Doohan wygrywa ostatni wyścig sezonu F2

Jack Doohan triumfował w ostatnim wyścigu Formuły 2 w sezonie 2023 na torze Yas Marina. Drugie miejsce zajął Victor Martins, a podium uzupełnił tegoroczny wicemistrz Frederik Vesti. Mistrzem serii został Theo Pourchaire, który zakończył rywalizację na pozycji piątej.

Pourchaire rozpoczynał wyścig główny z 14. pozycji mając 16 punktów przewagi nad drugim Vestim. Duńczyk startował z dziewiątego pola i żeby zdobyć tytuł musiał zakończyć zmagania na przynajmniej trzecim miejscu wraz z najszybszym okrążeniem w przypadku, gdy Francuz w ogóle by nie punktował.

Walczący o mistrzostwo zawodnicy wybrali również inne strategie – Vesti wystartował na oponach pośrednich, z kolei Francuz wybrał miękkie ogumienie.

Z pierwszych trzech miejsc ruszali Doohan, Martins oraz Kush Maini. Doohan utrzymał się na prowadzeniu, a Maini zdołał przebić się na drugie miejsce. Na starcie zyskali również pretendenci do tytułu – Vesti zyskał jedną pozycję, natomiast Pourchaire przesunął się na miejsce 12.

Po siedmiu okrążeniach do boksów zjechali pierwsi kierowcy – Ayumu Iwasa, Ralph Boschung oraz Pourchaire. Na kolejnych kółkach do alei serwisowej zjeżdżało coraz więcej zawodników, dzięki czemu Vesti wskoczył na trzecie miejsce. Pourchaire po obowiązkowym pit-stopie jechał na 16. miejscu.

Na 15 kółek przed zakończeniem wyścigu, bolid Olivera Bearmana wyraźnie zwolnił, po czym zatrzymał się na wjeździe do alei serwisowej, co spowodowało jej zamknięcie. Utrudnienia potrwały jednak tylko okrążenie.

Na 23 okrążeniu do boksów zjechał Vesti. Szybka zmiana opon pomogła mu wrócić na tor na dziewiątej pozycji – bezpośrednio za Pourchairem. Ciekawą walkę toczyli wówczas juniorzy Red Bulla – Iwasa oraz Zane Maloney.

Ich walka sprawiła, że kierowcy jadący za nimi znacznie się do siebie zbliżyli, umożliwiło to również odrobienie strat Vestiemu. Duńczyk zaatakował Pourchaire’a oraz Mainiego na dojeździe do zakrętu piątego, jednak rywale pozostali na swoich pozycjach.

Pourchaire próbować zaatakować jadącego przed nim Hindusa, jednak ich walka ponownie sprawiła, że Duńczyk się do nich zbliżył i zaczął ich atakować. Maini stracił dwie pozycje, a walka Vestiego z Pourchairem zakończyła się dwa okrążenia później po udanym ataku Duńczyka w zakręcie dziewiątym.

Doohan dojechał z bezpieczną przewagą blisko pięciu sekund nad drugim Martinsem. Na ostatnim okrążeniu Vesti próbował zaatakować Maloneya, jednak doszło między nimi do kontaktu. Reprezentant Barbadosu obrócił się i spadł na pozycję 17. Vesti zakończył zmagania na trzeciej pozycji, jednak nie było to wystarczające, by zdobyć tytuł mistrzowski.

Na czwartej pozycji ukończył Ayumu Iwasa, a za nim dojechał tegoroczny mistrz F2 Pourchaire. Leclerc ukończył wyścig na pozycji szóstej, a pierwszą dziesiątkę uzupełnili Denis Hauger, Isack Hadjar, Maini oraz Jak Crawford.

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze