Wyścigi WTCR na Nürburgringu odwołane

Zaplanowane na sobotnie przedpołudnie wyścigi Pucharu Świata Samochodów Turystycznych FIA WTCR na torze Nürburgring Nordschleife nie doszły do skutku z przyczyn bezpieczeństwa.

Powodem decyzji sędziów o odwołaniu obu sobotnich rund były liczne awarie i przebite opony w czasie treningów i kwalifikacji. Dostarczająca opony firma Goodyear początkowo broniła swojego produktu, zwalając winę na samochody Hondy oraz Lynk & Co., lecz w końcu przyznała, że nie może zagwarantować bezpieczeństwa swoich opon na najbardziej wymagającym torze w kalendarzu.

Do takiej sytuacji nie dochodzi po raz pierwszy. W 2016 roku Tiago Monteiro wylądował w szpitalu na skutek poważnego wypadku po nagłej awarii opony Yokohama – jednej z wielu, które nastąpiły w tamten weekend oraz rok później. Japoński producent zdecydował się w końcu na opracowanie dedykowanych opon tylko na niemiecką rundę. Od 2020 roku dostawcą opon do WTCR został jednak Goodyear, który nie zdecydował się na takie rozwiązanie.

„Podczas kwalifikacji i treningów do rundy WTCR na Nürburgringu kilka zespołów poinformowało o uszkodzonych oponach” – czytamy w oświadczeniu Goodyear Racing. „Opony z różnych partii produkcyjnych były wykorzystane podczas różnych sesji. Nie było różnicy pomiędzy osiągami czy wytrzymałością pomiędzy partiami. Przeprowadziliśmy wstępną kontrolę tych partii, która wraz z oględzinami oddanych opon nie wykazały żadnych problemów produkcyjnych”.

„Potrzebna jest dalsza analiza warunków we współpracy z zespołami, zanim będziemy mogli polecić wykorzystanie tej specyfikacji w formacie wyścigów WTCR. Wszystkie opony zostaną zebrane do dalszej analizy. Bezpieczeństwo jest naszym priorytetem i zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne jest zapewnienie kierowcom pewności na tak szczególnym torze jak Nürburgring Nordschleife. Zobowiązujemy się do przeprowadzania dogłębnej analizy technicznej produktu oraz wykorzystania opon w warunkach wyścigowych pod względem kolejnych rund WTCR”.

Decyzja o tym, czy zaplanowane na ten weekend wyścigi zostaną rozegrane w późniejszym terminie, nie została jeszcze podjęta.

Punkty do klasyfikacji generalnej zostały już przyznane za piątkowe kwalifikacje. Zwyciężył w nich Mehdi Bennani, dla którego było to zaledwie trzecie pole position w karierze i pierwsze od 2018 roku.

Źródło: fiawtcr.com

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz
Bartosz Przyborowski

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1