Konsekwencje kontrowersyjnego finału – czy F1 wyciągnie wnioski?

Tak emocjonujący sezon musiał mieć dramatyczne zakończenie, ale mało kto spodziewał się walki dosłownie do ostatniego okrążenia. Niestety pasjonujący finał zostawił też niesmak. Od początku kontrowersje związane z sędziowaniem zawodów i niekonsekwencją w stosowaniu przepisów były jednym z pobocznych wątków tego sezonu. Podczas finału w Abu Zabi wyszły jednak na pierwszy plan. Formuła 1 ma problem z konsekwentnym stosowaniem przepisów. Trzeba coś z tym zrobić.

Guanyu Zhou – korzyść dla Formuły 1

Guanyu Zhou dołączy w sezonie 2022 do zespołu Alfa Romeo Racing Orlen, zostając pierwszym etatowym kierowcą z Chin w historii Formuły 1. Jego debiut może się okazać zaproszeniem dla najbogatszego kapitału świata do mistrzostw świata. Jedwabny szlak dla świata motosportu będzie tylko korzyścią dla nas wszystkich. Pomijając jednak wszystkie aspekty gospodarcze, mamy do czynienia z solidnym kierowcą, który jest godzien swojego miejsca.

Presja, koncentracja i rozmyślania o jedzeniu na ostatnim okrążeniu – psychologia MotoGP

W internecie pojawia się wiele dyskusji na temat siły mentalnej Lewisa Hamiltona czy Marca Márqueza, a czasem słyszymy komentatorów mówiących o tym, jak zawodnikowi pomogłaby sesja z psychologiem.

Czy juniorzy F1 mają przyszłość?

Bycie juniorem zespołu Formuły 1 brzmi dumnie. Swoje akademie dla kierowców prowadzą Ferrari, Mercedes, Red Bull oraz Alpine. Czy któryś z ich obecnych podopiecznych trafi kiedyś do Formuły 1?

Felieton: AlphaTauri-Honda – czy jest jeszcze nadzieja na sukces?

Włoski zespół AlphaTauri, znany jeszcze niedawno jako Toro Rosso, miał być królikiem doświadczalnym dla ewentualnej współpracy Red Bull Racing z Hondą. Zespół z Faenzy zamiast tego stał się jedną z rewelacji w Formule 1 – nie tylko obaj kierowcy stawali na podium w sezonie 2019, ale rok później Pierre Gasly odniósł na torze Monza swoje pierwsze zwycięstwo. Teraz jednak wydaje się, że ze znakomitej formy niewiele pozostało.

Felieton: Rdzewienie George’a Russella

George Russell jest powszechnie uznawany za bardzo utalentowanego kierowcę, który w przyszłości ma szansę zdobyć wiele tytułów mistrzowskich. Jego dotychczasowa przygoda z Formułą 1 to jednak istna udręka, a przyszłość może wcale nie być świetlana tak szybko, jak się mu wróży. Chodzi o powiązania, które potencjalnie mogą budować karierę, a jak na razie ją niszczą.

Nieszczęścia i pit-stopy chodzą parami

Seria niefortunnych zdarzeń dosięgnęła Mercedesa podczas Grand Prix Sakhiru. Mercedes miał odegrać swój numer popisowy, czyli bezbłędny i błyskawiczny podwójny pit-stop. Tym razem jednak wszystko, co chyba było możliwe poszło nie tak.

Pit-stop, który wszystko zepsuł

Ta niedziela miała należeć do George’a Russella. Po dwóch latach jazdy na końcu stawki i wykrzesywania 101% z Williamsa, Brytyjczyk w końcu otrzymał szansę, aby ścigać się czołowym samochodem Formuły 1.

Gorące krzesła

Gdy po wypadku stało się już jasne, że stan Romaina Grosjeana jest dobry, ale poparzenia dłoni nie pozwolą mu pojechać w Grand Prix Sakhiru, Haas zapowiedział, że miejsce Francuza w ten weekend zajmie Pietro Fittipaldi, przedłużając tym samym występy dynastii Fittipaldich w F1. Tak rozpoczęła się gra w gorące krzesła, która chyba sięgnęła zenitu, gdy okazało się, że Lewis Hamilton jest zarażony koronawirusem i również nie pojawi się w niedzielnym wyścigu. Mówię „chyba” dlatego, że patrząc na wydarzenia ostatnich kilku dni, już niczego nie można być pewnym.

Co uratowało Grosjeana?

Po tym jak Romain Grosjean wyszedł cało z wypadku, w którym jego samochód pękł na pół i stanął w płomieniach, wiele osób mówiło o cudzie. Dokładnie takie wrażenie robił obraz Grosjeana wychodzącego z wbitych w barierę pozostałości jego samochodu. Jednak nie był to cud. Był to efekt pracy bardzo wielu ludzi, na przestrzeni bardzo wielu lat.

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz
Bartosz Przyborowski

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league