Di Grassi: 15 kierowców może wygrać w Formule E

Di Grassi: 15 kierowców może wygrać w Formule E Tomasz Kubiak/ŚwiatWyścigów.pl

Aktualny mistrz Formuły E Lucas di Grassi nie odniósł jeszcze zwycięstwa w czwartym sezonie elektrycznej serii wyścigowej. W dziewięciu dotychczasowych wyścigach na najwyższym stopniu podium stawało czterech kierowców, lecz według kierowcy Audi nie oddaje to w pełni konkurencyjności serii.

Click here for English version

„Format oczywiście znacząco się różni od Formuły 1, ale to prawdziwe mistrzostwa i stawka jest bardzo konkurencyjna – podczas każdej rundy około 10-15 kierowców ma realne szanse na zwycięstwo” – powiedział w rozmowie z serwisem ŚwiatWyścigów.pl.

„Pod tym względem jest lepiej niż [w F1], gdzie nie można wygrać wyścigu nie będąc w jednym z trzech czołowych zespołów. To smutne i chciałbym, aby F1 była bardziej wyrównana, a kierowcy pokroju Charlesa [Leclerca] i Carlosa [Sainza Jr.] mogli walczyć o zwycięstwa. To jest jednak nierealne ze względu na różnice w osiągach samochodów”.

Seria problemów technicznych sprawiła, że di Grassi nie zdobył ani jednego punktu w czterech pierwszych wyścigach. Od tamtej pory wspiął się na szóste miejsce w klasyfikacji generalnej: „Dużo straciliśmy przez pierwsze wyścigi sezonu, ale mieliśmy pecha. Od tamtej pory rozwiązaliśmy nasze problemy i cztery razy z rzędu stanęliśmy na podium. Może nie jest to idealny wynik, ale całkiem niezły i przyniósł nam wiele punktów”.

Brazylijczyk ma już za sobą pierwsze testy w samochodzie drugiej generacji, który zadebiutuje podczas inauguracji sezonu piątego w Arabii Saudyjskiej: „Samochód drugiej generacji ma dużo większą baterię, więcej mocy i będzie bardziej wydajny aerodynamicznie, czyli ogólnie znacznie lepszy. Jeździłem nim już kilka razy i bardzo mi się podobał”.

„W tej chwili Formuła E powinna moim zdaniem pozostać na torach ulicznych, a w przyszłości nadal powinny stanowić one większość kalendarza. Uważam, że to dobry kompromis – Formuła 1 będzie się ścigać głównie na torach permanentnych, a Formuła E na ulicznych i nie będą sobie nawzajem przeszkadzać. Myślę, że seria będzie się rozwijać bardzo szybko, a samochód trzeciej generacji może być szybszy od Formuły 1”.

Pomimo dwóch kierowców w aktualnej stawce, Brazylia nie ma swojego wyścigu w Formule E. W sezonie piątym do di Grassiego oraz Nelsona Piqueta Jr. dołączy Felipe Massa, który zasili zespół Venturi: „Na tę chwilę pomysł [wyścigu w Brazylii] został porzucony i nie wiem nic na temat ewentualnych dalszych planów. Bardzo się cieszę, że [Felipe] wraca, bo to mój dobry przyjaciel. Jest wielkim fanem wyścigów i często rozmawialiśmy na temat Formuły E. Cieszę się zatem, że będzie w pobliżu”.Roksana Ćwik

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja

Informacje

Partnerzy ŚwiatWyścigów.pl

rally and race 4kolka