Zmarł Ted Toleman. To on dał Sennie zadebiutować w F1

W czwartek świat motorsportu obiegła smutna wieść o tym, że zmarł Ted Toleman, szef i założyciel Toleman Motorsport. Brytyjczyk miał 86 lat.

Toleman, pierwotnie biznesmen zajmujący się transportem samochodów w Essex, wiódł zróżnicowane życie, które przeplatało się z wieloma branżami. Jedną z nich było prowadzenie rodzinnej firmy. Toleman i jego brat Bob prowadzili w Essex od połowy lat 60. działalność skupiającą się na transporcie samochodowym. Zachęcona przez dyrektora zarządzającego Alexa Hawkridge’a, Grupa Toleman stała się w następnej dekadzie znanym sponsorem kierowców amatorskich klubowych sportów motorowych. Bracia Toleman i Hawkridge sami niedługo później również zaczęli brać udział w wyścigach.

W latach 70. Ted i Alex zaczęli angażować się w różne formy wyścigów samochodowych w Wielkiej Brytanii. W 1977 roku firma Toleman Motorsport dołączyła do brytyjskiej Formuły Ford 2000. W listopadzie 1980 roku zostało ogłoszone, że od nowego sezonu Toleman Motorsport zadebiutuje w Formule 1.

W latach 1981–1985 Toleman rozpromował w F1 wiele osobistości, takich jak Derek Warwick, Teo Fabi i Stefan Johansson. Przede wszystkim należy wspomnieć o człowieku, który później zaprojektował każdy z siedmiu zwycięskich samochodów Michaela Schumachera, Rorym Byrne, oraz wiecznie żyjącej legendzie, Ayrtonie Sennie.

Debiut Senny w Formule 1 miał miejsce w Toleman Motorsport w 1984 roku. Podczas swojego debiutanckiego sezonu, w czasie deszczowego Grand Prix Monako, Senna pokazał swój talent, zajmując za kierownicą samochodu Toleman imponujące drugie miejsce, co stanowiło najlepszy wynik zespołu w historii Formuły 1. Przez cały sezon 1984 Senna za kierownicą Toleman Motorsport nadal robił wrażenie, zdobywając jeszcze dwa miejsca na podium w Wielkiej Brytanii i Portugalii. Dodatkowo wywalczyli niezwykłe pole position podczas Grand Prix Niemiec w 1985 r., a Teo Fabi spisał się znakomicie w trudnych warunkach pogodowych.

Pomimo stosunkowo krótkiego stażu Tolemana w Formule 1, który trwał pięć sezonów i pozwolił zespołowi na nagromadzenie 26 punktów w mistrzostwach, zespół wywarł trwały wpływ na F1. W 1986 roku Toleman Motorsport został wykupiony przez Benetton.

„Wszystko zawdzięczam Tedowi Tolemanowi, Alexowi Hawkridge’owi i zespołowi” – powiedział Derek Warwick, który przez trzy sezony był kierowcą Toleman Motorsport „Byli dla mnie niesamowici. Bez nich nie byłbym w F1 i nie miałbym tej niesamowitej kariery. To życie zawdzięczam Tolemanowi”.

Toleman był określany mianem najsłabszego zespołu z największym wpływem, mimo nienajlepszych wyników ciesząc się niezwykłym uwielbieniem wśród fanów. Nie można zaprzeczyć, że świat motorsportu pożegnał niesamowitą postać. Swoje kondolencje wyraził również dyrektor F1, Stefano Domenicali: „Jest mi przykro, że zmarł Ted Toleman. Dał tak wiele Formule 1, a jego osiągnięcia i dziedzictwo zawsze będą częścią naszej historii. Nasze myśli są w tym smutnym momencie z jego rodziną i przyjaciółmi”.

Źródło: formula1.com, motorsport.com

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze