Quartararo najszybszy na otwarcie weekendu w Walencji

Fabio Quartararo uzyskał najlepszy czas okrążenia podczas pierwszego treningu wolnego przed kończącym sezon wyścigiem MotoGP o Grand Prix Walencji, zaś Valentino Rossi w końcówce sesji wywrócił się.

Zawodnik Petronas Yamaha SRT pod koniec jazd skorzystał z miękkich opon Michelin, które pozwoliły mu na uzyskanie czasu 1:31,455. Francuz pokonał Jacka Millera z Pramac Racing o zaledwie 0,057 sekundy, zaś na trzeciej pozycji w tabeli uplasował się mistrz świata Marc Márquez, który był liderem przez większość sesji, lecz nie zdecydował się na założenie miękkiej mieszanki opon.

Z czwartym wynikiem zameldował się zwycięzca Grand Prix Malezji Maverick Viñales, zaś piąty był zespołowy kolega Quartararo – Franco Morbidelli. Dobrze weekend w Walencji rozpoczął Joan Mir z Suzuki, który uzyskał szósty wynik, podobnie jak Pol Espargaró z KTM-a, który odnotował siódmy rezultat.

Nieco pechowo trening ukończył Valentino Rossi, który w tabeli z czasami znalazł się na ósmej lokacie. Włoch na swoim ostatnim przejeździe przewrócił się w dość trudnym czwartym zakręcie, lecz na szczęście nic mu się nie stało. Czołową dziesiątkę treningu zamknęli Andrea Dovizioso i Alex Rins.

Zespołowy kolega Dovizioso z Ducati – Danilo Petrucci – uzyskał 11. czas, zaś 12. był Aleix Espargaró, który został jednocześnie ostatnim zawodnikiem ze stratą do lidera mniejszą niż sekunda. Na 13. miejscu znalazł się Johann Zarco, który ponownie zastępuje w ekipie LCR Honda Takaaki Nakagamiego. Francuz był szybszy między innymi od startującego z dziką kartą Michele Pirro, który na początku treningu doznał awarii silnika w swoim Ducati, a także od zespołowego kolegi Cala Crutchlowa.

Za Brytyjczykiem na 16. pozycji uplasował się Andrea Iannone, 17. był Mika Kallio, zaś na 18. miejscu znalazł się Jorge Lorenzo, który wczoraj ogłosił, że GP Walencji będzie jego ostatnim wyścigiem w karierze. Z 19. czasem zameldował się Karel Abraham, który na półmetku treningu zaliczył wywrotkę w zakręcie nr 10. Stawkę zamknęli Francesco Bagnaia, Tito Rabat, a także duet Tech 3 KTM – Hafizh Syahrin i zastępujący Miguela Oliveirę, Iker Lecuona.