Josef Newgarden mistrzem IndyCar Series

W swoim setnym starcie w IndyCar Series, Josef Newgarden zapewnił sobie swój pierwszy w karierze tytuł mistrzowski. Amerykanin zajął drugie miejsce podczas niedzielnego finału sezonu na torze Sonoma Raceway.

Kariera Josefa Newgardena

2017
– Mistrz (Team Penske, 4 zwycięstwa)
2016 – 4. miejsce (Ed Carpenter Racing, 1 zwycięstwo)
2015 – 7. miejsce (CFH Racing, 2 zwycięstwa)
2014 – 13. miejsce (Sarah Fisher Hartmann Racing)
2013 – 14. miejsce (SFHR)
2012 – 22. miejsce (SFHR)

26-latek, dla którego to pierwszy sezon w barwach Team Penske, rozpoczynał weekend z 4-punktową przewagą nad drugim w tabeli Scottem Dixonem. Idąc śladami ubiegłorocznego mistrza i swojego zespołowego kolegi Simona Pagenauda, Newgarden wywalczył pole position i przez cały czas utrzymywał kontrolę nad losami walki o tytuł mistrzowski.

Newgarden odniósł w tym sezonie cztery zwycięstwa (Barber, Toronto, Mid-Ohio, Gateway) – najwięcej spośród wszystkich kierowców i został pierwszym mistrzem serii poniżej 30. roku życia od 2008 roku, kiedy to po swój drugi tytuł sięgał Scott Dixon.

Mistrz Indy Lights z 2011 roku zadebiutował w IndyCar w sezonie 2012 dla zespołu Sarah Fisher Hartmann Racing, który w ubiegłym roku został wykupiony przez Ed Carpenter Racing. Kierowca z Nashville w Tennessee wywalczył swoje pierwsze podium w sezonie 2013 i każdego roku poprawiał swoją pozycję w klasyfikacji generalnej, by ostatecznie sięgnąć po mistrzostwo serii.

Dla Team Penske, który obchodzi w tym roku swoje 50-lecie, był to 15. tytuł mistrzowski, a Newgarden został 10. kierowcą, który wywalczył go w barwach słynnej amerykańskiej ekipy (poprzedni mistrzowie to Tom Sneva, Rick Mears, Al Unser, Danny Sullivan, Al Unser Jr, Gil de Ferran, Sam Hornish Jr, Will Power i Simon Pagenaud).

Dzięki zwycięstwu w ostatnim wyścigu sezonu, Pagenaud zakończył sezon na drugim miejscu w klasyfikacji generalnej, z 13-punktową stratą do Newgardena. Dixon zajął trzecie miejsce, przed Hélio Castronevesem i Powerem.