Stolz wygrywa pierwszy od 21 lat wyścig DTM na Sachsenringu

Niemiecka seria DTM powróciła na tor Sachsenring po raz pierwszy od 2002 roku. Popisowe zwycięstwo po starcie z pole position odniósł w sobotnim wyścigu Luca Stolz w Mercedesie-AMG.

Kierowca ekipy Haupt Racing Team utrzymał prowadzenie po dobrym starcie. Nieco wolniej wystartował drugi Ayhancan Güven, który musiał bronić pozycji przed Thomasem Preinigiem. Turek ostatecznie obronił się przed Niemcem. Za ich plecami dwie pozycje zyskał Jack Aitken, awansując na czwartą lokatę, z kolei jego zespołowy kolega Thierry Vermeulen spadł na szóstą pozycję, wyprzedzony przez Kelvina van der Linde.

W drugim zakręcie zderzyli się Ricardo Feller i Maro Engel. Kolizja spowodowała, że Niemiec odbił w kierunku innego Mercedesa-AMG Lucasa Auera i wypadł na pobocze, po czym uderzył w bandę. Engel powrócił na tor jako ostatni, gubiąc przy tym fragmenty karoserii, co doprowadziło do jedynej interwencji samochodu bezpieczeństwa. W zamieszaniu na starcie ucierpiał także Jack Aitken, w którego Ferrari uszkodzona została chłodnica, zmuszając Brytyjczyka do wycofania się z rywalizacji.

Po wznowieniu wyścigu Stolz szybko odjechał od Güvena i Preininga, a Vermeulen stracił kolejne pozycje, wyprzedzony przez Sheldona van der Linde i Fellera.

W takiej kolejności kierowcy jechali aż do otwarcia okna serwisowego. Stolz skorzystał z pierwszej okazji do zmiany opon, a do alei serwisowej zjechał za nim Preining. Kierowca Manthey EMA przeskoczył dzięki temu przed Güvena, który zatrzymał się okrążenie później.

Wizyta w alei serwisowej była druzgocąca dla jadącego na piątej pozycji lidera klasyfikacji generalnej Mirko Bortolottiego. Kierowca Lamborghini dostał karę za kręcenie kołami przed opuszczeniem samochodu, a do tego zablokował koła na wyjeździe z boksów, po nagłej awarii systemu ABS. Włoch spadł w ten sposób na koniec pierwszej dziesiątki.

Stolz natomiast pewnie jechał po swoje pierwsze zwycięstwo w sezonie 2023 i przekroczył linię mety 2,688 sekundy przed Preiningiem, który powrócił na prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

Güven finiszował na trzeciej pozycji, przed Fellerem i braćmi van der Linde – Kelvinem i Sheldonem. Siódmy był Dennis Olsen, a pierwszą dziesiątkę uzupełnili René Rast, Bortolotti i Vermeulen.

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze