Doohan najszybszy w kwalifikacjach F2 na Monzy

Jack Doohan z ekipy Virtuosi zwyciężył w kwalifikacjach Formuły 2 na torze Monza we Włoszech. Drugie miejsce zajął Liam Lawson, a trzeci czas wykręcił Marcus Armstrong.

Kwalifikacje rozpoczęły się w dobrych do ścigania warunkach i od razu po rozpoczęciu sesji kierowcy wyjechali na tor. Pierwszy czas – 1:33,322 – wykręcił lider klasyfikacji generalnej Felipe Drugovich. Jego wynik szybko poprawili Liam Lawson oraz Enzo Fittipaldi, który uplasował się za Nowozelandczykiem.

Kierowcy szybko poprawiali swoje czasy a po pierwszej serii przejazdów prowadził Jüri Vips. Estończyk złapał się w strugę dzięki czemu wykręcił czas 1:32,018 i miał blisko pół sekundy przewagi nad drugim Loganem Sargeantem. Trzecie miejsce zajmował wicelider klasyfikacji generalnej Theo Pourchaire.

Podczas pierwszych 15 minut sesji zawodnicy cały czas pokonywali kolejne okrążenia wciąż poprawiając swoje czasy. Na półmetku sesji akcja na torze ucichła, a kierowcy zameldowali się w boksach. Liderem sesji był wówczas Jack Doohan. Australijczyk był również pierwszym kierowcą, który przekroczył barierę 1:32 uzyskując czas 1:31,965. Drugie miejsce zajmował Vips, natomiast trzeci był Sargeant.

Bolidy powróciły na tor osiem minut przed zakończeniem sesji i bardzo ważnym było znalezienie odpowiedniej pozycji na torze. Jako pierwszy poprawił się Ayumu Iwasa, jednak jego czas został przebity przez Drugovicha. Na prowadzeniu znajdowali się również Armstrong, Lawson oraz Doohan.

Podczas ostatnich okrążeń ponownie zanosiło się na wielokrotną poprawę czasów i częstą zmianę lidera, jednak błąd popełniony przez Iwasę w ostatnim zakręcie zakończył sesję wcześniej, przez co część kierowców nie zdołała uzyskać lepszego czasu.

Doohan pozostał liderem do końca kwalifikacji, wygrywając je z czasem 1:31,641. Drugi Lawson miał 0,126 s straty do lidera, natomiast trzecie miejsce zajął Armstrong.

Czwarty czas osiągnął Drugovich, natomiast na piątym miejscu sesję zakończył Richard Verschoor. Szóste miejsce zajął Jehan Daruvala, a pierwszą dziesiątkę uzupełnili Iwasa, Vips, Sargeant oraz Frederik Vesti.

Walczący o mistrzostwo Pourchaire uplasował się na 14. miejscu ze stratą 0,783 s. do Doohana.

Wyścig sprinterski rozpocznie się w sobotę o godzinie 18.

Redakcja ŚwiatWyścigów.pl jest na miejscu tego wydarzenia. Jeśli chcesz czytać więcej materiałów prosto z toru, postaw nam kawę!

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze