Verschoor daje Tridentowi pierwsze od ponad pięciu lat zwycięstwo w Formule 2

Richard Verschoor odniósł swoje drugie zwycięstwo w Formule 2 w wyścigu sprinterskim w Bahrajnie, obejmując prowadzenie już na starcie i nie oddając jego do samej mety. To jednocześnie pierwszy od pięciu lat triumf zespołu Trident w tych mistrzostwach.

Po zgaśnięciu czerwonych świateł Verschoor wykorzystał słaby start ruszającego z pole position Felipe Drugovicha i wysunął się na prowadzenie. Drugovich stracił później kolejne pozycje i wypadł spoza czołowej trójki, co skrupulatnie wykorzystali Ralph Boschung oraz Jehan Daruvala. Na drugim okrążeniu Drugovich walczył już o piąte miejsce z Theo Pourchaire. W pierwszym zakręcie po zewnętrznej pojechał Francuz i był w stanie wyprzedzić rywala, dzięki czemu względem pozycji startowej awansował już o pięć pozycji.

Wyścig Marcusa Armstronga zakończył się już na trzecim okrążeniu po tym, jak został obrócony przez Jake’a Hughesa w ósmym zakręcie podczas walki o dziewiątą pozycję. Jadący za nimi Roy Nissany ledwo uniknął kolizji z tą dwójką. Za ten incydent Hughes, który w tym sezonie reprezentuje barwy nowego zespołu Van Amersfoort Racing, otrzymał karę doliczenia 10 sekund do jego końcowego wyniku wyścigu. Początkowo wywieszono podwójną żółtą flagę, lecz finalnie dyrekcja wyścigu zdecydowała się zneutralizować rywalizację poprzez wyjazd samochodu bezpieczeństwa. W tym momencie na prowadzeniu nadal znajdował się Verschoor, czołową trójkę uzupełniali Boschung i Daruvala.

Wyścig wznowiono dwa okrążenia później. Wówczas Drugovich był dość blisko tego, aby odebrać czwarte miejsce Lawsonowi, jednak zabrakło nieco szybkości, aby spróbować wykończyć manewr. Obaj musieli jednak szybko spojrzeć w swoje lusterka, jako że doganiał ich Jack Doohan, który po starcie z 10. pola bardzo szybko przebijał się do przodu. W pierwszym zakręcie spróbował zaatakować Brazylijczyka, jednak został tam skutecznie przyblokowany.

Na szóstym okrążeniu z rywalizacji wycofał się Pourchaire z ART Grand Prix, w samochodzie którego doszło do awarii mechanicznej spowodowanej wyciekiem oleju.

Pojedynek Lawsona i Drugovicha był głównym elementem wyścigu na 10. okrążeniu. Wówczas Lawson wyjechał szeroko w zakręcie 10 podczas próby zatrzymania Brazylijczyka, jednak utrzymał przewagę wynoszącą pół sekundy nad rywalem.  Trzy okrążenia później Jüri Vips skutecznie zaatakował w pierwszym zakręcie Doohana i awansował na szóste miejsce. Doohan, który jest australijskim debiutantem reprezentującym barwy Virtuosi, ostatecznie rywalizację ukończył poza punktami na 10. miejscu.

Na osiem okrążeń przed końcem do Boschunga dojechał Daruvala i mimo żółtej flagi w drugim sektorze podopieczny Red Bulla wyprzedził rywala na prostej startowej i awansował na drugie miejsce.

Na 15. kółku dyrekcja wyścigu zastosowała wirtualny samochód bezpieczeństwa. Powodem tego był kontakt Hughesa i Clementa Novalaka, w wyniku którego Hughes zakończył rywalizację na torze, zaś Novalak musiał zjechać do boksów po nowe przednie skrzydło. Za spowodowanie kolizji Novalak otrzymał karę doliczenia 10. sekund do jego końcowego wyniku wyścigu.

Kiedy okres neutralizacji VSC dobiegł końca, Boschung był w stanie skontratakować Daruvalę i odzyskać drugą lokatę po zewnętrznej zakrętu 10, jednak ostatnie słowo należało do Daruvali, który ponownie wyprzedził swojego rywala.

Od tego momentu Boschung doznał problemów z prowadzeniem swojego bolidu. Wykorzystał to Lawson, który na dwa okrążenia przed końcem wyprzedził Szwajcara w pierwszym zakręcie. W międzyczasie Logan Sargeant uporał się z Vipsem, który także miał pewne kłopoty z utrzymaniem się na torze.

Jednym z wyróżniających się kierowców był Ayumu Iwasa. Podopieczny Red Bulla po błędzie w piątkowych kwalifikacjach i starcie z końca stawki, przebijał się w górę zestawienia i metę przekroczył na ósmym miejscu. Aktualny mistrz Formuły 3, również należący do akademii Red Bulla Dennis Hauger wywalczył dziewiąte miejsce po starcie z 15. pola.

Wyścig główny Formuły 2 rozpocznie się w niedzielę o godzinie 11:40.

PNrKierowcaZespółRezultat
120
Richard Verschoor
Trident23 okr.
22
Jehan Daruvala
Prema Racing+ 1,853
35
Liam Lawson
Carlin+ 4,975
415
Ralph Boschung
Campos Racing+ 6,981
511
Felipe Drugovich
MP Motorsport+ 8,801
66
Logan Sargeant
Carlin+ 9,263
78
Jüri Vips
Hitech Grand Prix+ 13,350
817
Ayumu Iwasa
DAMS+ 15,749
91
Dennis Hauger
Prema Racing+ 17,665
103
Jack Doohan
Virtuosi Racing+ 21,472
1122
Enzo Fittipaldi
Charouz Racing System+ 22,902
1216
Roy Nissany
DAMS+ 26,574
139
Frederik Vesti
ART Grand Prix+ 27,490
1423
Cem Bölükbasi
Charouz Racing System+ 31,921
1521
Calan Williams
Trident+ 49,959
164
Marino Sato
Virtuosi Racing+ 50,640
1725
Amaury Cordeel
Van Amersfoort Racing+ 52,640
1812
Clement Novalak
MP Motorsport+ 1:18,205
1914
Olli Caldwell
Campos Racing+ 1 okr.
NSK24
Jake Hughes
Van Amersfoort Racing
NSK10
Théo Pourchaire
ART Grand Prix
NSK7
Marcus Armstrong
Hitech Grand Prix

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze