George Russell odniósł zwycięstwo w pełnym emocji głównym wyścigu Formuły 2 na torze Red Bull Ring. Drugie miejsce zajął Lando Norris, a na najniższym stopniu podium stanął Antonio Fuoco, który startował z 13. pola.

Nowością podczas tej rundy było wprowadzenie lotnego startu za samochodem bezpieczeństwa. Jest to odpowiedź władz serii na problemy ze sprzęgłem, które sprawiały, że przy każdym wyścigu kilku kierowców zostawało na polach startowych. Takie rozwiązanie jest jedynie przejściowe z powodu bardzo napiętego harmonogramu Formuły 2 i należy spodziewać się, że po rundzie na torze Silverstone zostaną wprowadzone poprawki do samochodu.

Na starcie pewnie prowadzenie utrzymał zdobywca pole position Russell, który odjechał od drugiego Norrisa. Wkrótce jednak podopieczny McLarena dojechał do tylnego skrzydła swojego rodaka, lecz nie na długo, gdyż Russell odjechał od niego na ponad sekundę. Na trzeciej pozycji podążał Sérgio Sette Câmara. Na drugim okrążeniu Louis Deletraz wyprzedził Arjuna Mainiego, a dwa kółka później Szwajcar poradził sobie z Maximilianem Güntherem, przesuwając się na piątą pozycję.

Na piątym okrążeniu groźny moment zaliczył Nyck de Vries, który przestrzelił hamowanie do czwartego zakrętu, przebijając swoją oponę po uderzeniu w barierę. Chwilę później na torze musiał pojawić się samochód bezpieczeństwa z powodu zatrzymania się Ralpha Boschunga po zewnętrznej stronie linii jazdy. Ten moment postanowiła wykorzystać praktycznie cała stawka, zjeżdżając do alei serwisowej na zmianę opon z supermiękkich na miękkie. Na torze zostali jedynie Maini, Sean Gelael oraz Artiom Markiełow. Z wyścigu wycofał się z kolei Roy Nissany z prawdopodobnym problemem w samochodzie, jak również Nyck de Vries, najpewniej z powodu uszkodzeń po wcześniejszym zblokowaniu opon i szerokim wyjeździe w czwartym zakręcie.

Rywalizację wznowiono na 9. okrążeniu, a na prowadzeniu znalazł się Maini, który nie odwiedzał jeszcze swoich mechaników. Za jego plecami podążali Gelael oraz Markiełow, którzy jechali na tej samej strategii co Hindus. Dwa kółka później jadący na czwartej pozycji Russell miał ponad dwie sekundy straty do Markiełowa, jednak wynikało to z faktu, że supermiękkie opony, na których jechała pierwsza trójka wyścigu, była jeszcze szybsza niż miękka mieszanka. Niedługo później Markiełow podkręcił tempo i wyprzedził Gelaela w trzecim zakręcie, jednak Indonezyjczyk szybko odpłacił się reprezentantowi Russian Time. Ostatecznie Rosjanin ponownie przymierzył się do swojego rywala również w trzecim zakręcie, jednak tym razem, po drobnym kontakcie, zachował drugie miejsce.

Na 16. okrążeniu Gelael stracił swoje tempo i musiał uznać wyższość Russella. Z kolei Günther podczas walki z Jackiem Aitkenem został wypchnięty przez swojego rywala, tracąc pozycję na rzecz Deletraza. Chwilę później to Szwajcar wyjechał szerzej, dzięki czemu Günther odzyskał swoją pozycję, by za chwilę awansować na szóste miejsce po wyprzedzeniu Atikena.

Cztery okrążenia później na torze po raz drugi pojawił się samochód bezpieczeństwa z powodu zatrzymania się Atikena na torze, który chwilę wcześniej wraz z Deletrazem wyjechali szeroko w pierwszym zakręcie, co wykorzystał Roberto Merhi. Na restarcie, który nastąpił na 23. okrążeniu, Norris planował przeprowadzić atak na Gelaelu, jednak Günther okazał się być sprytniejszy od Brytyjczyka, wyprzedzając go na hamowaniu do pierwszego zakrętu. 2 kółka później doszło do zmiany na pozycji lidera – Markiełow w pewnym stylu wyprzedził Mainiego w czwartym zakręcie. W międzyczasie Norris spadł na siódmą pozycję po tym, jak Merhi poradził sobie z Brytyjczykiem.

Na 11. okrążeń przed końcem Russell uporał się z Mainim, który jeszcze nie zjeżdżał do boksów, przesuwając się na drugie miejsce po błędzie indyjskiego kierowcy. Markiełow, który również musiał zjechać do alei serwisowej, miał 4-sekundowe prowadzenie. Wartym odnotowania był fakt, że chwilę później każdego kierowcę jadącego od trzeciego do piętnastego miejsca różniła około sekunda. Pewne problemy dopadły Deletraza, który gwałtownie stracił tempo, wskazując na prawdopodobną usterkę w samochodzie i ostatecznie wycofał się z wyścigu.

Niedługo później do boksów zgodnie z przypuszczeniami zjechali Gelael oraz Maini, spadając poza pierwszą dziesiątkę. Tym samym na trzecie miejsce awansował Merhi, a jako czwarty jechał Norris, który wyprzedził Günthera. Niemiec złapał słabszy moment, ponieważ wkrótce Makino, Fuoco oraz Albon byli w stanie znaleźć się przed nim w krótkim czasie.

Na 4. okrążenia przed końcem Markiełow zaliczył swój obowiązkowy postój, a Norris po ciekawej walce z Merhim uporał się z hiszpańskim kierowcą, powracając na drugie miejsce. Jadący za nim Fuoco nabrał tempa, pewnie radząc sobie najpierw z Makino, który na przedostatnim okrążeniu musiał uznać wyższość Albona, a później z Sette Câmarą, awansując na czwarte miejsce. Na ostatnim okrążeniu Markiełow na świeżym komplecie supermiękkich opon w jednym zakręcie wyprzedził aż trzech kierowców, przesuwając się z 12. na dziewiątą pozycję, a chwilę później Rosjanin przesunął się na P8 po uporaniu się z Fukuzumim.

Ostatecznie Russell odniósł zwycięstwo w spektakularnym wyścigu głównym Formuły 2 w Austrii. Drugie miejsce zajął Norris, a na najniższym stopniu podium stanął Fuoco, który w samej końcówce wyprzedził Merhiego. Piąty był Albon, na szóstej pozycji sklasyfikowany został Sette Câmara, siódme miejsce zajął Maiko, a czołową dziesiątkę uzupełnili Markiełow, Fukuzumi oraz Santino Ferrucci.

Wyścig sprinterski Formuły 2 na Red Bull Ringu rozpocznie się jutro o godzinie 11:00.

P Nr Kierowca Zespół Rezultat
1 8 George Russell ART Grand Prix 40 okr.
2 19 Lando Norris Carlin + 5,131
3 21 Antonio Fuoco Charouz Racing System + 9,633
4 9 Roberto Merhi MP Motorsport + 11,796
5 5 Alexander Albon DAMS + 14,643
6 18 Sérgio Sette Câmara Carlin + 16,900
7 2 Tadasuke Makino Russian Time + 18,834
8 1 Artiom Markiełow Russian Time + 24,690
9 12 Nirei Fukuzumi BWT Arden + 25,528
10 17 Santino Ferrucci Trident + 26,585
11 6 Nicholas Latifi DAMS + 27,406
12 11 Maximilian Günther BWT Arden + 29,153
13 14 Luca Ghiotto Campos Vexatec Racing + 29,485
14 3 Sean Gelael Pertamina Prema Theodore Racing + 37,135
15 16 Arjun Maini Trident + 39,355
NSK 20 Louis Delétraz Charouz Racing System  
NSK 7 Jack Aitken ART Grand Prix  
NSK 4 Nyck de Vries Pertamina Prema Theodore Racing  
NSK 10 Ralph Boschung MP Motorsport  
NSK 15 Roy Nissany Campos Vexatec Racing  

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race