całej Europy przygotowywali się do rywalizacji. Wystartowali trzeciego września, w dniu, kiedy Wielka Brytania i Francja wypowiedziały wojnę Trzeciej Rzeszy. Chcemy wam przedstawić historię ostatniego wyścigu na kontynencie europejskim przed kilkuletnią przerwą, spowodowaną drugą wojną światową.

Gunnar Nilsson: Początek kariery końcem życia

Niedoszły następca Ronniego Petersona, zwycięzca Grand Prix Belgii 1977. Kierowca, który w Formule 1 spędziłby wiele lat, gdyby nie śmiertelna choroba, która zakończyła jego życie. 20 listopada obchodziłby swoje 73. urodziny. Poznajcie ostatni szwedzki talent, który mógł podbić F1.

Słynne wyścigi: Grand Prix Turcji 2020

To miał być wyścig, w którym Lewis Hamilton zdobędzie swoje siódme mistrzostwo świata, wyrównując rekord Michaela Schumachera. Jak dotąd sezon 2020 upływał pod znakiem jego totalnej dominacji i nikt nie przypuszczał, że odniesienie zwycięstwa w Grand Prix Turcji może być dla Lewisa tak trudnym zadaniem.

Kierowca (nie)jednego sezonu: pech, tytuł i tragedia kariery Jochena Rindta

Karl Jochen Rindt jest jedynym pośmiertnym mistrzem świata w historii Formuły 1. Austriak całkowicie zdominował rywalizację w sezonie 1970, podczas którego tragicznie zginął. Jego przewaga była na tyle wysoka, że konkurencja nie była w stanie mu zagrozić w odebraniu tytułu. Z tego go zapamiętano, ale jaki był na przestrzeni całej swojej kariery? Kierowca jednego sezonu, czy ktoś więcej? Jego kariera to opowieść o tym, że awarie potrafią wypaczyć niejedną statystykę.

Słynne wyścigi: Grand Prix Stanów Zjednoczonych 2015

Scenariusz wyścigu o Grand Prix USA wydawał się napisany w Hollywood. Był pełny zaskakujących zwrotów akcji i zakończył się zwycięstwem tego, który od początku miał być głównym bohaterem.

Słynne wyścigi: Grand Prix Japonii 1990

Mimo tego, że nie dojechali do pierwszego zakrętu, to Ayrton Senna i Alain Prost byli ponownie bohaterami Grand Prix Japonii. Kolejna kontrowersyjna kolizja między nimi była pokłosiem tego, co stało się rok wcześniej. I tak jak rok wcześniej sytuację wykorzystał zespół Benettona.

Słynne wyścigi: Grand Prix Malezji 2016

To właśnie ten wyścig miał okazać się rozstrzygającym momentem mistrzostw, a jednocześnie takim, który najlepiej łączył wątki, które przewijały się przez cały sezon. Pech Lewisa Hamiltona, nieustępliwość i waleczność Nico Rosberga, rywalizacja kierowców Red Bulla, która pomaga zespołowi powrócić na szczyt, błędy Sebastiana Vettela, które pozbawiają go szansy na walkę o zwycięstwo, wszystko to było w tym wyścigu. Była też jedna zupełnie nowa rzecz w tamtym sezonie. Szczęście w końcu uśmiechnęło się do Daniela Ricciardo.

Słynne wyścigi: Grand Prix Japonii 2007

Grand Prix Japonii 2007 rozegrano w bardzo trudnych warunkach. Jak zwykle w takich przypadkach na torze działo się dużo. Ponadto wydawało się, że wynik tego wyścigu niemal rozstrzygnął losy mistrzostwa na korzyść Lewisa Hamiltona. To jednak miało wkrótce okazać się nieprawdą

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz
Bartosz Przyborowski

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league