Formuła E wprowadza klasyfikację producentów

Mistrzostwa Świata Formuły E po raz pierwszy w swojej historii będą prowadzić klasyfikację producentów. Choć na razie nie będzie to tytuł mistrzowski na równi z tymi dla najlepszego kierowcy i zespołu, to nowe wyróżnienie zostanie przyznane po raz pierwszy już w tym roku.

Choć sezon 2023/2024 już trwa, elektryczna seria wyścigowa wprowadziła nową klasyfikację – Trofeum Producentów. O pierwsze takie wyróżnienie powalczy sześć marek, zaopatrujących 11 startujących zespołów: Electric Racing Technologies, Jaguar, Mahindra Racing, Nissan, Porsche i Stellantis, zrzeszający DS i Maserati.

Punkty będą przyznawane dla dwóch najlepszych samochodów każdego producenta, zgodnie z kluczem używanym w mistrzostwach. Punkty za pole position i najszybsze okrążenie również będą wliczane.

„Jesteśmy zachwyceni ustanowieniem Trofeum Producentów w 10. sezonie Mistrzostw Świata Formuły E” – powiedział dyrektor mistrzostw Alberto Longo. „Długo nad tym pracowaliśmy i jest to prawdziwy kamień milowy dla rozwoju mistrzostw. Nasi producenci są w sercu naszej przygody, wyznaczając nowe granice technologii i zrównoważonego ścigania. Ich zaangażowanie jest kluczowe, nie tylko dla kształtowania przyszłości wyścigów, ale rozwijania technologii elektrycznych pojazdów na drogi. To trofeum uczci ich innowacyjność, zaangażowanie oraz rolę w kierowaniu nas w stronę bardziej zrównoważonej przyszłości”.

Spośród trzech dotychczas rozegranych wyścigów, dwa padły łupem samochodów Porsche – na inauguracji sezonu w Meksyku najlepszy był reprezentujący fabryczny zespół Pascal Wehrlein, a kolejny wyścig w Rijadzie wygrał Jake Dennis z Andretti Global. Ostatnim zwycięzcą był Nick Cassidy jadący Jaguarem, a na podium stawali także reprezentanci Stellantis i Nissana.

Źródło: fiaformulae.com

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze