Verstappen: Jestem dumny, że mogłem to zrobić na torze Suzuka

Max Verstappen wyraził swoje emocje, kiedy dowiedział się, że w Grand Prix Japonii wywalczył swój drugi z rzędu tytuł mistrza świata Formuły 1.

Ze względu na skrócony wyścig na torze Suzuka wiele wskazywało na to, że świętowanie tytułu przez Verstappena będzie musiało zostać przeniesione do Stanów Zjednoczonych na tor w Austin. Holender odniósł dominujące zwycięstwo na torze Suzuka, jednak przy drugiej lokacie Leclerca przewaga w mistrzostwach była niewystarczająca.

Na ostatnim okrążeniu Sergio Pérez, który od jakiegoś czasu wywierał nacisk na Leclerca, zmusił Monakijczyka do błędu na hamowaniu do ostatniej szykany. Leclerc ściął tę sekcję, za co został ukarany doliczeniem 5 sekund do końcowego wyniku wyścigu, w wyniku czego spadł na trzecie miejsce. Dodając do tego fakt, że za wyścig przyznano pełną pulę punktów, Verstappen został tegorocznym mistrzem świata.

„Jest to coś szalonego. [Mam] bardzo mieszane emocje. Obecny rok, jaki mieliśmy do tej pory, był niesamowity. Nie wyobrażałem sobie, że może się to stać od razu po tym, co wydarzyło się w zeszłym roku, gdy walczyliśmy do końca. Tym razem znowu mamy wyśmienity samochód” – powiedział Verstappen po GP Japonii.

„Jestem niesamowicie wdzięczny każdemu, kto przyczynił się do tego sukcesu. Cały zespół tutaj [na torze], ale także w fabryce nieustannie pracuje i nigdy nie brakuje mu motywacji, aby uczynić bolid jeszcze szybszym. Poza tym praca, którą wykonaliśmy razem z Hondą przez cały rok, sprawiła, że ciągle się poprawialiśmy”.

„Dwukrotna wygrana z nimi jest bardzo emocjonalna, zwłaszcza tutaj [na ich domowym torze Suzuka. To wywołuje trochę więcej presji, ale takiej pozytywnej. Jestem bardzo dumny, że mogliśmy to zrobić tutaj”.

Dla Verstappena było to 12 zwycięstwo w tym sezonie, a na sukces dla Red Bulla w Japonii zapracował także Pérez, który dał zespołowi dublet. W wyniku tego ekipa z Milton Keynes również jest na krawędzi tego, aby zapewnić sobie tytuł wśród konstruktorów, pokonując Ferrari.

Na koniec Verstappen został jeszcze poproszony o porównanie tytułów z 2021 i 2022 roku: „Uważam, że pierwszy tytuł jest zawsze bardziej emocjonalny. Drugi jednak prawdopodobnie jeszcze piękniejszy... W sezonie, w którym mieliśmy zwycięstwa, wspaniałe wyścigi, pracę zespołu, dublety… Prowadzimy w klasyfikacji konstruktorów, więc naprawdę chcemy się skupić również na tym, aby spróbować to zapewnić. To był dość wyjątkowy rok i jest to coś, o czym naprawdę musisz sobie przypomnieć, ponieważ tego typu sezony nie zdarzają się często”.

Źródło: formula1.com

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze