Lorenzo zaczyna od najlepszego czasu

Jorge Lorenzo rozpoczął weekend MotoGP w Brnie od uzyskania najlepszego czasu pierwszej sesji treningowej, pokonując jadących Hondą, Marca Márqueza i Daniego Pedrosę.

Zawodnik Yamahy wykorzystał niemal idealne warunki – świecące słońce i temperaturę toru bliską 38°C do przejechania okrążenia w 1:56,499, o 0,151 sekundy szybciej od Márqueza. Aktualny mistrz rozbił się w 13. zakręcie, gdzie wyjechał za szeroko i musiał dopchać swój motocykl do boksów, zanim mógł kontynuować sesję.

Jego kolega z zespołu, Dani Pedrosa, zajął trzecie miejsce, przed dwoma zawodnikami fabrycznego zespołu Ducati. Andrea Dovizioso i Andrea Iannone otrzymali na ten weekend poprawioną wersję GP15 z nowym silnikiem i owiewkami, jednak swoje najlepsze czasy uzyskali na starszej maszynie – Dovizioso był 0,322 sekundy wolniejszy od Lorenzo, a Iannone kolejną dziesiątą sekundy.

Z szóstym czasem sesję ukończył lider klasyfikacji Valentino Rossi, który skupiał się na rozwiązaniu swoich problemów kwalifikacyjnych. Za nim uplasowali się Bradley Smith, Aleix Espargaro, Maveric Viñales i Cal Crutchlow.

Hector Barbera był najszybszy w klasie Open, zajmując 14. pozycję, a powracający z ekipą Forward Racing Loris Baz 20., pięć pozycji przed lokalnym zawodnikiem Karelem Abrahamem, wracającym na tor po kontuzji stopy.