Yamaha nie zastąpi Rossiego w drugim wyścigu w Aragonii

Yamaha potwierdziła, że nie wystawi zamiennika Valentino Rossiego na następny wyścig MotoGP w Aragonii o Grand Prix Teurel, ucinając spekulacje na temat możliwego powrotu Jorge Lorenzo.

W czwartek Rossi potwierdził, że otrzymał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa i tym samym nie mógł wystartować w dzisiejszym wyścigu o Grand Prix Aragonii. Jako że dziewięciokrotny motocyklowy mistrz świata wynik poznał będąc w swoim domu we Włoszech, podlega tamtejszemu prawu, które stanowi, że każda osoba z dodatnim wynikiem musi odbyć co najmniej 10-dniową kwarantannę.

Następny wyścig MotoGP ponownie odbędzie się na torze Motorland Aragón już w następną niedzielę, a 10-dniowy okres upływa w poniedziałek, czyli już po samym wyścigu. Z tego względu Rossi nie wystartuje również w kolejnej rundzie mistrzostw. Kolejnym przystankiem w tegorocznym kalendarzu MotoGP jest Grand Prix Europy na Ricardo Tormo Circuit, które odbędzie się 8 listopada.

Brak Rossiego w stawce doprowadziło do spekulacji na temat tego, kto mógłby ewentualnie zastąpić Włocha. Najczęściej w tym kontekście wymieniany był Lorenzo, który pod koniec ubiegłego roku ogłosił zakończenie kariery w wyścigach i objął rolę oficjalnego kierowcy testowego Yamahy. Hiszpan jednak w tym roku bardzo mało jeździł na motocyklu – w lutym na torze Sepang sprawdził się na M1, a także w ubiegłym tygodniu na portugalskim torze Algarve. Według informacji, jego tempo w Portugalii było o 4 sekundy słabsze niż Aleixa Espargaró z Aprilii.

Według przepisów, zespól musi podać nazwisko zamiennika w ciągu 10 dni od wycofania zgłoszenia etatowego kierowcy. Ten okres nie minął, a dodatkowo japoński producent nie posiada odpowiedniego motocyklisty, który mógłby wystartować w wyścigu i utrzymywać przyzwoite tempo. Yamaha w oświadczeniu podała również, że kolejnym powodem niewyznaczenia zastępcy jest chęć niewywierania nacisku na mniejszy zespół mechaników, których zadaniem byłoby dostosowanie motocykla dla nowego kierowcy w krótkim czasie.

Tym samym Maverick Viñales będzie jedynym reprezentantem fabrycznego zespołu Yamahy podczas dzisiejszego Grand Prix Aragonii oraz Grand Prix Teruel, które odbędzie się w przyszłym tygodniu.

Źródło: motogp.com

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league