GP2 Series zmienia nazwę na FIA Formułę 2

Międzynarodowa Federacja Samochodowa potwierdziła, że seria GP2, uznawana za przedsionek do Formuły 1, od teraz będzie nazywać się Mistrzostwami FIA Formuły 2.

Od kilku lat FIA prowadziła negocjacje z właścicielami serii GP2 w sprawie powrotu Formuły 2, jednak przez dłuższy czas nie poczyniono w tej sprawie znaczącego progresu. Przejęcie Formuły 1 przez Liberty Media, które zostało sfinalizowane w styczniu, przyspieszyło jednak cały proces. Nowy właściciel pragnął utorować drogę potencjalnym kierowcom F1, wprowadzając zmiany w drabince.

W czwartek potwierdzono, że prowadzone negocjacje zakończyły się sukcesem, a zmiana nazwy będzie już obowiązywać w nadchodzącym sezonie.

„Światowa Rada Sportów Motorowych zatwierdziła utworzenie Mistrzostw FIA Formuły 2 od sezonu 2017. FIA osiągnęła porozumienie z Formula One Group w sprawie przejścia z GP2 Series na FIA Formułę 2, zaś ta seria wyścigowa będzie towarzyszyła Mistrzostwom Świata Formuły 1” – czytamy w oświadczeniu FIA.

Seria GP2 została utworzona w 2005 roku jako następca Formuły 3000, w której sukces w ciągu 12-letniej historii osiągali tacy kierowcy, jak Nico Rosberg, Lewis Hamilton czy też Stoffel Vandoorne. Obecna konstrukcja GP2/17 zostanie zachowana na ten sezon, jednak w przyszłym roku wprowadzony zostanie nowy samochód.

„Jestem bardzo zadowolony z możliwości poinformowania o ewolucji GP2 Series, która stanie się Mistrzostwami FIA Formuły 2. Juniorskie kategorie, a zwłaszcza nadchodzące Mistrzostwa F2 to działania strategiczne dla Formula One Group. Cieszymy się ze wzmocnienia [tej serii] poprzez umowę z FIA” – dodał CEO Formula One Group Chase Carey.

Otwarcie sezonu Formuły 2 nastąpi w Bahrajnie w dniach 15-16 kwietnia. Formuła 2 była poprzednikiem Formuły 3000 w latach 1948-1984, a następnie została reaktywowana przez Grupę MSV prowadzoną przez Jonathana Palmera w 2009 roku. Seria w ówczesnej postaci przetrwała do sezonu 2012 włącznie.

Źródło: fia.com

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze