Pierwsze zwycięstwo Toyoty w WRC 2024

Aktualni mistrzowie świata Kalle Rovanperä i Jonne Halttunen dali Toyocie pierwsze zwycięstwo w sezonie 2024 Rajdowych Mistrzostw Świata WRC podczas Rajdu Safari w Kenii. Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak zwyciężyli w kategorii WRC2 Challenger.

Toyota przełamała dotychczasową passę Hyundaia, który był najlepszy zarówno w Rajdzie Monte Carlo, jak i Rajdzie Szwecji. Japoński producent podkreślił także swoją dominację w Kenii, gdzie nie przegrał jeszcze ani razu od powrotu Rajdu Safari do kalendarza WRC w 2021 roku.

370-kilometrowy rajd wyróżniał się swoją długością na tle dotychczasowych imprez sezonu 2024 i rozpoczął się już w środę, od superoesu w Kasarani. Najszybszy w wyścigach równoległych był Thierry Neuville w Hyundaiu, lecz to był jedyny moment, gdy prowadził w rajdzie.

Lider klasyfikacji generalnej miał problemy już na pierwszej piątkowej próbie, gdy przebił oponę, a ta rozerwała karoserię jego auta, zmuszając załogę do jazdy w goglach i maseczkach przeciwpyłowych. W sobotę w jego aucie doszło do awarii pompy paliwa, przez którą Neuville stracił na trasie ponad dziesięć minut.

Belg wciąż był najwyżej klasyfikowanym kierowcą Hyundaia, bowiem jego zespołowi koledzy Ott Tänak i Esapekka Lappi nie dojechali do mety piątkowego etapu. Gregoiré Munster uszkodził z kolei zawieszenie swojego Forda Pumy Rally1, co oznaczało, że pomimo swoich przygód, Neuville spadł tylko na piątą pozycję.

Co więcej, jego główny rywal w tegorocznych mistrzostwach Elfyn Evans zajmował na koniec sobotniego etapu tylko jedno miejsce wyżej, po tym jak przebił dwie opony. Jedno koło na trasie musiał zmieniać Takamoto Katsuta.

Żadnych problemów nie miał z kolei Rovanperä, który po wygraniu wszystkich piątkowych prób, w sobotę był najszybszy tylko raz, a mimo to podwoił swoją przewagę na czele stawki do ponad dwóch minut.

Fin w niedzielę pojechał bardzo zachowawczo i oddał Katsucie ponad pół minuty, lecz mimo to z ogromną przewagą odniósł swoje drugie zwycięstwo w Rajdzie Safari w Kenii. Zespołowy kolega Fina wyrównał swój najlepszy wynik sprzed trzech lat. Swoje drugie z rzędu podium wywalczył Adrien Fourmaux w Fordzie, który uniknął przygód na trasie dzięki zachowawczej jeździe.

Niedziela nie była łaskawa dla Evansa, który choć był najszybszy na pierwszej pętli ostatniego etapu, popołudniu nie mógł dorównać tempem Hyundaiom. Choć kierowca Toyoty pokonał Neuville’a na dystansie całego rajdu, był wolniejszy zarówno podczas niedzielnego etapu jak i wygranego przez Belga odcinka Power Stage – w efekcie Neuville powiększył swoje prowadzenie w klasyfikacji sezonu z trzech do sześciu punktów.

Zwycięstwo w kategorii WRC2 odnieśli Gus Greensmith i Jonas Andersson w Škodzie Fabii RS Rally2 Evo. Trzecie miejsce zajęli Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak w podobnym samochodzie, którzy triumfowali w klasyfikacji Challenger. Druga polska załoga Daniel Christ i Kamil Heller zajęli czwarte miejsce w Challenger i szóste w całej stawce WRC2.

Kolejna runda Rajdowych Mistrzostw Świata WRC to Rajd Chorwacji, zaplanowany na weekend 18-21 kwietnia. O wszystkim, co do tego czasu wydarzy się w rajdowym światku, przeczytacie na stronach internetowego wydania RALLY and RACE.

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze