Antonio Fuoco odniósł triumf w wieńczącym tegorocznym sezon Formuły 2 sprinterskim wyścigu na torze Yas Marina w Abu Zabi. Drugie miejsce zajął Lando Norris, a na najniższym stopniu podium stanął Roberto Merhi.

Start wyścigu musiał został przełożony o jedno okrążenie, ponieważ Sean Gelael ustawił się nie na swoim polu. Ta sytuacja zmieszała Sergio Sette Camarę, którego samochód zgasł i do rywalizacji musiał przystąpić z alei serwisowej, obok Arjuna Mainiego.

Za drugim razem start odbył się bez większych problemów. Z pól ponownie nie był w stanie ruszyć Nicholas Latifi, który wczoraj został uderzony przez Mainiego na prostej startowej, zaś na prowadzenie wysunął się Fuoco, który wyprzedził ruszającego z pole position Merhiego. Jeszcze na pierwszym okrążeniu w 14. zakręcie Gelael stracił panowanie nad swoim samochodem, uderzając w samochody prowadzone przez Niko Kariego oraz Tadasuke Makino i dla tych trzech zawodników był to koniec wyścigu. Z powodu tego incydentu dyrekcja wyścigu zdecydowała się wykorzystać wirtualny samochód bezpieczeństwa.

Rywalizację wznowiono na trzecim okrążeniu wyścigu. Na prowadzeniu znajdował się Fuoco, który miał ponad sekundę nad Merhim. Hiszpan popełnił błąd w zakręcie 17., lecz utrzymał swoją drugą pozycję, jednak musiał wkrótce uważać na zbliżającego się Norrisa, który na starcie awansował na trzecią lokatę. Słabszy restart zaliczył mistrz F2 oraz przyszłoroczny kierowca Williamsa w Formule 1 George Russell, który został wyprzedzony przez Louisa Deletraza, przez co spadł na szóste miejsce. Brytyjczyk szybko odpowiedział na czwartym kółku, zaś do znajdującego się przed nim Nycka de Vriesa miał ponad sekundę straty. Przedwcześnie udział w wyścigu zakończył dwukrotny zwycięzca GP Makau Daniel Ticktum, dla którego był to debiutancki weekend w Formule 2. Powodem odpadnięcia były problemy ze skrzynią biegów w samochodzie juniora Red Bulla.

Na kolejnych okrążeniach sytuacja na czele wyścigu była spokojna – Fuoco utrzymywał ponad sekundową przewagę na Merhim, który z kolei odparł początkowe ataki ze strony Norrisa, by następnie odjechać od przyszłorocznego kierowcy McLarena w Formule 1 na ponad dwie sekundy. Russell w międzyczasie wyprzedził de Vriesa i awansował na czwartą lokatę. Z kolei Artiom Markiełow uporał się z Luką Ghiotto, lecz na 10. kółku przestrzelił on hamowanie do szóstego zakrętu w pierwszej szykanie, mimo wszystko utrzymując się przed Włochem. Kolejnym celem Rosjanina był Deletraz, jednak nie był w stanie znaleźć się przed Szwajcarem i w wyniku frustracji spowodowanej brakiem systemu DRS popełnił kilka błędów, wyjeżdżając wielokrotnie poza tor.

W końcówce wyścigu znajdujący się na trzeciej pozycji Norris był w stanie dojechać do Merhiego, który miał już 3 sekundy straty do Fuoco, lecz brak systemu DRS wyraźnie utrudniał to zadanie. Brytyjczyk wywarł jednak skuteczny nacisk na swoim rywalu, najpierw atakując go na nawrocie przed najdłuższą prostą, a następie wyprzedzając go na hamowaniu do ósmego zakrętu. Po przejechaniu linii mety Norris podczas próby podziękowania zespołowi obrócił swój samochód przed pierwszym zakrętem, jednak udało mu się uniknąć uderzenia w innego kierowcę bądź też bariery.

Ostatecznie Fuoco odniósł pewne zwycięstwo w sprinterskim wyścigu Formuły 2 w Abu Zabi, wieńcząc w ten sposób tegoroczny sezon tej serii. Drugie miejsce zajął Norris, a na najniższym stopniu podium stanął Merhi. Czwartą lokatę wywalczył Russell, piąty był de Vries, na szóstej lokacie dojechał Deletraz, na siódmej pozycji rywalizację ukończył Markiełow, a ostatni punkt wywalczył Albon, który w klasyfikacji kierowców spadł na trzecie miejsce, ulegając Norrisowi. Czołową dziesiątkę uzupełnili Ghiotto oraz Sette Camara.

P Nr Kierowca Zespół Rezultat
1 21 Antonio Fuoco Charouz Racing System 21 okr.
2 19 Lando Norris Carlin + 1,713
3 15 Roberto Merhi Campos Vexatec Racing + 3,672
4 8 George Russell ART Grand Prix + 8,548
5 4 Nyck de Vries Pertamina Prema Theodore Racing + 9,458
6 20 Louis Delétraz Charouz Racing System + 11,050
7 1 Artiom Markiełow Russian Time + 12,960
8 5 Alexander Albon DAMS + 15,047
9 14 Luca Ghiotto Campos Vexatec Racing + 19,646
10 18 Sérgio Sette Câmara Carlin + 23,052
11 9 Dorian Boccolacci MP Motorsport + 24,429
12 12 Nirei Fukuzumi BWT Arden + 27,843
13 7 Jack Aitken ART Grand Prix + 30,535
14 17 Alessio Lorandi Trident + 33,205
15 6 Nicholas Latifi DAMS + 1:36,014
NSK 11 Daniel Ticktum BWT Arden  
NSK 10 Niko Kari MP Motorsport  
NSK 2 Tadasuke Makino Russian Time  
NSK 3 Sean Gelael Pertamina Prema Theodore Racing  
NSK 16 Arjun Maini Trident  

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Agata Kurek
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?

Partnerzy

rally and race