Niesamowite zwycięstwo Giovinazziego po starcie z końca stawki

Antonio Giovinazzi zaliczył dzisiaj niesamowite zwycięstwo po starcie z 21. pozycji. Pomógł mu w tym wyjazd samochodu bezpieczeństwa w idealnym momencie, a także idealnie przeprowadzone manewry wyprzedzania na dwóch ostatnich okrążeniach. Podium uzupełnili Raffaele Marciello i Gustav Malja.

Start przyniósł wiele emocji. Pierre Gasly podczas ruszania dodał nieco zbyt dużo gazu, przez co atakujący z drugiej i trzeciej pozycji Artem Markelov i Arthur Pic znacznie zyskali do niego dystansu. Obaj chcieli wejść w pierwszy zakręt przed liderem klasyfikacji generalnej, jednak ten zamknął im zewnętrzną stronę Prima Variante. Między trzema zawodnikami doszło do kontaktu, ale ostatecznie wszyscy pojechali dalej, a Pic przebił się przed Markelova. 

Na czwartą pozycję awansował Sergey Sirotkin, a dalej podróżowali Norman Nato, Jordan King, Luca Ghiotto, Mitch Evans, Oliver Rowland i Raffaele Marciello.

Ze swojego pola startowego nie ruszył Sean Gelael, przez co kilku zawodników, a szczególnie Antonio Giovinazzi, musiał uciekać na pobocze, aby nie uderzyć w stojący na gridzie samochód Indonezyjczyka.

Arthur Pic, który zawsze spisuje się bardzo dobrze na torze Monza, nie zamierzał pozwalać Pierre’owi Gasly na oddalenie się od niego, a nawet od czasu do czasu próbował odebrać mu pozycję lidera. Kierowca Premy wiedział jednak jak należy się bronić i nie przepuścił swojego krajana.

Na 6. okrążeniu Pic popełnił błąd na Curva Grande, co od razu wykorzystał Artem Markelov. Na kolejnym kółku reprezentant Rapaxu próbował odzyskać straconą pozycję, co uczynił na prostej startowej, ale gdy przyszło do hamowania, nie był w stanie zmieścić się w pierwszej szykanie, a do tego zabrał ze sobą na pobocze Markelova.

Kierowca Russian Time zdążył bardzo przytrzeć swoje ogumienie na przedniej osi, a kolejne błędy, na które nie musieliśmy długo czekać, bardzo pogarszały sytuację.  W trakcie 8. okrążenia Rosjanin zaliczył aż 3 wyjazdy poza tor spadając na koniec pierwszej dziesiątki, co skłoniło go do zjazdu do boksów.

Wszycy kierowcy, którzy założyli miękkie opony na początek wyścigu, zmienili je do 14. okrążenia. Boksów nie odwiedziło jedynie kilku zawodników. Grupę z zaliczonym pit stopem prowadził Gasly, a za nim plasowali się Arthur Pic i Norman Nato.

Między Pikiem a Gasly’m jechał jeszcze Sergio Canamasas, który nie zmieniał opon, przez co wszyscy chcieli sobie z nim szybko poradzić. Pic próbował zrobić to w sekcji Lesmo, wykorzystując lepszą trakcję w pierwszym z zakrętów, a następnie zaatakować w drugim. Pierwszą część planu Francuz wykonał bezbłędnie, jednak w drugiej swoje dołożył Sergio, który zamknął mu drzwi, mimo że ten był już na jego wysokości. Skutek takiego zachowania był dla niego prawie tragiczny, ponieważ samochody zahaczyły o siebie kołami, co zaowocowało następnie rolką w wykonaniu Canamasasa. Hiszpan na szczęście wyszedł z wypadku cało, ale nie obyło się bez narzekać ze strony Pica, który również był zmuszony wycofać się z rywalizacji.

Na tor wyjechał samochód bezpieczeństwa, co od razy wykorzystała reszta zawodników, którzy nie zmienili wcześniej opon. Okazało się, że Raffaele Marciello, Gustav Malja i Antonio Giovinazzi zdołali utrzymać przewagę nad Gasly’m i spółką, przez co przy restarcie to Francuz musiał obmyślać plan na powrót na prowadzenie.

Kolejność w czołówce nie zmieniła się przez pierwsze kilka okrążeń, ale gdy można było już używać systemu DRS, różnice między zawodnikami znacznie się zmniejszyły. Na 2 okrążenia przed metą Antonio Giovinazzi wyprzedził na prostej startowej Gustava Malję i od razu rzucił się w pogoń za liderującym Marciello. Nie musieliśmy długo czekać na kolejny manewr Włocha, który stał się faktem na ostatnim okrążeniu, kiedy jego ofiarą był właśnie jego krajan. Giovinazzi nie pozwolił sobie odebrać prowadzenia aż do mety, co oznaczało, że odniósł zwycięstwo po starcie z 21. pola.

Podium uzupełnili Marciello i Malja, a Gasly zameldował się na mecie na czwartej pozycji. Jako ósmy finiszował Mitch Evans i to on wystartuje jutro z pole position.

Oto pełne wyniki dzisiejszego wyścigu:

Pozycja Kierowca Zespół Strata
1. Antonio Giovinazzi Prema Racing  
2. Raffaele Marciello Russian Time +1.4s
3. Gustav Malja Rapax +1.9s
4. Pierre Gasly Prema Racing +2.2s
5. Norman Nato Racing Engineering +2.8s
6. Luca Ghiotto Trident +2.8s
7. Jordan King Racing Engineering +3.8s
8. Mitch Evans Pertamina Campos Racing +6.3s
9. Oliver Rowland MP Motorsport +7.8s
10. Artem Markelov Russian Time +9.4s
11. Nobuharu Matsushita ART Grand Prix +10.2s
12. Alex Lynn DAMS +11.0s
13. Nabil Jeffri Arden International +17.8s
14. Jimmy Eriksson Arden International +18.1s
15. Sergey Sirotkin ART Grand Prix +18.5s
16. Nicholas Latifi DAMS +22.2s
17. Daniel De Jong MP Motorsport +22.5s
18. Marvin Kirchhofer Carlin +22.8s
19. Phio Paz Armand Trident +23.4s
  Sergio Canamasas Carlin DNF
  Arthur Pic Rapax DNF
  Sean Gelael Pertamina Campos Racing DSQ

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze