Wymiana opon od A do Z – dlaczego zmieniamy ogumienie?

Wymiana opon to dla większości kierowców regularna czynność. Wulkanizacja odwiedzona dwukrotnie w ciągu roku to gwarancja odpowiedniego doboru ogumienia do warunków na drogach. Jeśli chcesz wiedzieć, dlaczego wymieniamy opony zimowe i letnie, a także, gdzie szukać serwisu, w którym czeka na Ciebie profesjonalna obsługa, poznaj najważniejsze informacje dotyczące wymiany opon.

Na wymianę opon przychodzi czas jesienią oraz wiosną, kiedy wyraźnie zmieniają się warunki pogodowe. Bez względu na to czy Twoim miejscem zamieszkania jest Zabrze, Poznań czy Warszawa, wymiana opon przy niższych lub coraz wyższych temperaturach to optymalny wybór. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat branży oponiarskiej, a także, gdzie najlepiej wymienić opony w Twojej okolicy.

Wymiana opon — czy jest obowiązkowa?

Zazwyczaj o wymianie opon mówi się w kontekście obowiązku każdego właściciela samochodu. Warto jednak zauważyć, że z punktu widzenia przepisów takiego nakazu nie ma. Chociaż w wielu krajach europejskich o podobnym klimacie do Polski możemy spotkać się z odpowiednimi przepisami o zakładaniu opon zimowych, wymiana opon nie jest wymagana przez polskie prawo. Czy oznacza to, że za jazdę na letnich oponach zimą nie spotkają nas żadne konsekwencje?

Mimo że wymiana opon nie jest regulowana przez prawo, jazda na niewłaściwym ogumieniu może mieć swoje przykre konsekwencje. Oczywistością jest fakt, że jako kierowcy narażamy na niebezpieczeństwo zarówno siebie, pasażerów, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Niedawne badanie przeprowadzone przez firmę Goodyear wykazało, że 65% kierowców w Polsce czuje się bezpieczniej po wymianie opon na zimowe.

Wymiana opon może być także istotna w kontekście wypłaty odszkodowania przez towarzystwo ubezpieczeniowe. O ile bowiem w przypadku OC z racji przepisów, właściwe ogumienie nie jest kryterium orzekającym o winie uczestnika kolizji, o tyle jeśli chcemy uzyskać rekompensatę z tytułu AC, warto odwiedzić przed zimą serwis opon. W przypadku wystąpienia szkody ubezpieczyciel może bowiem odwołać się do zapisu o rażącym zaniedbaniu, a za takie można potraktować jazdę na letnich oponach w okresie zimy. Dlatego lepiej znajdź najbliższy wolny termin w serwisie i zamontuj odpowiednie ogumienie do Twojego auta.

Jak wybrać serwis opon? Na to warto zwrócić uwagę

Fachowa obsługa czy krótki termin oczekiwania to nie najważniejsze kryteria, którymi warto kierować się, jeśli interesuje nas solidna wulkanizacja. Zamiast jednak jeździć po serwisach i sprawdzać każdego fachowca osobno, lepiej skorzystać z wyszukiwarki warsztatów Motointegrator.com. Na stronie wystarczy wpisać, jaka usługa Cię interesuje. Wpisz zatem np. "wymiana opon Warszawa" i sprawdź listę warsztatów, w których możesz zostawić swoje auto. Dobierz odpowiednią lokalizację, żeby zawęzić poszukiwania do najbliższej okolicy, a następnie porównaj oferty każdego warsztatu. W specjalnych wizytówkach znajdziesz kluczowe informacje, jak chociażby to, czy warsztat oferuje przechowywanie opon oraz czy do pracy wykorzystują nowoczesne czujniki ciśnienia TPMS. Dzięki temu będziesz mieć gwarancję, że usługa wykonana fachowo będzie możliwa, a także ile zapłacisz za wymianę ogumienia. Co więcej, niektóre serwisy umożliwiają automatyczne umówienie się na dowolny lub po prostu najbliższy wolny termin. W osobnej sekcji znajdziesz również opinie wcześniejszych klientów, którzy odwiedzili dane miejsce. Porównaj recenzje i wybierz usługę, która w pełni będzie odpowiadać Twoim potrzebom.

Może się wydawać, że wymiana opon nie jest skomplikowanym zadaniem, więc czemu nie odwiedzić pierwszego lepszego serwisu opon. Warszawa to ogromne miasto — po co szukać dalej niż w najbliższej dzielnicy? To, jak została wykonana usługa, może mieć wydatny wpływ na nasze bezpieczeństwo oraz żywotność opon. Usługi będą wykonane z należytą starannością i warsztat będzie mógł zaprezentować pełen profesjonalizm, zyskując tym samym szacunek i zaufanie klientów. Miła obsługa to jednak nie wszystko.

Podczas wizyty w serwisie opon warto zwrócić uwagę m.in. na to, czy pracownicy dbają o odpowiednie wyważenie każdej opony. To niezwykle istotne, gdyż niepoprawnie wyważone opony wpływają na jazdę. Auto gorzej się prowadzi, koła biją, a kierownica często wprawiana jest w drgania. Nierównomierny rozkład nacisku nie tylko zużyje szybciej daną oponę, ale również może grozić gorszą przyczepnością. To z kolei w najgorszym wypadku może przełożyć się na uślizg przy skręcaniu. Chyba każdy kierowca wolałby tego uniknąć, dlatego skorzystaj z usługi zaufanego serwisu, gdzie działa się kompleksowo i profesjonalnie.

Kiedy zmienić opony w samochodzie?

Zużycie opon w samochodach zależy od wielu czynników. Dziś jednak skupimy się na momencie, w którym zalecana jest wymiana opon ze względu na warunki atmosferyczne. Zarówno w przypadku zimowych, jak i letnich opon większość producentów stosuje podobne zalecenia i uzależnia moment wizyty w wulkanizacji od temperatury na zewnątrz. Najlepsza chwila jesienią, żeby zarezerwować najbliższy wolny termin w serwisie, przypada na czas, kiedy słupek w termometrze schodzi poniżej 7 st. Celsjusza. Analogicznie wiosną, kiedy na zewnątrz jest cieplej niż 7 st. Celsjusza, warto pomyśleć o zmianie opon na letnie.

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze