Drugovich wygrywa wyścig główny F2 w Holandii

Felipe Drugovich wygrał szalony wyścig główny Formuły 2 na torze Zandvoort. Zwycięstwo Brazylijczyka pozwoliło mu powiększyć przewagę nad drugim w klasyfikacji generalnej Theo Pourchaire’m do 70 punktów. Drugie miejsce zajął Richard Verschoor, a trzeci na mecie zameldował się Ayumu Iwasa.

W pierwszym rzędzie na starcie ustawili się Drugovich oraz Jack Doohan, z trzeciego pola ruszał Logan Sargeant. Drugovich świetnie wystartował pozostając na prowadzeniu. Już w pierwszym zakręcie błąd popełnił Sargeant, który zblokował po czym wyjechał w żwir. Amerykanin powrócił do rywalizacji na ostatnim miejscu.

Sargeant, próbujący odrobić jak najwięcej pozycji zahaczył o tylną część bolidu Ralpha Boschunga i uderzył w bariery w zakręcie siódmym. Kierowca wysiadł z bolidu o własnych siłach, a na tor wyjechał samochód bezpieczeństwa. Uszkodzenia barier były jednak na tyle duże, że sędziowie zdecydowali się wstrzymać rywalizację.

Przerwa w wyścigu trwała ponad 20 minut. Na piątym okrążeniu kierowcy powrócili do rywalizacji startem lotnym. Drugovich rozpoczął restart jeszcze przed ostatnim zakrętem pewnie odjeżdżając rywalom na blisko pół sekundy.

Pierwsi kierowcy na miękkich oponach zjechali do boksów na siódmym okrążeniu. Jednocześnie świetnym tempem jechał Doohan, który odważnie zaatakował lidera w pierwszym zakręcie. Australijczyk mocno przyblokował swoje koła, co nie pomogło mu w odrabianiu start powstałych w wyniku błędu.

Pierwszym kierowcą z czołówki, który zdecydował się zjechać po twardą twardą mieszankę był Hauger. Po pit stopie Norweg wyjechał na 16. pozycji. Doohan zjechał dwa okrążenia później.

Lider wyścigu po nowe opony zjechał na 13. kółku. Kierowca MP Motorsport wyjechał z pół sekundową przewagą nad Doohanem. Lepiej dogrzana mieszanka w bolidzie Australijczyka pomogła mu dogonić oraz atakować Brazylijczyka. Richard Verschoor, który przedłużył swój przejazd na miękkich oponach, po pit stopie jechał zaraz za Doohanem.

Na 17. okrążeniu źle dokręcone koło w bolidzie Marino Sato sprawiło, że Japończyk wypadł z toru i uderzył w barierki. Na szczęście, nikomu nic się nie stało, a na tor wyjechał safety car. Na prowadzeniu znajdował się wówczas Liam Lawson, natomiast za nim jechali Marcus Armstrong oraz Frederik Vesti.

Neutralizacja trwała pięć okrążeń. Prowadzący Lawson długo wstrzymywał się z restartem rozpoczynając go dopiero na prostej startowej. Długie oczekiwanie na wznowienie wyścigu sprawiło, że Verschoor uderzył w jadącego przed sobą Doohana, który zakończył tym samym swój wyścig. Z rywalizacji wycofali się również Tatiana Calderon oraz Clement Novalak. Na torze ponownie pojawił się samochód bezpieczeństwa.

Podczas kolejnego restartu Lawson rozpoczął ściganie jeszcze przed ostatnim zakrętem. Nowozelandczyk pozostał na prowadzeniu, a drugi jechał wówczas Pourchaire. Po przejechaniu 27. okrążeń kierowcy zbliżali się do regulaminowej granicy trwania wyścigu, która wynosi 60 minut. Kierowcom pozostało 12 minut i jedno okrążenie.

Drugovich powrócił na pozycję lidera na 28. okrążeniu i nie oddał jej do końca wyścigu wygrywając z przewagą 2,4 sekundy. Drugie miejsce w swoim domowym wyścigu zajął Verschoor natomiast na trzecim miejscu uplasował się Iwasa.

Czwarty dojechał Hauger, natomiast sekundę za nim zameldował się Enzo Fittipaldi. Szósty Amaury Cordeel zdołał obronić się przed atakami Jüriego Vipsa, a za nimi dojechał David Beckmann. Dziewiąte miejsce zajął Olli Caldwell, natomiast jeden punkt za dziesiąte zdobył Pourchaire, który wyprzedził Jehana Daruvalę na ostatnim okrążeniu.

Formuła 2 powróci do ścigania na torze Monza we Włoszech w dniach 9-11 września.

PNrKierowcaZespółRezultat
111
Felipe Drugovich
MP Motorsport1:25:22,484
220
Richard Verschoor
Trident+ 2,405
317
Ayumu Iwasa
DAMS+ 3,645
41
Dennis Hauger
Prema Racing+ 6,947
522
Enzo Fittipaldi
Charouz Racing System+ 7,987
625
Amaury Cordeel
Van Amersfoort Racing+ 10,872
78
Jüri Vips
Hitech Grand Prix+ 12,400
824
David Beckmann
Van Amersfoort Racing+ 13,196
914
Olli Caldwell
Campos Racing+ 14,609
1010
Théo Pourchaire
ART Grand Prix+ 15,562
112
Jehan Daruvala
Prema Racing+ 17,281
1221
Calan Williams
Trident+ 18,499
135
Liam Lawson
Carlin+ 20,264
147
Marcus Armstrong
Hitech Grand Prix+ 25,601
1516
Roy Nissany
DAMS+ 27,144
169
Frederik Vesti
ART Grand Prix+ 29,385
1715
Ralph Boschung
Campos Racing+ 50,639
NSK23
Tatiana Calderón
Charouz Racing System
NSK12
Clement Novalak
MP Motorsport
NSK3
Jack Doohan
Virtuosi Racing
NSK4
Marino Sato
Virtuosi Racing
NSK6
Logan Sargeant
Carlin

Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze