Porsche odwołuje się od dyskwalifikacji z Misano

Fabryczny zespół TAG Heuer Porsche Formula E Team potwierdził fakt złożenia apelacji wobec dyskwalifikacji António Felixa da Costy z pierwszego wyścigu na torze Misano.

Portugalczyk odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w sezonie 2023/2024 Mistrzostw Świata Formuły E podczas sobotniego wyścigu E-Prix Misano. Kilka godzin później został jednak zdyskwalifikowany, gdy podczas badania technicznego okazało się, że jego samochód nie spełniał wymogów technicznych.

Problemem była sprężyna pedału gazu, która pochodziła z samochodu drugiej generacji, a nie obecnego auta Gen3. Wszystkie bolidy Formuły E są dostarczane przez Spark Racing Technology, który udostępnia katalog części aktualnie dopuszczonych do rywalizacji.

Z powodu opóźnień w produkcji, Spark dopuścił do użytku część przeznaczoną do poprzedniego samochodu na czas sezonu 2022/2023, lecz została ona usunięta z katalogu przed startem obecnych mistrzostw.

Porsche nie wymieniło komponentu w przerwie między sezonami i argumentuje, że ta potrzeba nie została w wystarczający sposób zakomunikowana przez dostawcę. O ile przepisy stanowią jasno, że zapewnienie zgodności z regulaminem jest odpowiedzialnością uczestnika, Porsche czuje się pokrzywdzone decyzją i uważa, że zostało potraktowane niesprawiedliwie względem innych zespołów, które najprawdopodobniej dopuściły się tego samego wykroczenia.

Da Costa jako jedyny został zdyskwalifikowany z sobotniego wyścigu. Delegat techniczny skontrolował również samochód Pascala Wehrleina, w którym była zamontowana taka sama część, lecz uniknął on kary, ponieważ nie finiszował w pierwszej trójce.

Nie jest to pierwszy raz, gdy Porsche odwołuje się od decyzji sędziów w Formule E. Podczas ubiegłorocznego E-Prix Londynu da Costa otrzymał 2-minutową karę z powodu zbyt niskiego ciśnienia w oponie, co było spowodowane jej uszkodzeniem. Sprawa trafiła aż do Międzynarodowego Trybunału Apelacyjnego FIA, który podtrzymał pierwotną decyzję.

Redakcja ŚwiatWyścigów.pl jest na miejscu tego wydarzenia. Jeśli chcesz czytać więcej materiałów prosto z toru, postaw nam kawę!

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze