Toyota #7 z pierwszym zwycięstwem w 24h Le Mans

Toyota z numerem 7 po trzech nieudanych próbach i porażkach z siostrzaną załogą Toyoty #8 odniosła pierwsze zwycięstwo w 24-godzinnym wyścigu Le Mans. W samej końcówce doszło do dramatu załogi Roberta Kubicy, czyli WRT #41 - na ostatnim okrążeniu prototyp Oreca odmówił posłuszeństwa i nie pozwolił na odniesienie triumfu w LMP2. Z kolei bardzo dobre, piąte miejsce, zajął polski zespół Inter Europol Competition.

Hypercar – Toyota #7 przełamuje złą passę i zwycięża w Le Mans

Toyota #7 w składzie Mike Conway, Kamui Kobayashi i José María López w ostatniej godzinie nie mieli żadnych kłopotów i po starcie z pole position odniosła swój pierwszy triumf na Circuit de la Sarthe. Na samą końcówkę, jak japoński zespół miał w zwyczaju, zamieścił w obu swoich samochodach japońskich kierowców, dzięki czemu linię mety Kobayashi przekroczył wraz z siostrzaną Toyotą #8. W niej za kierownicą znalazł się Kazuki Nakajima i wraz z Sébastienem Buemim i Brendonem Hartleyem zajął drugie miejsce. Jest to pierwsze zwycięstwo Toyoty w Le Mans w erze hipersamochodów

Na trzeciej pozycji dojechało Alpine #38 w składzie Andre Negrao, Nicolas Lapierre i Matthieu Vaxiviere. Francuski zespół nie miał większych problemów z wywalczeniem podium, choć wcześniej musiało walczyć z Glickenhausem #708.

Sam Glickenhaus w swoim pierwszym występie w Le Mans przekroczył oczekiwania i dwoma samochodami 007 LMH oznaczonych numerami #708 i #709 dojechał do mety na czwartym i piątym miejscu zarówno w klasie hipersamochodów, jak i klasyfikacji generalnej.

LMP2 – ogromny pech i jednocześnie zwycięstwo zespołu WRT

Belgijska ekipa WRT odniosła zwycięstwo w swoim pierwszym starcie w Le Mans, jednak nie była to załoga #41 z Robertem Kubicą w składzie, która przewodziła klasie w ostatniej godzinie rywalizacji.

Na ostatnim okrążeniu Yifei Ye, który znajdował się za kierownicą WRT #41, zatrzymał się na torze zaraz po wyjeździe za szykaną Dunlopa i nie zobaczył linii mety. Zgodnie z regulaminem, w takiej sytuacji ta załoga nie zostaje sklasyfikowana w wynikach wyścigu, co jest ogromnym pechem zarówno dla Kubicy, jak i Ye oraz trzeciego kierowcy zespołu, Louisa Delétraza.

Zwycięstwo przypadło drugiej załodze WRT #31 w składzie Robin Frijns, Ferdinand Habsburg, Charles Milesi, który po awarii siostrzanej #41 do samej mety walczył o triumf z JOTĄ #28, dla której jechali Sean Gelael, Stoffel Vandoorne i Tom Blomqvist. Trzecie miejsce w klasie zajął zespół Panis Racing #65 z Julienem Canalem, Willem Stevensem i Jamesem Allenem.

Po spory sukces sięgnęła za to polska ekipa Inter Europol Competition #34 w składzie Jakub Śmiechowski, Renger van der Zande oraz Alex Brundle po walce z United Autosports #23 i załogą Paul di Resta, Alex Lynn i Wayne Boyd musiała uznać wyższość brytyjskiej ekipy, jednak po ogromnym pechu zespołu Kubicy wywalczyła piąte miejsce w klasie LMP2, co jest historycznym wynikiem.

LMGTE Pro – pewny triumf AF Corse

Alessandro Pier Guidi, James Calado i Come Ledogar sięgnęli po zwycięstwo w klasie GTE Pro. Włoska załoga przez większość wyścigu walczyła z Corvette #63, a w końcówce została na chwilę zepchnięta do garażu, jednak szybka obsługa przez mechaników pozwoliła utrzymać amerykańską ekipę za plecami i odnieść pierwsze zwycięstwo w swojej kategorii od 2019 roku.

Drugie miejsce wywalczyło wspomniane Corvette #63 w składzie Antonio Garcia, Jordan Taylor i Nicky Catsburg, a trzecia lokata na podium przypadła Porsche #92, którym jechali Kevin Estre, Neel Jani i Michael Christensen i która miała pechowe kwalifikacje z powodu wypadku, a także kilka incydentów na pierwszym okrążeniu.

LMGTE Am – AF Corse zwycięża również w klasie amatorskiej

To dobry dzień dla zespołu AF Corse, które odniosło zwycięstwo nie tylko w klasie Pro, ale również w Am. Załoga #83 w składzie Francois Perrodo, Nicklas Nielsen i Alessio Rovera objęła prowadzenie przed nocną częścią rywalizacji i nie oddała go już do samej mety.

Pokonała ona Astona Martina #33 zespołu TF Sport, dla którego wystartowali Ben Keating, Dylan Pereira i Felipe Fraga, a trzecie miejsce wywalczyła ekipa Iron Lynx z Ferrari #80, za kierownicą której jeździli Matteo Cressoni, Rino Mastronardi oraz Callum Ilott.

PNrKierowcyKlasaZespół Rezultat
17


Mike Conway
Kamui Kobayashi
José María López
HypercarToyota Gazoo RacingM371 okr.
28


Sébastien Buemi
Kazuki Nakajima
Brendon Hartley
HypercarToyota Gazoo RacingM+ 2 okr.
336


André Negrão
Nicolas Lapierre
Matthieu Vaxiviere
HypercarAlpine Elf MatmutM+ 4 okr.
4708


Luís Felipe Derani
Franck Mailleux
Olivier Pla
HypercarGlickenhaus RacingM+ 4 okr.
5709


Ryan Briscoe
Richard Westbrook
Romain Dumas
HypercarGlickenhaus RacingM+ 7 okr.
631


Robin Frijns
Ferdinand Habsburg
Charles Milesi
LMP2Team WRTG+ 8 okr.
728


Sean Gelael
Stoffel Vandoorne
Tom Blomqvist
LMP2JOTAG+ 8 okr.
865


Julien Canal
Will Stevens
James Allen
LMP2Panis RacingG+ 9 okr.
923


Paul di Resta
Alex Lynn
Wayne Boyd
LMP2United AutosportsG+ 10 okr.
1034


Jakub Śmiechowski
Renger van der Zande
Alex Brundle
LMP2Inter Europol CompetitionG+ 11 okr.
1148


Paul Lafargue
Paul-Loup Chatin
Patrick Pilet
LMP2Idec SportG+ 12 okr.
1226


Roman Rusinow
Franco Colapinto
Nyck de Vries
LMP2G-Drive RacingG+ 13 okr.
1338


Roberto González
António Félix da Costa
Anthony Davidson
LMP2JOTAG+ 13 okr.
1430


René Binder
Guillermo Rojas
Tristan Gommendy
LMP2Duqueine TeamG+ 14 okr.
1521


Henrik Hedman
Ben Hanley
Juan Pablo Montoya
LMP2P/ADragonSpeed USAG+ 15 okr.
1629


Frits van Eerd
Giedo van der Garde
Job van Uitert
LMP2P/ARacing Team NederlandG+ 15 okr.
1770


Esteban Garcia
Loïc Duval
Norman Nato
LMP2P/ARealTeam RacingG+ 15 okr.
1820


Dennis Andersen
Ricky Taylor
Marco Sørensen
LMP2P/AHigh Class RacingG+ 18 okr.
1939


Vincent Capillaire
Arnold Robin
Maxime Robin
LMP2P/ASO24-DIROB by GraffG+ 19 okr.
2051


Alessandro Pier Guidi
James Calado
Côme Ledogar
LMGTE ProAF CorseM+ 26 okr.
2163


Antonio Garcia
Jordan Taylor
Nicky Catsburg
LMGTE ProCorvette RacingM+ 26 okr.
2292


Kévin Estre
Neel Jani
Michael Christensen
LMGTE ProPorsche GT TeamM+ 27 okr.
2391


Gianmaria Bruni
Richard Lietz
Frédéric Makowiecki
LMGTE ProPorsche GT TeamM+ 28 okr.
2444


Miroslav Konopka
Oliver Webb
Matej Konopka
LMP2P/AARC BratislavaG+ 29 okr.
2583


François Perrodo
Nicklas Nielsen
Alessio Rovera
LMGTE AmAF CorseM+ 31 okr.
2633


Ben Keating
Dylan Pereira
Felipe Fraga
LMGTE AmTF SportM+ 32 okr.
2780


Matteo Cressoni
Rino Mastronardi
Callum Ilott
LMGTE AmIron LynxM+ 33 okr.
2874


James Winslow
John Corbett
Tom Cloet
LMP2P/ARacing Team India EurasiaG+ 33 okr.
2949


Anders Fjordbach
Jan Magnussen
Kevin Magnussen
LMP2High Class RacingG+ 35 okr.
3060


Claudio Schiavoni
Paolo Ruberti
Raffaele Giammaria
LMGTE AmIron LynxM+ 36 okr.
3177


Christian Ried
Jaxon Evans
Matt Campbell
LMGTE AmDempsey-Proton RacingM+ 36 okr.
3284


Takuma Aoki
Nigel Bailly
Matthieu Lahaye
InnovativeAssociation SRT41G+ 37 okr.
33777


Satoshi Hoshino
Tomonobu Fujii
Andrew Watson
LMGTE AmD'Station RacingM+ 38 okr.
3418


Andrew Haryanto
Alessio Picariello
Marco Seefried
LMGTE AmAbsolute RacingM+ 39 okr.
3595


John Hartshorne
Oliver Hancock
Ross Gunn
LMGTE AmTF SportM+ 39 okr.
3685


Rahel Frey
Sarah Bovy
Michelle Gatting
LMGTE AmIron LynxM+ 39 okr.
3752


Daniel Serra
Miguel Molina
Sam Bird
LMGTE ProAF CorseM+ 40 okr.
3869


Robert Renauer
Ralf Bohn
Rolf Ineichen
LMGTE AmHerberth MotorsportM+ 41 okr.
3954


Thomas Flohr
Giancarlo Fisichella
Francesco Castellacci
LMGTE AmAF CorseM+ 42 okr.
4022


Philip Hanson
Fabio Scherer
Filipe Albuquerque
LMP2United Autosports USAG+ 43 okr.
4171


Brendan Iribe
Oliver Millroy
Ben Barnicoat
LMGTE AmInception RacingM+ 44 okr.
4288


Julien Andlauer
Dominique Bastien
Lance David Arnold
LMGTE AmDempsey-Proton RacingM+ 44 okr.
4386


Michael Wainwright
Benjamin Barker
Tom Gamble
LMGTE AmGR RacingM+ 49 okr.
4464


Tommy Milner
Nick Tandy
Alexander Sims
LMGTE ProCorvette RacingM+ 58 okr.
NSK41


Robert Kubica
Louis Delétraz
Yifei Ye
LMP2Team WRTG
NSK82


Ryan Cullen
Oliver Jarvis
Felipe Nasr
LMP2Risi CompetizioneG
NSK388


Pierre Ehret
Christian Hook
Jeroen Bleekemolen
LMGTE AmRinaldi RacingM
NSK24


Patrick Kelly
Gabriel Aubry
Simon Trummer
LMP2P/APR1 Motorsports MathiasenG
NSK72


Dries Vanthoor
Álvaro Parente
Maxime Martin
LMGTE ProHub Auto RacingM
NSK79


Cooper MacNeil
Earl Bamber
Laurens Vanthoor
LMGTE ProWeatherTech RacingM
NSK46


Dennis Olsen
Anders Buchardt
Robert Foley
LMGTE AmTeam Project 1M
NSK57


Takeshi Kimura
Scott Andrews
Mikkel Jensen
LMGTE AmKessel RacingM
NSK66


Thomas Neubauer
Rodrigo Sales
Jody Fannin
LMGTE AmJMW MotorsportM
NSK55


Duncan Cameron
David Perel
Matthew Griffin
LMGTE AmSpirit of RaceM
NSK25


John Falb
Roberto Merhi
Rui Andrade
LMP2P/AG-Drive RacingG
NSK47


Roberto Lacorte
Giorgio Sernagiotto
Antonio Fuoco
LMGTE AmCetilar RacingM
NSK56


Egidio Perfetti
Matteo Cairoli
Riccardo Pera
LMGTE AmTeam Project 1M
NSK32


Nicolas Jamin
Jonathan Aberdein
Manuel Maldonado
LMP2United AutosportsG
NSK1


Tatiana Calderón
Sophia Flörsch
Beitske Visser
LMP2Richard Mille Racing TeamG
NSK99


Harry Tincknell
Vutthikorn Inthraphuvasak
Florian Latorre
LMGTE AmProton CompetitionM
NSK98


Paul Dalla Lana
Nicki Thiim
Marcos Gomes
LMGTE AmAston Martin RacingM

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league