Kalendarz wyścigów F1 2025 opublikowany. Australia znów rozpocznie sezon

Formuła 1 w ekspresowym tempie zaprezentowała kalendarz rozgrywanych wyścigów w sezonie 2025. Podobnie jak w tegorocznej edycji kierowcy będą się ścigach w 24. Grand Prix, choć zaszły w harmonogramie istotne zmiany.

Formuła 1 nie trzymała w niepewności kibiców na całym świecie i już w pierwszej połowie kwietnia opublikowała harmonogram startów 76. sezonu serii. Podobnie jak w tegorocznym kalendarzu rozegrane zostaną 24. wyścigi, choć tym razem inauguracja odbędzie się w Melbourne ma torze Albert Park. Taka decyzja została podyktowana Ramadanem, który wypada w marcu, stąd rundy Bahrajnie i Arabii Saudyjskiej odbędą się w kwietniu i już z niedzielnymi wyścigami.

Po Australii F1 przeniesie się do Chin i Japonii, a pierwszy europejski wyścig zostanie rozegrany na Imoli w maju. Kalendarz F1 2025 zakłada aż pięć podwójnych tygodni z wyścigami i aż trzy potrójne, co z pewnością będzie wyzwaniem dla zespołów. Przerwa wakacyjna zaplanowana jest na sierpień między Grand Prix Węgier i Belgii.

W kalendarzu F1 2025 nie zostały ujęte lokalizacje wyścigów sprinterskich, a ich ogłoszenie nastąpi w późniejszym terminie: „Po raz kolejny odwiedzimy 24 niesamowite miejsca na całym świecie, zapewniając najwyższej klasy wyścigi, gościnność i rozrywkę, z których będą korzystać miliony fanów na całym świecie” – powiedział po ogłoszeniu szef F1 Stefano Domenicali. „Jesteśmy wdzięczni FIA, naszym promotorom, partnerom miast-gospodarzy i wszystkim powiązanym ASN (krajowe władze sportowe) za ich zaangażowanie i wsparcie w realizacji harmonogramu i zabezpieczeniu tego, co zapowiada się na kolejny fantastyczny rok dla Formuły 1”.

„Chciałbym także złożyć hołd naszym zespołom i kierowcom F1, bohaterom naszego sportu i naszym fanom na całym świecie za dalsze śledzenie Formuły 1 z tak niesamowitym entuzjazmem”.

Prezydent FIA Mohammed Ben Sulayem dodał: „Kalendarz Mistrzostw Świata Formuły 1 FIA 2025, zatwierdzony przez Światową Radę Sportów Motorowych, stanowi kolejną ilustrację naszej wspólnej misji, jaką jest realizacja celów zrównoważonego rozwoju poprzez regionalizację wydarzeń. Chociaż skupiamy się na ogólnej stabilności Formuły 1, mamy również wspólne obowiązki wobec środowiska oraz zdrowia i dobrego samopoczucia podróżującego personelu”.

„Zarząd Formuły 1 pod kierownictwem Stefano Domenicali stworzył kalendarz, który stanowi dobre połączenie tradycyjnych torów i nowoczesnych obiektów. Dziękujemy gospodarzom ASN, lokalnym organizatorom i wielu tysiącom wolontariuszy FIA za niestrudzone wysiłki, aby uczynić Formułę 1 prawdziwie globalnym widowiskiem dla masowej publiczności w ramach przygotowań do obchodów 75. rocznicy powstania tego sportu”.

Kalendarz F1 na sezon 2025: 

Źródło: formula1.com

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze