Hülkenberg traci pierwszy rząd, trzech kierowców także z karami cofnięcia

Nico Hülkenberg nie wystartuje jednak z drugiego pola do wyścigu o Grand Prix Kanady z powodu przekroczenia prędkości na torze w okresie czerwonej flagi. Przewinienia dopuścił się także między innymi Carlos Sainz Jr, który także został ukarany cofnięciem na starcie.

Hülkenberg zakwalifikował się zaskakująco na drugim polu startowym w deszczowych kwalifikacjach, bardzo dobrze wykorzystując pogarszające się panujące warunki w Q3 oraz czerwoną flagę spowodowaną kraksą Oscara Piastriego z McLarena. 

Pierwotnie miał się on ustawić między Maxem Verstappenem a Fernando Alonso. Sędziowie niedługo po zakończeniu kwalifikacji wezwali kierowcę Haasa do siebie ze względu na przekroczenie prędkości w okresie czerwonej flagi, a decyzją było cofnięcie Niemca o trzy pola startowe, przez co ustawi się on w Montrealu na piątej pozycji, promując Alonso, Lewisa Hamiltona i George’a Russella.

„Kierowca ukończył właśnie swoje najszybsze okrążenie i rozpoczął kolejne” – czytamy w decyzji sędziów, którzy przyznali Hülkenbergowi dodatkowo punkt karny. „Znajdował się w pierwszym zakręcie, kiedy pokazano czerwoną flagę, jednak w tym momencie był już o 1,5 sekundy powyżej swojego czasu delta”.

„Twierdził, że bardzo trudno było mu zejść poniżej delty w następnym sektorze. Przyznał również, że pomylił sygnał dźwiękowy w swoim systemie słuchawkowym i dlatego na pewnym etapie myślał, że jedzie zbyt wolno. Porównanie danych telemetrycznych z danymi samochodu 31 [Estebana Ocona] wykazało, że przez resztę okrążenia jechał z mniej więcej taką samą prędkością jak bolid 31, co było zgodne z czasami delta w każdym minisektorze. Uznajemy to za okoliczność łagodzącą”.

„Jednak przepisy są bardzo jasne i chociaż nie ma wątpliwości, że kierowca zachowywał się lub jechał niebezpiecznie, doszło do naruszenia, zatem należy nałożyć karę. W normalnych okolicznościach niezwolnienie do czerwonych flag skutkuje cofnięciem o 10 pozycji. Biorąc jednak pod uwagę okoliczności łagodzące, przyznana kara jest niższa”.

„Zwracamy uwagę, że celem przepisu jest zapewnienie, iż samochód nie przekroczy prędkości podczas sytuacji czerwonej flagi i nie ma dowodów na to, że prędkość w tym przypadku była znacząco nadmierna. Zauważamy również, że kierowca powinien lepiej zapoznać się z operacyjnymi aspektami sygnałów delta”.

To oznacza, że – podobnie jak rok temu – z pierwszego rzędu do GP Kanady wystartują Verstappen i Alonso.

Hülkenberg to jednak niejedyny kierowca, który otrzymał karę.

Carlos Sainz Jr zostanie przesunięty o trzy pola startowe za przyblokowanie Pierre’a Gasly’ego pod koniec Q1 i po awansie do Q3, w którym uzyskał ósmy czas, ustawi się na 11. pozycji.

Yuki Tsunoda oraz Lance Stroll także otrzymali kary cofnięcia o trzy pola za przyblokowanie odpowiednio Hülkenberga oraz Estebana Ocona. To spowoduje, że Tsunoda wystartuje z 19. pozycji, a Stroll, z 16.

Wyścig o GP Kanady rozpocznie się o godzinie 20:00 polskiego czasu.

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze