MotoGP przejdzie na w pełni zrównoważone paliwo od 2027 roku

MotoGP ogłosiło, że wprowadzi częściowo zrównoważone paliwo od sezonu 2024, a celem będzie przejście na w pełni zrównoważone rozwiązanie od 2027 roku.

W celu dążenia do stworzenia bardziej ekologicznych rozwiązań na przyszłość, MotoGP ogłosiło plany na współpracę z obecnymi producentami, aby opracować zrównoważone paliwa w ciągu tej dekady.

Zgodnie z przedstawionymi wytycznymi, do 2024 roku wszystkie klasy mistrzostw świata, a zatem MotoGP, Moto2 i Moto3, mają w swoich motocyklach wykorzystywać paliwo, które w 40% będzie pochodzenia niekopalnego. Z kolei od sezonu 2027 wszystkie kategorie mają jeździć na paliwie w pełni zrównoważonym, pochodzącym z innych źródeł niż kopalne. Wszyscy producenci MotoGP będą pracować nad tym obszarem ze swoimi partnerami paliwowymi, zaś Moto2 i Moto3 będzie nadal korzystać z produktów obecnego dostawcy – Petronasa.

Według komunikatu, paliwa będą operowały w standardowych silnikach spalinowych, wskazując, że nie ma planów przejścia w najbliższym czasie na silniki hybrydowe, tak jak obecnie Formuła 1. Paliwa te mają być wytwarzane w warunkach laboratoryjnych z komponentów wykorzystywanych przy przechwytywaniu dwutlenku węgla, bądź też pozyskiwane z odpadów komunalnych lub biomasy niespożywczej, co ma zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych w porównaniu z benzyną pochodzącą z paliw kopalnych.

"Jestem naprawdę dumny z tego ogłoszenia. Po wielu miesiącach, a nawet latach negocjacji z koncernami paliwowymi i producentami, osiągnęliśmy porozumienie" – powiedział Jorge Viegas, prezydent FIM. „Pozwoli to MotoGP być liderem w tej prawdziwej rewolucji na rzecz zrównoważonego rozwoju”.

"Chcemy naprawdę pokazać drogę wszystkim producentom motocykli, że możliwa jest zabawa, którą wszyscy lubimy, ale przy użyciu zrównoważonych paliw. Mamy nadzieję, że do 2027 roku będziemy mieli w naszych mistrzostwach paliwa całkowicie wolne od dwutlenku węgla, przewodząc i pokazując, że nawet jeśli wyścigi stanowią niewielką część emisji, musimy być liderami tej zmiany; pokazać drogę. Dziękuję wszystkim zainteresowanym stronom za negocjacje, dzięki którym w końcu teraz możemy ogłosić dobre wieści".

Z kolei Carmelo Ezpeleta, CEO Dorna Sports, dodał: "Motocykle są istotną wartością dla społeczeństwa, co sprawia, że pojazdy dwukołowe stanowią kluczową część rozwiązania. Zrównoważone paliwa są kluczem do stworzenia osiągalnej i realnej drogi do świata bardziej przyjaznego środowisku, co ma wpływ na miliardy ludzi. Dzięki zaangażowaniu w to przedsięwzięcie wielu różnych producentów paliw, globalny wpływ jest gwarantowany. Dziękujemy wszystkim stronom zaangażowanym za umożliwienie tego".

Źródło: motogp.com

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league