Seria GP2 na dobrej drodze do przeistoczenia się w Formułę 2

Seria GP2 złożyła do FIA wniosek o możliwość przekształcenia się w nową Formułę 2.

Reaktywowana Formuła 2 miałaby zostać ostatnią juniorską serią wyścigową samochodów jednomiejscowych na drodzę do Formuły 1. Odpowiednio niższym statusem cieszyłyby się Europejskie Mistrzostwa Formuły 3 i powołana do życia w roku 2014, ogólnoświatowa Formuła 4.

Zgodnie z ogłoszonym niedawno przez Międzynarodową Federację Samochodową nowym systemem przyznawania superlicencji, "nowa" F2 znajduje się na szczycie listy wszystkich juniorskich kategorii samochodów jednomiejscowych.

Mimo sporych nadziei ze strony przewodniczącego głównej komisji, Stefano Domenicaliego, na temat szybkiego utworzenia F2, piątkowe posiedzenie FIA, które odbyło się w Meksyku, nie przyniosło żadnych oficjalnych rozwiązań dotyczących tej sprawy.

W oficjalnym oświadczeniu wydanym przez FIA czytamy, że organizacja jest chętna do prowadzenia dalszych rozmów w tej kwestii i promocji serii: "Światowa Rada Motorsportu dała zielone światło na utworzenie nowych mistrzostw F2, które miałyby być ostatnim szczeblem drabiny w wyścigach samochodów jednomiejscowych na drodze do Formuły 1. FIA otrzymała ofertę od firmy GP2 Series Limited, która wyraża zainteresowanie zostaniem promotorem tych mistrzostw, na temat których nadal prowadzone są rozmowy, których celem jest stworzenie możliwie najlepszej serii FIA F2”.

Kategoria GP2 funkcjonuje od roku 2005, kiedy to zastąpiła na międzynarodowej arenie wyścigowej mistrzostwa Formuły 3000, które zostały z kolei stworzone w 1985 roku, a więc w pierwszym sezonie, kiedy "stara" F2 zakończyła swoją działalność. Wygląda więc na to, że historia zatoczy koło...

Oprócz serii GP2, najbardziej popularną drogą do Formuły 1 jest obecnie Formuła Renault 3.5. Osiągi używanych tam samochodów są do siebie zbliżone, jednakże dzięki nieco mniejszej medialności, starty w topowej kategorii World Series by Renault wymagają, zarówno od zespołów, jak i kierowców, mniejszego wkładu finansowego.

Źródło: autosport.com

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze