Drugovich na podium w sobotnim wyścigu F2 po karach dla rywali

Lider mistrzostw Formuły 2 Felipe Drugovich awansował na podium w sobotnim sprinterskim wyścigu Formuły 2 we Francji po tym, jak sędziowie zdecydowali się nałożyć kilka kar na innych kierowców, którzy zostali w konsekwencji sklasyfikowani na niższych pozycjach.

Théo Pourchaire, który pierwotnie zajął drugie miejsce i jednocześnie awansował na drugą lokatę w mistrzostwach, był jednym z kilku zawodników, którzy otrzymali karę doliczenia 5 sekund do końcowego wyniku wyścigu. Spadł on tym samym na siódme miejsce, dając awans Drugovichowi. Pourchaire został uznany winnym przewinienia wymuszenia wyjazdu poza tor Marcusa Armstronga w 11. zakręcie podczas próby wyprzedzania. W efekcie Logan Sargeant odzyskał drugie miejsce w klasyfikacji kierowców, zaś Pourchaire oprócz kary czasowej otrzymał także jeden punkt karny do swojej licencji.

Jüri Vips, który jako szósty przekroczył linię mety, także został ukarany za incydent z Armstrongiem, tym razem za kontakt. Zespołowi koledzy z Hitech Grand Prix zderzyli się w 15. zakręcie, co ponadto wymusiło Armstronga do szerokiego wyjazdu poza tor, tuż po incydencie z Pourchaire’m. Vips otrzymał identyczną karę co Pourchaire i ostatecznie spadł na 11. miejsce, nie dające żadnych punktów.

Sam Armstrong również został ukarany przez sędziów za kontakt, w tym przypadku z Jehanem Daruvalą w ósmym zakręcie na wcześniejszym etapie wyścigu. Zastosowano identyczną karę, podobnie jak dołożenie karnego punktu do licencji.  Nowozelandczyk przekroczył metę na niepunktowanej pozycji, a w wyniku decyzji został sklasyfikowany dopiero na 14. miejscu.

Po uwzględnieniu korekcji na wyniki wyścigu sprinterskiego, Drugovich awansował na trzecie miejsce, za zwycięzcę Liama Lawsona oraz Daruvalę. Czwarta lokata przypadła Jackowi Doohanowi, a piąty był Frederik Vesti. Punktowaną ósemkę zamknęli Ayumu Iwasa, Pourchaire oraz Sargeant.

Do niedzielnego wyścigu głównego, który rozpocznie się o godzinie 9:35, Enzo Fittipaldi otrzymał karę cofnięcia o 5 pól startowych za kolizję z Roberto Merhim w ósmym zakręcie. Oprócz tego do jego licencji przypisano dwa punkty karne. Jako że Brazylijczyk nie ukończył sobotniej rywalizacji po tym kontakcie, nałożono na niego karę przesunięcia do drugiego wyścigu.