Bagnaia zdobywa czwarte pole position w tym sezonie

Francesco Bagnaia z fabrycznego zespołu Ducati zdobył pole position do wyścigu o Grand Prix Niemiec. Włoch pokonał Lucę Mariniego i Jacka Millera.

Q1:

Pierwsza część sesji kwalifikacyjnej na torze Sachsenring rozpoczęła się na przesychającym torze, a zawodnicy zmuszeni byli do wyjazdu na oponach przeznaczonych do jazdy po mokrej nawierzchni. W takich warunkach klasycznie bardzo dobrze radził sobie Marc Márquez, który na półmetku sesji kwalifikacyjnej liderem był Marc Márquez , który wykręcił rezultat 1:27.636. Za plecami Hiszpana znajdował Miguel Oliveira, trzeci był Brad Binder, a czwarty Franco Morbidelli.

Bardzo słabe tempo w tym momencie prezentował Maverick Viñales, który był dopiero siódmy i przegrywał z Augusto Fernandezem. Serię drugich przejazdów rozpoczął Márquez, który w pierwszych dwóch sektorach jechał rekordowo i w połowie toru poprawiał swój poprzedni rezultat o prawie cztery dziesiąte sekundy. Niestety zawodnik Repsol Hondy przewrócił się w ostatnim zakręcie toru Sachsenring i stracił możliwość poprawy czasu. Márquez bardzo szybko podniósł się i pobiegł do alei serwisowej po drugi motocykl.

W międzyczasie na drugie miejsce awansował Morbidelli, ale jego strata do najlepszego rezultatu wynosiła ponad cztery dziesiąte sekundy. Pierwszym zawodnikiem, który założył do swojego motocykla slicki, był Binder i wydawało się, że to bardzo dobra decyzja, która powinna mu pozwolić na nawiązanie walki z Márquezem. Chwilę później na drugie miejsce awansował Fernandez, a na trzecie Oliveira. Na dwie minuty przed końcem sesji kwalifikacyjnej pozycję lidera przejął Viñales, ale jego prowadzenie trwało bardzo krótko, gdyż rekordowe okrążenie przejechał Binder, łamiąc granicę 1:27.

Binder nie zwalniał tempa i na kolejnym pomiarowym okrążeniu urywał ze swojego najlepszego czasu ponad sekundę, a jego ostateczny rezultat to 1:24.655, który gwarantuje mu pewny awans do drugiej części sesji kwalifikacyjnej. Drugie miejsce zajął Marc Márquez, który pojechał ostatni sektor bardzo zachowawczo, żeby uniknąć kolejnego upadku. Trzeci był Viñales, czwarty Di Giannantonio, piąty Fernandez, a szósty Oliveira.

Q2:

Od początku drugiej części sesji kwalifikacyjnej zawodnicy wyjechali na tor w dużej grupie, każdy chciał jak najszybciej rozpocząć pomiarowe okrążenie i dobrze poznać warunki, w jakich przyjdzie im walczyć o pierwsze pole startowe. Pierwszym liderem został Alex Marquez, ale jego rezultat bardzo szybko został poprawiony przez Bindera, a następnie przez Johanna Zarco. Francuza prowadził przez kilkadziesiąt sekund, a kolejnym zawodnikiem, który zameldował się na pierwszym miejscu, był Francesco Bagnaia.

Kolejne pomiarowe okrążenia przyniosły kilka zmian w klasyfikacji sesji, a nowym liderem został Luca Marini, przez Jackiem Millerem i Marco Bezzecchim. Kolejny raz w ostatnim zakręcie przewrócił się Marc Márquez, a chwilę później w podobny sposób upadł Bezzecchi. Na półmetku drugiej części sesji kwalifikacyjnej liderem pozostawał Marini, przed Millerem i Jorge Martinem, czwarty był Binder, a piąty Alex Marquez. Jednak Martin nie zwalniał tempa i na swoim kolejnym pomiarowym okrążeniu pojechał rekordowo, wykręcając rezultat 1:22.561. Prowadzenie Hiszpana potrwało kilkadziesiąt sekund i na pierwsze miejsce wskoczył Bagnaia, poprawiając jego czas o ćwierć sekundy.

Ostatnie kilka minut było bardzo emocjonujące i przyniosło kilka zmian w klasyfikacji generalnej, ale zwycięzcą kwalifikacji pozostał Francesco Bagnaia, który pokonał o niespełna jedną dziesiątą sekundy Mariniego, trzecie miejsce zajął Jack Miller, czwarty był Zarco, piąty Bezzecchi, a szósty Jorge Martin. Rywalizacja o pierwsze pole startowe był bardzo ciekawa, więc możemy się spodziewać, że zawodnicy zagwarantują dużo emocji kibicom w popołudniowym sprincie, który rozpocznie się punktualnie o godzinie 15.