Günther odnosi pierwsze zwycięstwo w Formule E

Maximilian Gunther wywalczył na ulicach Santiago swoje pierwsze zwycięstwo w Mistrzostwach Formuły E. Reprezentant BMW pokonał António Félixa da Costę oraz zdobywcę pole position Mitcha Evansa.

Kierowca Jaguara początkowo utrzymał pierwszą lokatę, z kolei Günther został wyprzedzony na starcie przez Pascala Wehrleina. W głębi stawki, lider klasyfikacji generalnej Alexander Sims próbował szybko przebić się do punktowanej dziesiątki i choć zyskał cztery pozycje w przeciągu pierwszych dwóch okrążeń, to jego nadzieje na dobry wynik zakończyły się po zaledwie ośmiu minutach, kiedy jego samochód odmówił posłuszeństwa i zatrzymał się na torze.

Na koniec stawki spadł zwycięzca inauguracji sezonu Sam Bird, który został obrócony przez Olivera Rowlanda. Brytyjczyk do końca wyścigu walczył o powrót na punktowane lokaty, z kolei Rowland musiał zjechać do boksów z uszkodzonym samochodem.

Początkowo w natarciu byli kierowcy Venturi – Edoardo Mortara znajdował się nawet na trzeciej pozycji, gdy Gunther zjechał na aktywację trybu ataku, lecz szybko stracił lokatę na rzecz młodego Niemca. Szwajcar następnie uwikłał się w walkę ze swoim zespołowym kolegą Felipe Massą, która dla Brazylijczyka niemal zakończyła się uderzeniem w barierę. Były kierowca F1 musiał zatrzymać się na wyjściu z 10. zakrętu i stracił trzy pozycje.

Evans jako pierwszy kierowca w stawce wykorzystał oba tryby ataku i wyrobił sobie dwusekundową przewagę nad Güntherem. Gdy jednak kierowca BMW skorzystał z dodatkowej mocy, dogonił Nowozelandczyka i na 25 minut przed końcem przypuścił atak w pierwszym zakręcie. Po nieudanej próbie, reprezentant BMW ponowił próbę objęcia pozycji lidera, tym razem w ósmym zakręcie. Niemiec objechał Jaguara od zewnętrznej na sekundy przed końcem swojego trybu ataku.

W końcówce wyścigu Evans został wyprzedzony również przez da Costę, który rzucił się w pościg za liderem wyścigu. Portugalczyk zrównał się z Guntherem w dziesiątym zakręcie i chwilowo znalazł się na prowadzeniu, lecz na niecałą minutę przed końcem Günther przypuścił kontratak w dziewiątym zakręcie, co miało zapewnić mu pierwsze zwycięstwo w karierze.

Da Costa musiał zadowolić się drugą lokatą, a Evans stanął na najniższym stopniu podium. Pascal Wehrlein spadł na czwarte miejsce, przed Nyckiem de Vriesem oraz nowym liderem klasyfikacji generalnej Stoffelem Vandoornem. Były mistrz serii Lucas di Grassi był siódmy, przed Jamesem Calado, Felipe Massą oraz Samem Birdem.

Aktualny mistrz serii Jean-Éric Vergne uszkodził swój samochód na pierwszych okrążeniach wyścigu i gdy przednie skrzydło odpadło z jego Techeetah, Francuz musiał wycofać się z rywalizacji.

Kolejny wyścig Formuły E odbędzie się w połowie lutego na torze w Meksyku.

PNrKierowcaZespół Rezultat
128
Maximilian Günther
BMW i Andretti Motorsport40 okr.
213
António Félix da Costa
DS Techeetah FE Team+ 2,067
320
Mitch Evans
Panasonic Jaguar Racing+ 5,119
494
Pascal Wehrlein
Mahindra Racing+ 7,050
517
Nyck de Vries
Mercedes-Benz EQ FE Team+ 9,883
65
Stoffel Vandoorne
Mercedes-Benz EQ FE Team+ 11,237
711
Lucas di Grassi
Audi Sport ABT Schaeffler+ 14,437
851
James Calado
Panasonic Jaguar Racing+ 18,255
919
Felipe Massa
ROKiT Venturi Racing+ 20,430
102
Sam Bird
Envision Virgin Racing+ 21,780
117
Nico Müller
Geox Dragon+ 23,786
123
Oliver Turvey
NIO 333 FE Team+ 27,778
1323
Sébastien Buemi
Nissan e.dams+ 43,257
1466
Daniel Abt
Audi Sport ABT Schaeffler+ 47,198
1533
Ma Qing Hua
NIO 333 FE Team+ 1 okr.
164
Robin Frijns
Envision Virgin Racing+ 1 okr.
1722
Oliver Rowland
Nissan e.dams+ 4 okr.
1864
Jérôme d'Ambrosio
Mahindra Racing+ 4 okr.
196
Brendon Hartley
Geox Dragon+ 5 okr.
NSK25
Jean-Éric Vergne
DS Techeetah FE Team
NSK48
Edoardo Mortara
ROKiT Venturi Racing
NSK36
André Lotterer
TAG Heuer Porsche FE Team
NSK27
Alexander Sims
BMW i Andretti Motorsport
NSK18
Neel Jani
TAG Heuer Porsche FE Team

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league