Wyścigi WTCR na Nürburgringu odwołane

Zaplanowane na sobotnie przedpołudnie wyścigi Pucharu Świata Samochodów Turystycznych FIA WTCR na torze Nürburgring Nordschleife nie doszły do skutku z przyczyn bezpieczeństwa.

Powodem decyzji sędziów o odwołaniu obu sobotnich rund były liczne awarie i przebite opony w czasie treningów i kwalifikacji. Dostarczająca opony firma Goodyear początkowo broniła swojego produktu, zwalając winę na samochody Hondy oraz Lynk & Co., lecz w końcu przyznała, że nie może zagwarantować bezpieczeństwa swoich opon na najbardziej wymagającym torze w kalendarzu.

Do takiej sytuacji nie dochodzi po raz pierwszy. W 2016 roku Tiago Monteiro wylądował w szpitalu na skutek poważnego wypadku po nagłej awarii opony Yokohama – jednej z wielu, które nastąpiły w tamten weekend oraz rok później. Japoński producent zdecydował się w końcu na opracowanie dedykowanych opon tylko na niemiecką rundę. Od 2020 roku dostawcą opon do WTCR został jednak Goodyear, który nie zdecydował się na takie rozwiązanie.

„Podczas kwalifikacji i treningów do rundy WTCR na Nürburgringu kilka zespołów poinformowało o uszkodzonych oponach” – czytamy w oświadczeniu Goodyear Racing. „Opony z różnych partii produkcyjnych były wykorzystane podczas różnych sesji. Nie było różnicy pomiędzy osiągami czy wytrzymałością pomiędzy partiami. Przeprowadziliśmy wstępną kontrolę tych partii, która wraz z oględzinami oddanych opon nie wykazały żadnych problemów produkcyjnych”.

„Potrzebna jest dalsza analiza warunków we współpracy z zespołami, zanim będziemy mogli polecić wykorzystanie tej specyfikacji w formacie wyścigów WTCR. Wszystkie opony zostaną zebrane do dalszej analizy. Bezpieczeństwo jest naszym priorytetem i zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne jest zapewnienie kierowcom pewności na tak szczególnym torze jak Nürburgring Nordschleife. Zobowiązujemy się do przeprowadzania dogłębnej analizy technicznej produktu oraz wykorzystania opon w warunkach wyścigowych pod względem kolejnych rund WTCR”.

Decyzja o tym, czy zaplanowane na ten weekend wyścigi zostaną rozegrane w późniejszym terminie, nie została jeszcze podjęta.

Punkty do klasyfikacji generalnej zostały już przyznane za piątkowe kwalifikacje. Zwyciężył w nich Mehdi Bennani, dla którego było to zaledwie trzecie pole position w karierze i pierwsze od 2018 roku.

Źródło: fiawtcr.com

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze