Ilott pojedzie w Indianapolis 500 w barwach McLarena

Zgodnie z przypuszczeniami Callum Ilott uzupełni czteroosobowy skład McLarena na tegoroczne Indy 500. Partnerami Brytyjczyka będą Pato O’Ward, Alexander Rossi i Kyle Larson.

Ilott wystąpił w tym sezonie w dwóch wyścigach w barwach McLarena, zajmując trzynaste miejsce w St. Petersburgu i odpadając w jednym z wyścigów eliminacyjnych w Thermal. Brytyjczyk nie miałby tych okazji, gdyby nie kontuzja Davida Malukasa, z którym po czterech opuszczonych rundach zespół rozwiązał kontrakt.

Będzie to trzecie podejście Ilotta do Indy 500. W 2022 roku rozbił się na 66. okrążeniu, a w ubiegłorocznej edycji zajął dwunaste miejsce po starcie z 27. pozycji.

Na co dzień Ilott występuje w długodystansowych mistrzostwach świata z zespołem Jota, z którym to ostatnio triumfował w sześciogodzinnym wyścigu na torze Spa. Oprócz tego w CV Brytyjczyka znajdują się takie osiągnięcia jak wicemistrzostwo Formuły 2 w sezonie 2020 czy bycie kierowcą testowym Ferrari.

„Marzeniem każdego kierowcy jest ściganie się w Indianapolis 500 i chciałbym podziękować Zakowi [Brownowi], Gavinowi [Wardowi] i Tony’emu [Kanaanowi] za umożliwienie mi tego” – powiedział Ilott. „Jestem wdzięczny, że mogę wziąć udział w tym wyścigu w znajomym mi bolidzie i zespole, w Arrow McLarenie. Kwietniowy test na torze Indianapolis Motor Speedway został skrócony przez pogodę, ale przejazdy, które odbyliśmy, były produktywne. Czuję się dobrze w zespole i wiem, że zrobimy wszystko przez cały miesiąc maj, aby dać z siebie wszystko w dniu wyścigu".  

„Callum wnosi doświadczenie z tym zespołem do Indy 500, które uważamy za bardzo cenne, ponieważ wkraczamy w najważniejsze dwa tygodnie naszego sezonu” – powiedział Gavin Ward, szef zespołu. „On i zespół dobrze się dogadywali podczas pierwszych dwóch rund sezonu i nie możemy się doczekać, aby przenieść to tutaj. Jestem przekonany, że Callum i zespół nr 6 będą rywalizować blisko przodu stawki podczas kwalifikacji i w dniu wyścigu, podobnie jak reszta naszych samochodów".

Po Indy 500 Ilott wróci do swoich obowiązków w WEC, a jego miejsce na resztę sezonu zajmie Théo Pourchaire.

Już od jutra zaczynają się treningi do Indy 500, kwalifikacje w sobotę i niedzielę, a sam wyścig tydzień później w niedzielę 26 maja o 17:00.

Źródło: mclaren.com

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze