Zmiany w formacie niedzielnego wyścigu Formuły 3

Włodarze Formuły 3 wprowadzali dwie główne zmiany w formacie rywalizacji podczas niedzielnego wyścigu. Dotyczą one sposobu ustawiania zawodników na starcie oraz przydzielania punktów na zakończenie rywalizacji.

Pierwsza ze zmian polega na tym, że od tego sezonu odwrócona kolejność na polach startowych będzie dotyczyła nie ośmiu, a pierwszych dziesięciu kierowców z pierwszego wyścigu, który rozgrywany jest w sobotę. Kierowca, który zajmie 10. miejsce w pierwszym wyścigu, otrzyma prawo startu z przodu stawki kolejnego dnia. Ten, kto będzie 9. w sobotę, ustawi się na 2. polu, zaś zwycięzca z soboty będzie musiał wystartować z 10. pozycji.  

Ponadto zmieniono schemat przyznawania punktów za niedzielny wyścig – teraz cenne oczka do klasyfikacji będzie mogło zdobyć nie jak dotychczas ośmiu, lecz dziesięciu zawodników. Punkty za pierwsze pięć miejsc (15, 12, 10, 8, 6) będą niezmienione. Zdobywca szóstego miejsca otrzyma 5 punktów, siódmego – 4, ósmego – 3, dziewiątego – 2, a dziesiątego – 1 punkt. Punktacja za wyścig sobotni nie ulegnie zmianie.

„Stawka 30. kierowców oznacza, że ukończenie wyścigu w czołowej dziesiątce samo w sobie jest ogromnym wyzwaniem. Uznaliśmy zatem, że nagroda za to powinna być w obu wyścigach, a nie tylko w pierwszym. Z tego względu zdecydowaliśmy, że od tego sezonu na wyścig numer dwa odwrócimy kolejność pierwszej dziesiątki, zamiast czołowej ósemki, a ponadto najlepsza dziesiątka obu wyścigów otrzyma punkty. Dzięki temu większa liczba kierowców będzie mogło zdobyć punkty i zakończyć rok z lepszym odzwierciedleniem swoich osiągnięć z sezonu” – powiedział CEO F2 i F3, Bruno Michel.

Źródło: fiaformula3.com

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league