Lawson triumfuje w wyścigu sprinterskim F2 we Francji

Liam Lawson z zespołu Carlin wygrał wyścig sprinterski Formuły 2 na torze Paul Ricard we Francji. Na drugim miejscu zmagania ukończył Jehan Daruvala, natomiast trzecie miejsce, ku uciesze lokalnych fanów, zdobył Francuz Theo Pourchaire.

Problemy ze startem do okrążenia formującego miało aż trzech kierowców - Enzo Fittipaldi, Richard Verschoor oraz Clement Novalak. Kierowcy zostali przetransportowani do alei serwisowej z której wystartowali. Jedynie Verschoor mając większe problemy z bolidem wyjechał na tor dopiero na szóstym okrążeniu.

Daruvala na starcie obronił swoją pozycję. Jedno miejsce stracił Lawson, który został wyprzedzony przez Marcusa Armstronga. Za Lawsonem znajdowali się Pourchaire oraz Felipe Drugovich.

Na początku wyścigu świetnie walczyli Nowozelandczycy - Lawson oraz Armstrong. Kierowca Carlin próbował ataków zarówno po zewnętrznej jak i wewnętrznej stronie zakrętów. Junior Red Bulla ostatecznie odzyskał straconą na starcie pozycję po fantastycznym manewrze w zakręcie ósmym.

Po przesunięciu się na drugie miejsce, Lawson znacznie przyśpieszył i zaczął odrabiać stratę do Daruvali. W ciągu kilku okrążeń odrobił blisko sekundę i znajdował się w zasięgu DRS kierowcy Premy.

Na dziewiątym okrążeniu na tor wyjechał samochodu bezpieczeństwa. Przyczyną była kraksa Fittipaldiego, który obrócił się po kontakcie z Roberto Merhim, a następnie został uderzony przez Amaury’ego Cordeela.

Na półmetku wyścigu liderem wciąż pozostawał Daruvala. Za nim jechali Lawson oraz Armstrong. Rywalizację wznowiono na 13. okrążeniu. Hindus wcześnie rozpoczął restart i pozostał na swojej pozycji. Sytuacja w pierwszej piątce wyglądała podobnie.

Lawson utrzymał swoje dobre tempo i sześć okrążeń przed zakończeniem rywalizacji, ponownie w zakręcie ósmym, wyprzedził Daruvalę. Nowozelandczyk szybko odjechał reszcie stawki na blisko sekundę.

Trzy okrążenia przed końcem, kierowcę Premy zaatakował również Armstrong. Doszło jednak między nimi do delikatnego kontaktu, w wyniku którego Nowozelandczyk spadł na szósta pozycję. Następnie Kierowca Hitech, został zaatakowany przez Jüriego Vipsa, przez co bardzo szeroko wyjechał w ostatnim zakręcie spadając na miejsce dziewiąte.

Lawson nie oddał prowadzenia, wygrywając z bezpieczną przewagą ponad trzech sekund. Jest to drugie zwycięstwo kierowcy Carlin w tym sezonie. Drugie miejsce dowiózł Daruvala, natomiast Pourchaire zadowolił francuskich kibiców zajmując najniższe miejsce na podium.

Czwarty dojechał Drugovich, a jako piąty wyścig ukończył Jack Doohan, natomiast za nim uplasował się Vips. TOP10 uzupełnili Frederik Vesti, Ayumu Iwasa, Armstrong oraz Logan Sargeant.

Wyścig główny F2 odbędzie się w niedzielę o godzinie 09:35 czasu polskiego.

Aktualizacja

Po wyścigu sędziowie zdecydowali się nałożyć na kilku kierowców kary czasowe, które spowodowały przesunięcie tych zawodników w dół klasyfikacji wyścigu. Z tego względu na podium ostatecznie znalazł się lider klasyfikacji F2, Drugovich.

PNrKierowcaZespółRezultat
15
Liam Lawson
Carlin21 okr.
22
Jehan Daruvala
Prema Racing+ 3,206
311
Felipe Drugovich
MP Motorsport+ 4,835
43
Jack Doohan
Virtuosi Racing+ 5,709
59
Frederik Vesti
ART Grand Prix+ 7,948
617
Ayumu Iwasa
DAMS+ 8,260
710
Théo Pourchaire
ART Grand Prix+ 9,552
86
Logan Sargeant
Carlin+ 9,654
94
Marino Sato
Virtuosi Racing+ 10,586
1024
David Beckmann
Van Amersfoort Racing+ 10,979
118
Jüri Vips
Hitech Grand Prix+ 12,087
121
Dennis Hauger
Prema Racing+ 12,477
1321
Calan Williams
Trident+ 12,530
147
Marcus Armstrong
Hitech Grand Prix+ 14,433
1523
Cem Bölükbasi
Charouz Racing System+ 15,861
1616
Roy Nissany
DAMS+ 16,536
1712
Clement Novalak
MP Motorsport+ 16,643
1814
Olli Caldwell
Campos Racing+ 17,338
NSK15
Roberto Merhi
Campos Racing
NSK20
Richard Verschoor
Trident
NSK22
Enzo Fittipaldi
Charouz Racing System
NSK25
Amaury Cordeel
Van Amersfoort Racing

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze