Pourchaire wygrywa w wyścigu głównym F2 w Bahrajnie

Po pełnej emocji rywalizacji na torze Sakhir, Theo Pourchaire z zespołu ART GP został pierwszym zwycięzcą wyścigu głównego w sezonie 2022. Podium uzupełnili Liam Lawson oraz Jüri Vips.

Po świetnym okrążeniu w kwalifikacjach Jack Doohan ustawił się na pole position. Zaraz za nim był Theo Pourchaire a pierwszą trójkę uzupełnił Jüri Vips. Z miejsc startowych na okrążenie formujące nie wyjechał Dennis Hauger. Kierowca Premy miał problemy ze startem i ostatecznie ruszył do wyścigu z alei serwisowej.

Doohan zaliczył bardzo słaby start, spadając na trzecie miejsce. Fenomenalnie ruszyli Vips i Ralph Boschung, którzy po pierwszych zakrętach zajmowali odpowiednio pierwszą i drugą pozycję. Dobrze wystartował również Marcus Armstrong, który na pierwszym okrążeniu zyskał aż sześć pozycji. Pierwsze okrążenie obyło się bez kolizji, jednak już w pierwszym zakręcie drugiego kółka obrócił się Frederik Vesti a na tor musiał wyjechać samochód bezpieczeństwa.

Vips bardzo sprytnie wznowił wyścig na piątym okrążeniu, przyśpieszając jeszcze przed ostatnim zakrętem. Na restarcie stracił Boschung. Najpierw został wyprzedzony przez Doohana następnie przez Pourchaire’a. Szwajcar nie mógł poradzić sobie ze znalezieniem tempa. Na szóstym okrążeniu był już za Lawsonem, a okrążenie później znalazł się za Armstrongiem.

Na dziewiątym okrążeniu rozpoczęły się zjazdy po nowe ogumienie. Jako pierwszy do boksów zjechał Cem Bolukbasi. Na starych oponach dobrze radził sobie Armstrong, który jechał świetnym tempem, wyprzedzając kolejnych kierowców. Na 11. okrążeniu Nowozelandczyk znajdował się już w TOP3. Dobre tempo miał również Vips, który jako pierwszy z czołówki zjechał na zmianę opon, pit stop poszedł jednak fatalnie z powodu problemów z przednią lewą oponą. Na tym samym okrążeniu zjechali również Lawson oraz Pourchaire. Okrążenie później do alei serwisowej zjechał Doohan. Pomimo udanego pit stopu Australijczyk nie uniknął problemów. W pierwszym zakręcie zahaczył przednim skrzydłem o tylną oponę Purchaire’a, co spowodowało nieplanowany pit stop i spadek na 20. pozycję. Na 17. okrążeniu liderem wyścigu był Ayumu Iwasa, który startował z ostatniego miejsca.

Po zmianie opon, kierowcy znacznie przyśpieszyli, a najlepsze tempo prezentował Vips. W trackie rywalizacji problemów z przednim skrzydłem narobił sobie również Jehan Daruvala, który pomimo usterki próbował atakować Roya Nissany’ego. Jako ostatni do boksów zjechał Iwasa, który po zmianie opon uplasował się na dziewiątej pozycji. Po pit stopach liderem był Pourchaire, drugie miejsce zajmował Drugovich a trzeci był Liam Lawson. Na 21. okrążeniu świetnie walczyli Hauger z Nissanym o ósmą pozycję, jak również Vips z Boschungiem o miejsce czwarte. Estończykowi udało się wyprzedzić kierowcę Campos w zakręcie numer jeden. Okrążenie później Lawson wyprzedził Drugovicha i wskoczył na drugie miejsce.

Na 10okrążeń przed końcem wyścigu, akcji na torze nie brakowało. Iwasa na zaatakował Williamsa wskakując na siódme miejsce, natomiast Nissany walczył z Verschoorem o miejsce dziesiąte. Vips cały czas odrabiał straty powstałe w wyniku błędu w pit stopie wyprzedzając Drugovicha w pierwszym zakręcie, a do drugiego Lawsona brakowało mu 3,5 sekundy. Gdy do końca wyścigu pozostało pięć okrążeń, rywalizację na torze przerwał wyjazd samochodu bezpieczeństwa po tym jak Verschoor, który został uderzony przed Enzo Fittipaldiego, co spowodowało obrót zwycięzcy wyścigu sprinterskiego.  

W trakcie neutralizacji do pit stopu postanowiło zjechać kilku kierowców, gdzie doszło do niecodziennej sytuacji. Hauger wyjechał za wcześnie ze stanowiska nie dając mechanikowi dokręcić koła, które spadło z obręczy. Identyczny błąd popełnił Calan Williams.

Wznowienie wyścigu nastąpiło na przedostatnim okrążeniu. Drugi restart nie przyniósł zmian w pierwszej trójce. Wyścig wygrał Theo Pourchaire, drugie miejsce zajął Liam Lawson a podium uzupełnił Jüri Vips. Czwarty na mecie stawił się Boschung, za nim dojechał Armstrong a szósty był Drugovich. Pierwszą dziesiątkę domknęli Logan Sargeant, Roy Nissany, Jake Hughes i Jack Doohan, dla którego był to bardzo pechowy wyścig.

Następny weekend wyścigowy Formuły 2 odbędzie się w Arabii Saudyjskiej 25 marca.  

PNrKierowcaZespółRezultat
110
Théo Pourchaire
ART Grand Prix31 okr.
25
Liam Lawson
Carlin+ 0,925
38
Jüri Vips
Hitech Grand Prix+ 1,714
415
Ralph Boschung
Campos Racing+ 3,863
57
Marcus Armstrong
Hitech Grand Prix+ 4,606
611
Felipe Drugovich
MP Motorsport+ 5,722
76
Logan Sargeant
Carlin+ 6,539
816
Roy Nissany
DAMS+ 7,256
924
Jake Hughes
Van Amersfoort Racing+ 8,008
103
Jack Doohan
Virtuosi Racing+ 8,854
1122
Enzo Fittipaldi
Charouz Racing System+ 10,074
124
Marino Sato
Virtuosi Racing+ 11,353
1325
Amaury Cordeel
Van Amersfoort Racing+ 12,704
142
Jehan Daruvala
Prema Racing+ 14,361
1523
Cem Bölükbasi
Charouz Racing System+ 15,965
1617
Ayumu Iwasa
DAMS+ 31,170
1714
Olli Caldwell
Campos Racing+ 1 okr.
NSK21
Calan Williams
Trident
NSK1
Dennis Hauger
Prema Racing
NSK20
Richard Verschoor
Trident
NSK12
Clement Novalak
MP Motorsport
NSK9
Frederik Vesti
ART Grand Prix

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze