Porsche zostanie w Formule E do 2026 roku

Porsche poszerza swoje pomyślne zaangażowanie w Mistrzostwach Świata Formuły E ABB FIA. Producent sportowych aut będzie rywalizować w innowacyjnej serii wyścigów elektrycznych bolidów do sezonu 2025/2026 włącznie.

Gdy w 2019 roku Porsche wkroczyło do Formuły E, udział fabrycznego zespołu w pierwszej na świecie serii wyścigów elektrycznych bolidów miał wstępnie trwać pięć lat, do sezonu 2023/2024. Teraz, w ramach przygotowań do E-Prix Londynu (29-30 lipca), producent samochodów sportowych ze Stuttgartu-Zuffenhausen już na wczesnym etapie ogłosił przedłużenie swojego zaangażowania o dwa lata, do końca sezonu 2025/2026. Do tej pory w Mistrzostwach Świata Formuły E ABB FIA będą startować najnowsze bolidy trzeciej generacji (Gen3), takie jak Porsche 99X Electric. Ponadto Porsche planuje aktywnie uczestniczyć w projektowaniu pojazdu czwartej generacji, który trafi do rywalizacji począwszy od trzynastego sezonu (2026/2027).

„Wraz z naszym wejściem do Formuły E otworzyliśmy nowy rozdział w całkowicie elektrycznym sporcie motorowym” – powiedział Michael Steiner, członek zarządu Porsche AG ds. badań i rozwoju. „Jesteśmy przekonani, że nasza obecność oraz sukcesy naszej ekipy w Formule E nadal będą stanowić podstawę dla przyszłych rozwiązań w dziedzinie mobilności. To najbardziej konkurencyjne otoczenie do przyspieszenia rozwoju samochodów o wysokich osiągach, z naciskiem na działania przyjazne dla środowiska oraz efektywność energetyczną. Cieszymy się, że będziemy mogli dalej aktywnie kształtować pomyślną przyszłość Formuły E, a tym samym nadawać elektromobilności jeszcze większy impet – i to w globalnej skali”.

„Również w sporcie motorowym chcemy prezentować innowacyjne technologie oraz bardziej zrównoważony rozwój i niezmiennie być w czołówce, jeśli chodzi o nowe rozwiązania” – skomentował Thomas Laudenbach, wiceprezes ds. Porsche Motorsport. „Formuła E odgrywa tu kluczową rolę. To seria, w której panuje wyjątkowo zacięta konkurencja i która zapewnia nam istotny impuls dla rozwoju przyszłych modeli produkcyjnych. Emocjonujące wyścigi na najwyższym poziomie fascynują elektromobilnością ludzi z całego świata. Z przyjemnością będziemy uczestniczyć w tym również w przyszłości. Chcemy pomóc kształtować Formułę E w dłuższej perspektywie”.

Alejandro Agag, założyciel i prezes Formuły E, powiedział: „Od czasu dołączenia do Formuły E Porsche jest cenionym i wpływowym zespołem – i cieszymy się, że będzie tak dalej. Mistrzostwa pozwalają Porsche przyspieszyć rozwój innowacyjnych technologii EV, które widzimy w ich samochodach drogowych, podczas gdy (fabryczny) zespół jest aktywnym członkiem grupy, napędzając budowę nowej generacji bolidów, które pojawią się w trzynastym sezonie Formuły E”.

Jeff Dodds, dyrektor generalny Formuły E, powiedział: „Zaangażowanie Porsche w wyścigi w nadchodzących sezonach Mistrzostw Świata Formuły E ABB FIA niewątpliwie utrzyma jakość sportowej rywalizacji i rozrywki na najwyższym poziomie. Obecność Porsche na torze oraz walka z maszynami innych kultowych producentów samochodów sprawiają, że Formuła E ma najbardziej konkurencyjną stawkę w sporcie motorowym”.

Porsche w Formule E

W 2023 roku zespół TAG Heuer Porsche wraz z nowym Porsche 99X Electric startuje w swoim czwartym sezonie Formuły E – pierwszej na świecie serii wyścigów całkowicie elektrycznych bolidów. Dzięki czterem dotychczasowym zwycięstwom Pascala Wehrleina (Niemcy, trzy wygrane) i Antónia Félixa da Costy (Portugalia, jedna wygrana) w aktualnym sezonie zespół producenta samochodów sportowych odnosi największe sukcesy od czasu, gdy dołączył do rywalizacji w 2019 roku. Niebawem odbędzie się finał sezonu w Londynie, w którym ekipa TAG Heuer Porsche – aktualny wicemistrz klasyfikacji zespołowej – ma duże szanse na zdobycie tytułu mistrza świata. W tym sezonie Porsche po raz pierwszy od rozpoczęcia startów w Formule E wspiera również zespół klienta, Avalanche Andretti. Jego genialny kierowca Jake Dennis za kierownicą Porsche 99X Electric odniósł już dwa zwycięstwa. Anglik jest zdecydowanym liderem klasyfikacji kierowców i zmierza na finał sezonu jako kluczowy faworyt do tytułu.

Co więcej, Porsche dostarcza oficjalny samochód bezpieczeństwa Formuły E – to w pełni elektryczny Taycan Turbo S. W ten sposób producent sportowych aut akcentuje znaczenie innowacyjnej serii wyścigów elektrycznych bolidów dla Porsche Motorsport.

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze