Trzy różne samochody w pierwszej trójce kwalifikacji

Nico Rosberg wywalczył pole position do niedzielnego Grand Prix Belgii Formuły 1, już na pierwszym swoim okrążeniu wykręcając najlepszy czas sesji. Pokonał on o 0,15 sekundy Maxa Verstappena, a trzecie miejsce zajął Kimi Räikkönen.

Wicelider klasyfikacji generalnej był jedynym przedstawicielem Mercedesa w sesji Q3, ponieważ zmuszony do startu z końca stawki Lewis Hamilton nie podjął w ogóle walki i zadbał jedynie o rezultat mieszczący się w wymaganych 107%. Hamilton zajął przedostatnie miejsce, jedynie przed Fernando Alonso, który po raz kolejny został powstrzymany przez awarię samochodu.

Rosberg na swoim pierwszym okrążeniu w Q3 uzyskał czas 1:46,744, co wystarczyło do wywalczenia pole position, choć jego przewaga nad Maxem Verstappenem wynosiła jedynie 0,149 sekundy. Kierowca Red Bulla dzięki swojemu występowi stał się najmłodszym w historii zawodnikiem, który wystartuje do wyścigu z pierwszej linii.

Po pierwszych przejazdach trzeci był Sebastian Vettel w Ferrari, lecz przeskoczył go jego były zespołowy kolega Daniel Ricciardo. Ich obu wkrótce jednak pokonał Räikkönen, który musiał postawić wszystko na jedną kartę na swoim ostatnim okrążeniu, bowiem swój pierwszy przejazd zepsuł, wypadając w Stavelot. Fin uzyskał czas 1:46,910, o 0,017 sekundy gorszy od Verstappena, i pokonał Vettela i Ricciardo, którzy ostatecznie zamienili się pozycjami.

W wewnętrznej walce zespołu Force India, Sergio Pérez pokonał Nico Hülkenberga w rywalizacji o szóste miejsce. Obaj pokonali najlepszego kierowcę Williamsa Valtteriego Bottasa oraz jedynego reprezentanta McLarena w Q3 Jensona Buttona. Pierwszą dziesiątkę zamknął Felipe Massa, który podczas sesji Q1 uzyskał najlepszy czas, lecz nie był w stanie powtórzyć tego osiągnięcia w finałowej sesji.

Hülkenberg i Pérez, podobnie jak Verstappen, wystartują do niedzielnego wyścigu na supermiękkich oponach, które wykorzystali w sesji Q2. Rosberg, Ricciardo oraz obaj kierowcy Ferrari uzyskali swoje czasy na miękkich oponach i są w potencjalnie najlepszej sytuacji spośród zawodników z pierwszej dziesiątki.

Grand Prix Belgii Formuły 1 rozpocznie się w niedzielę o 14 polskiego czasu.