Dovizioso najszybszy na rozpoczęcie weekendu w Brnie

Andrea Dovizioso uzyskał najlepszy czas okrążenia pierwszego wolnego treningu MotoGP przed Grand Prix Czech. Drugi wynik wykręcił Marc Márquez, a czołową trójkę uzupełnił Maverick Viñales.

Przez zdecydowanie większą część sesji na czele tabeli z czasami znajdował się Márquez, który wcześniej był w stanie uzyskać 1:56,948 i mają około pół sekundy przewagi nad resztą stawki. Sytuacja uległa zmianie w ostatnich minutach treningu, kiedy to do Hiszpana zbliżył się Viñales, by następnie Dovizioso objął prowadzenie w ostatniej minucie, pokonując Márqueza o zaledwie 0,029 sekundy.

Viñales ostatecznie uplasował się na trzecim miejscu ze stratą 0,034 sek. do Márqueza. Na wysokiej czwartej lokacie znalazł się Miguel Oliveira, który był wolniejszy od Dovizioso o zaledwie 0,1 sekundy. Startujący z dziką kartą zawodnik Suzuki Sylvain Guintoli również zaimponował piątym czasem, jednak jego strata do czołówki wyniosła prawie pół sekundy.

Jack Miller zajął szóste miejsce w tabeli z czasami, chociaż przez większość treningu był drugi, a za jego plecami znalazł się Hafizh Syahrin. Czołową dziesiątkę uzupełnili Franco Morbidelli, Alex Rins i Valentino Rossi.

W czasie sesji wywrotkę zaliczył jedynie Francesco Bagnaia, który wyleciał z toru w zakręcie 13. Włoch zajął 12. pozycję, o jedno miejsce przed fabrycznym zawodnikiem Ducati Danilo Petrucci. Znany z dobrego tempa na pojedynczym okrążeniu Fabio Quartararo był dopiero 18. Zastępujący wciąż kontuzjowanego Jorge Lorenzo Stefan Bradl uzyskał przedostatni czas., a stawkę zamknął Johann Zarco.

Drugi trening wolny przed Grand Prix Czech rozpocznie się o godzinie 14:10.