Bortolotti wygrywa trzeci wyścig DTM

Mirko Bortolotti powrócił na prowadzenie w klasyfikacji generalnej serii DTM. Włoch jako jedyny wygrał więcej niż jeden wyścig w sezonie 2023, a w niedzielę na torze Sachsenring powiększył swój rekord, odnosząc trzecie zwycięstwo w sześciu ostatnich startach.

Kierowca SSR Performance wywalczył pole position, które wykorzystał doskonale i jeszcze przed pierwszym zakrętem wyszedł przed Jacka Aitkena. Kierowca Ferrari próbował jeszcze późnego ataku po zewnętrznej w pierwszym zakręcie, lecz stracił przez to drugą lokatę na rzecz sobotniego zwycięzcy Luki Stolza.

Pierwsza piątka przejechała bezpiecznie początkowy fragment okrążenia. Szósty Maro Engel nie miał już tyle szczęścia, bowiem został uderzony przez Kelvina van der Linde i wypadł z toru, zabierając ze sobą Ayhancana Güvena. Kierowca Audi otrzymał za ten incydent karę trzech długich okrążeń.

Kilkaset metrów dalej Lucas Auer odbił się od samochodu Jusufa Owegi i obrócił jadącego obok Sheldona van der Linde. Ubiegłoroczny mistrz DTM został następnie staranowany przez jadących z tyłu Laurina Heinricha i Dennisa Olsena, a następnie zahaczył o próbującego go ominąć Marvina Diensta. Cała czwórka odpadła z wyścigu, a incydent spowodował wywieszenie czerwonej flagi.

Po wznowieniu wyścigu Bortolotti zaczął odjeżdżać od Stolza i Aitkena. Nieco dalej zderzyli się Tim Heinemann i Lucas Auer, przez co ten drugi wyjechał poza tor. Kierowca Porsche otrzymał natomiast karę długiego okrążenia. Do przodu przesuwał się René Rast, awansując z 13. na 10. lokatę.

Gdy aleja serwisowa dostała otwarta, na zmianę opon od razu zjechali m.in. Luca Stolz i Ricardo Feller. Na kolejnym okrążeniu to samo zrobili prowadzący Mirko Bortolotti i Jack Aitken. Kierowca Ferrari wyjechał z boksów przed Stolzem i Fellerem, lecz nie zdołał utrzymać ich za sobą. O ile Stolz wyprzedził Brytyjczyka czysto, Feller uderzył w oponę Aitkena i wyeliminował go z rywalizacji.

Bortolotti powrócił na pozycję lidera po tym, jak cała stawka odbyła obowiązkowe pit-stopy. W jego Lamborghini spadało jednak ciśnienie oleju, poddając w wątpliwość, czy dojedzie do mety. Obawy okazały się jednak zbędne i Bortolotti pewnie zmierzał do mety po swoje trzecie zwycięstwo w sezonie 2023.

Za Włochem, który powrócił na prowadzenie w klasyfikacji generalnej, finiszowali Stolz i Feller. Franck Perera był czwarty, przed dotychczasowym liderem tabeli Thomasem Preiningiem. Kolejne pozycje zajęli Thierry Vermeulen, Arjun Maini, René Rast, Jusuf Owega i Patric Niederhauser.

Do końca sezonu DTM pozostały dwa weekendy wyścigowe – kolejny na torze Red Bull Ring w weekend 27-29 września.

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze