Ogier zwycięża w Rajdzie Polski, Kubica z najlepszym wynikiem w sezonie

Sébastien Ogier z Volkswagena wygrywa 72. edycję Rajdu Polski - siódmą rundę Rajdowych Mistrzostw Świata. Na mecie zameldował się z przewagą 11,9 sekundy nad kolegą z zespołu Andreasem Mikkelsenem i 23. sekund nad Ottem Tänakiem w Fordzie Fiesta.

Francuz wygrał w Polsce drugi raz z rzędu. Ostatniego dnia rywalizacji zawodnicy mieli do przejechania 29,20 kilometrów w ramach dwóch odcinków specjalnych, którymi była dwukrotnie przejeżdżana próba Baranowo. Drugi z przejazdów był to Power Stage, za który najszybsza trójka zgarnęła dodatkowe punkty. Kolejno zdobyli je Ogier, Tänak i Mikkelsen.

Mistrz świata nie miał problemów z utrzymaniem przewagi nad Mikkelsenem, a nawet ją zwiększył. Ott Tänak w Fieście zajął 3. miejsce, Hayden Paddon w Hyundaiu zmierzał dziś bardzo spokojnie do mety i zajął czwartą pozycję. Jari-Matti Latvala w Polo R WRC uderzył w drzewo na OS19, a potem 40 sekund za późno wyjechał z serwisu, dostał karę i zajął piąte miejsce. Thierry Neuville w I20 WRC na OS18 rolował, ale stracił na tym tylko kilka sekund i utrzymał szóstą lokatę. Na siódmym miejscu na mecie był Kris Meeke z Citroëna.

Ósme miejsce zajął lokalny bohater - Robert Kubica, który na OS18 miał problemy z hamulcem ręcznym i dyferencjałem, a na OS19 złapał kapcia. Dziewiąty był Mads Østberg w DS3, dla którego był to raczej rozczarowujący weekend. Punktowaną dziesiątkę zamknął Dani Sordo w I20 WRC. Jedenastą lokatę zajął Czech Martin Prokop w Fordzie, Lorenzo Bertelli również w Fieście i Kevin Abbring w Hyundaiu zajęli odpowiednio 15. i 16. miejsca w klasyfikacji generalnej. Po wczorajszych problemach technicznych do rywalizacji wrócił Elfyn Evans z M-Sportu, zajął miejsce w piątej dziesiątce.

W klasie WRC2 zwyciężył Fin Esapekka Lappi ze Skody 56,1 sekundy przed kolegą z zespołu Pontusem Tidemandem i 2:05,3 minuty przed Karlem Kruudą w Citroënie.  Dziesiąty był Krzysztof Hołowczyc, a jedenasty Jarosław Kołtun, obaj startowali Fiestą R5. Dało to odpowiednio 23. i 24. miejsce w klasyfikacji ogólnej rajdu.

Sébastien Ogier umocnił się na pozycji lidera mistrzostw i powiększył swoją przewagę nad drugim w klasyfikacji Andreasem Mikkelsenem. Na trzecie miejsce awansował Jari-Matti Latvala, który wyprzedził Madsa Østberga, Norweg spadł z drugiego na czwarte miejsce. Neuville awansował na piąte miejsce, a Paddon na ósme. Po udanym starcie na Mazurach Robert Kubica jest 14.

Następną eliminacją będzie szutrowy Rajd Finlandii, który odbędzie się na przełomie lipca i sierpnia.