Iwasa wygrał po raz pierwszy w Formule 2 w dominującym stylu

Junior Red Bulla Ayumu Iwasa odniósł przekonujące pierwsze zwycięstwo w Formule 2 w niedzielnym wyścigu głównym na francuskim torze Paul Ricard. Drugie miejsce zajął Théo Pourchaire, a na najniższym stopniu podium stanął Frederik Vesti.

Pogoda przed początkiem wyścigu pogoda jak najbardziej sprzyjała rywalizacji, podobnie jak w dotychczasowej części weekendu. Temperatura powietrza mimo dość wczesnej pory była dość wysoka i wynosiła już 28°C, a asfalt rozgrzany był do 34°C i wartość ta bardzo szybko rosła za sprawą słońca. Sam start wyścigu miał miejsce 10 minut później od planowanej godziny, jednak przyczyna takiej decyzji ze strony dyrekcji wyścigu nie była do końca jasna.

Po zgaśnięciu czerwonych świateł kapitalnym startem popisał się ruszający z czwartego pola Jack Doohan, który objął prowadzenie na dojeździe do pierwszego zakrętu. Australijczyk jednak został wyprzedzony przez Iwasę na prostej Mistral, który przewodził stawce na pierwszym okrążeniu. Słaby początek zaliczył zdobywca pole position Logan Sargeant, który spadł na trzecie miejsce, a za swoimi plecami miał Vestiego oraz Pourchaire’a.

Na drugim okrążeniu wyścig został zneutralizowany samochodem bezpieczeństwa z powodu kilku kolizji, które wydarzyły się w dalszej części stawki po samym starcie. W szykanie między dwoma prostymi odcinkami na prostej Marino Sato został uderzony przez jednego z rywali, a silnik w jego samochodzie zgasł. W 13. zakręcie David Beckmann doprowadził do obrócenia się samochodu Marcusa Armstronga, zaś Dennis Hauger, nie mając gdzie uciec, także uderzył w bolid Nowozelandczyka, który z powodu uszkodzeń musiał wycofać się z rywalizacji. Sam Hauger doznał sporych uszkodzeń przedniego skrzydła i musiał zjechać do boksów. Na całym zamieszaniu najwięcej skorzystał Roy Nissany, który po starcie z 20. pola awansował na 11. miejsce.

Wyścig został wznowiony na początku szóstego okrążenia. Iwasa postanowił ruszyć bardzo wcześnie, co kompletnie przespał Doohan i Japończyk już po restarcie miał sekundową przewagę. Nieco zachowawczo pojechał także lider klasyfikacji F2 Felipe Drugovich, który został wyprzedzony przez Liama Lawsona w pierwszym zakręcie, awansując na siódme miejsce.

Po tym jak pierwsi kierowcy obowiązkowo zmienili opony z miękkich na twarde na okrążeniach 8-10, na 11. kółku Pourchaire postanowił zjechać z piątej pozycji po nowy zestaw ogumienia, powracając na tor na 12. miejscu. Na podobny ruch zdecydował się także jadący za nim Jüri Vips, jednak Estończyk stracił mnóstwo pozycji z powodu bardzo wolnej procedury zmiany opon, tracąc wobec Francuza aż 20 sekund.

Na końcu 12. kółka jako pierwszy z czołowej trójki na zjazd zdecydował się Sargeant, także zamieniając opony miękkie na twarde. Pech jednak sięgnął Amerykanina, ponieważ podczas ruszenia jego silnik zgasł, a po odpaleniu nie był w stanie wrzucić biegu i w ten sposób wycofał się z rywalizacji.

Niedługo później zjechał także jadący na drugim miejscu Doohan, który jednak musiał zostać przytrzymany w boksie z powodu jadącego po alei serwisowej Felipe Drugovicha. Następnie Australijczyk na wyjeździe z pit lane musiał bronić się przed Pourchairem, jednak przegrał ten pojedynek z powodu nierozgrzanych opon. Jako ostatni z czołówki zjechał Iwasa, jednak podczas zmiany opon w jego bolidzie nie było żadnych problemów i powrócił na tor na czwartym miejscu, na czele grupy kierowców będących po pit stopie.

Kiedy wszyscy kierowcy zaliczyli obowiązkową zmianę opon, Iwasa znajdował się na komfortowym prowadzeniu, zaś 4,4 sekundy tracił do niego Pourchaire, który wyraźnie skorzystał na wcześniejszym zjeździe. Jako trzeci jechał Doohan, a czwarty podążał Vesti.

Doohan prezentował lepsze tempo niż Pourchaire i na 19. okrążeniu wyprowadził atak w szykanie. Australijczyk jednak jadąc po wewnętrznej obrał zbyt ostrą linię i obrócił się po najechaniu na krawężnik, delikatnie uderzając także w swojego rywala. Doohan po tym incydencie spadł na czwarte miejsce, promując Vestiego na trzecią lokatę.

Na ostatnich okrążeniach Drugovich prezentował bardzo dobre tempo i po wcześniejszym wyprzedzeniu Lawsona zaczął wywierać ogromny nacisk na Doohana. Brazylijczyk wyprowadził skuteczny atak na 4 okrążenia przed końcem w szykanie na prostej Mistral i awansował w ten sposób na czwarte miejsce. W tym momencie do trzeciego Vestiego tracił 3 sekundy, lecz już zabrakło okrążeń, aby spróbować powalczyć o podium.

W samej końcówce techniczny problem dopadł jadącego pod koniec pierwszej dziesiątki Verschoora, który zgłosił swego rodzaju pożar w samochodzie, który jednak nie był widoczny na zewnątrz. Holender zaparkował na początku ostatniego kółka na prostej startowej, powodując wywieszenie żółtej flagi.

Iwasa kontrolował przebieg wyścigu do samego końca i odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w Formule 2, meldując się na mecie z przewagą aż 8,6 sekundy nad resztą stawki. Drugie miejsce zajął Pourchaire, a na najniższym stopniu podium stanął Vesti. Jako czwarty linię mety przekroczył Drugovich, piąty był Doohan, szósta lokata przypadła Lawsonowi, zaś czołową dziesiątkę zamknęli Daruvala, Novalak, Nissany oraz Fittipaldi.

Kolejnym przystankiem w tegorocznym kalendarzu Formuły 2 będzie runda na Węgrzech na torze Hungaroring, która zostanie zorganizowana już za tydzień w dniach 29-31 lipca.

PNrKierowcaZespółRezultat
117
Ayumu Iwasa
DAMS30 okr.
210
Théo Pourchaire
ART Grand Prix+ 8,649
39
Frederik Vesti
ART Grand Prix+ 9,887
411
Felipe Drugovich
MP Motorsport+ 10,253
53
Jack Doohan
Virtuosi Racing+ 16,050
65
Liam Lawson
Carlin+ 19,680
72
Jehan Daruvala
Prema Racing+ 27,558
812
Clement Novalak
MP Motorsport+ 32,852
916
Roy Nissany
DAMS+ 36,514
1022
Enzo Fittipaldi
Charouz Racing System+ 37,686
1121
Calan Williams
Trident+ 40,214
128
Jüri Vips
Hitech Grand Prix+ 45,584
1314
Olli Caldwell
Campos Racing+ 46,476
1424
David Beckmann
Van Amersfoort Racing+ 48,501
1525
Amaury Cordeel
Van Amersfoort Racing+ 49,092
161
Dennis Hauger
Prema Racing+ 1:25,136
1720
Richard Verschoor
Trident+ 2 okr.
NSK23
Cem Bölükbasi
Charouz Racing System
NSK6
Logan Sargeant
Carlin
NSK15
Roberto Merhi
Campos Racing
NSK7
Marcus Armstrong
Hitech Grand Prix
NSK4
Marino Sato
Virtuosi Racing

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze