Artiom Markiełow zwyciężył w sprinterskim wyścigu Formuły 2 w Austrii. Drugie miejsce zajął George Russell, który stał się nowym liderem mistrzostw, a na najniższym stopniu podium stanął Sérgio Sette Câmara.

Podobnie jak to miało miejsce w sobotnim wyścigu głównym, również w niedzielę dla kierowców serii towarzyszącej Formuły 1 zastosowano lotny start za samochodem bezpieczeństwa. Roberto Merhi był jedynym kierowcą, który do wyścigu startował z alei serwisowej.

Po zjeździe samochodu bezpieczeństwa i rozpoczęciu rywalizacji na czele znajdował się Markiełow, który wczoraj rzutem na taśmę wywalczył odwrotne pole position do dzisiejszego wyścigu. Bardzo ciekawa sytuacja zaszła między liderującymi w mistrzostwach Russella i Lando Norrisa – podopieczny Mercedesa, który startował z ósmej pozycji, szybko poradził sobie z wychowankiem McLarena. Na drugim okrążeniu Russell ponownie zaimponował, pewnie wyprzedzając Antonio Fuoco i przesuwając się na piątą pozycję. Norris również chciał wyprzedzić Włocha, jednak w jego przypadku to zadanie wyglądało na trudniejsze do wykonania.

Na kolejnym kółku, kiedy kierowcy mogli po raz pierwszy skorzystać z systemu DRS, Albon spadł za plecy Russella i Fuoco. Wkrótce Russell jechał już na trzeciej pozycji, będąc w stanie wyjść lepiej z ostatniego zakrętu i pokonując Sette Câmarę. Kolejnym celem Brytyjczyka był Makino, do którego tracił już tylko sekundę. Tymczasem Norris wciąż jechał na siódmej pozycji, nie będąc w stanie wyprzedzić jadącego przed nim Albona.

Russell potwierdził swoją dobrą dyspozycję na Red Bull Ringu, pewnie wyprzedzając Makino na siódmym okrążeniu i awansując na drugie miejsce. Kierowca ART na tym etapie miał 2,5 sekundy straty do wciąż prowadzącego Markiełowa. Rosjanin jednak na kolejnych okrążeniach prezentował lepsze tempo od Russella, odjeżdżając od niego na prawie 4 sekundy.

Po długim czasie spędzonym za Albonem, Norris wyprzedził w końcu swojego rywala w trzecim zakręcie na 18. okrążeniu niedzielnych zmagań. Na ruch w identycznym miejscu zdecydował się Sette Câmara, który pewnie uporał się z Makino, dzięki czemu awansował na trzecią pozycję. Japończyk wkrótce musiał również uznać wyższość Fuoco. W międzyczasie Albon powrócił na szóste miejsce, odzyskując lokatę od Norrisa.

Na sześć okrążeń przed końcem prowadzący Markiełow miał już 6,2 sekundy przewagi nad Russellem, który z kolei posiadał około dwusekundowy zapas nad Sette Câmarą. Wkrótce Norris spadł na dziewiątą, niepunktowaną pozycję po tym, jak Brytyjczyka wyprzedzili najpierw Nirei Fukuzumi, później Santino Ferrucci i ostatecznie Nicholas Latifi, przez co dotychczasowy lider serii jechał na odległym, dziesiątym miejscu. Tymczasem Albon wyprzedził Makino, awansując na piątą pozycję, a Sean Gelael oraz Louis Deletraz zderzyli się ze sobą – Indonezyjczyk nie zostawił miejsca swojemu rywalowi, który utracił panowanie nad swoim samochodem i uderzył w bok jego pojazdu, przebijając oponę. Obaj kierowcy odpadli z wyścigu na 4 okrążenia przed końcem.

Ostatecznie pewne zwycięstwo odniósł Markiełow, który na mecie miał ponad 5 sekundy przewagi nad nowym liderem mistrzostw Rusellem. Na trzeciej pozycji rywalizację ukończył Sette Câmara, czwarty był Fuoco, piąte miejsce zajął Albon, szóstą lokatę wywalczył Makino, a ostatnie dwie punktowane pozycje przypadły Ferrucciemu oraz Latifiemu.

Już za tydzień kierowcy Formuły 2 ponownie zmierzą się ze sobą podczas rundy na torze Silverstone.

P Nr Kierowca Zespół Rezultat
1 1 Artiom Markiełow Russian Time 28 okr.
2 8 George Russell ART Grand Prix + 5,600
3 18 Sérgio Sette Câmara Carlin + 8,543
4 21 Antonio Fuoco Charouz Racing System + 17,188
5 5 Alexander Albon DAMS + 17,925
6 2 Tadasuke Makino Russian Time + 22,580
7 17 Santino Ferrucci Trident + 24,588
8 6 Nicholas Latifi DAMS + 27,286
9 12 Nirei Fukuzumi BWT Arden + 28,046
10 16 Arjun Maini Trident + 28,665
11 19 Lando Norris Carlin + 30,190
12 11 Maximilian Günther BWT Arden + 30,800
13 14 Luca Ghiotto Campos Vexatec Racing + 32,189
14 4 Nyck de Vries Pertamina Prema Theodore Racing + 32,953
15 10 Ralph Boschung MP Motorsport + 36,952
16 9 Roberto Merhi MP Motorsport + 38,895
17 15 Roy Nissany Campos Vexatec Racing + 44,100
18 7 Jack Aitken ART Grand Prix + 44,249
NSK 20 Louis Delétraz Charouz Racing System  
NSK 3 Sean Gelael Pertamina Prema Theodore Racing  

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race