Ogier po raz szósty wygrywa Rajd Portugalii

Sébastien Ogier z Toyoty odniósł rekordowe szóste zwycięstwo w Rajdzie Portugalii, pokonując o prawie 8 sekund Otta Tänaka z Hyundaia.

Szutrowy Rajd Portugalii miał pięciu różnych liderów i dał się we znaki załogom pod względem wymagających tras z koleinami, a także kamieniami.

Ogier, który kontynuuje realizację częściowego programu startów w WRC, zrównał się pod względem liczby zwycięstw w Portugalii z Markku Alenenm. Dla 40-letniego Francuza był to dopiero trzeci tegoroczny rajd i znalazł się na prowadzeniu w sobotę, kiedy jego zespołowy kolega z Toyoty, Kalle Rovanperä, wypadł z trasy, samemu będąc liderem, a Takamoto Katsuta wycofał się po uszkodzeniu tylnego zawieszenia.

Przed niedzielną częścią rywalizacji Ogier miał 11,9 sekundy przewagi nad Tanakiem i na czterech odcinkach specjalnych, w tym Power Stage, utrzymał prowadzenie, dowożąc drugie w tym sezonie zwycięstwo po wcześniejszej wygranej w Rajdzie Chorwacji.

Dla Tänaka drugie miejsce to najlepszy wynik od czasu powrotu do Hyundaia po krótkim epizodzie w Fordzie. Estończyk wywalczył także dodatkowe 7 punktów za wygranie niedzielnej klasyfikacji, dzięki któremu wyprzedził Adriena Fourmauxa w klasyfikacji kierowców WRC i awansował na trzecie miejsce.

Na najniższym stopniu podium stanął Thierry Neuville. Belg finiszował prawie minutę i 20 sekund za Tänakiem, ale jednocześnie powiększył prowadzenie w klasyfikacji sezonu do 24 punktów nad Elfynem Evansem z Toyoty, który zaliczył trudny weekend z problemami, doznając między innymi wycieku płynu chłodniczego w niedzielę.

Fourmaux zajął czwarte miejsce, wyprzedzając w końcówce rywalizacji ostrożnie jadącego Daniego Sordo z Hyundaia. Dla Hiszpana był to pierwszy start w tym sezonie. Z kolei Fourmaux finiszował jak dotąd we wszystkich rundach, kończąc każde z nich oprócz jednego w czołowej piątce.

Oprócz wycieku płynu chłodniczego w Toyocie Evansa, Walijczyk już wcześniej napotkał problemy. Na pierwszym piątkowym oesie jego pilot Scott Martin dyktował trasę z telefonu po tym, jak zgubił swoje tradycyjne kartki.

W WRC 2 zwyciężył Jan Solans, który w niedzielę na ostatnim odcinku specjalnym wyprzedził swojego rywala Josha McErleana, odnosząc pierwsze zwycięstwo w klasie. To także pierwszy triumf nowego samochodu Toyota GR Yaris Rally2.

Teraz stawka WRC przeniesie się na upalną Sardynię na przełomie maja i czerwca, gdzie będą zmagać się ponownie z wymagającymi szutrowymi trasami.

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze