Rajd Dakar: Petrucci wygrywa etap

Danilo Petrucci, były zawodnik MotoGP i debiutant na Dakarze, był najlepszym zawodnikiem na czwartkowym odcinku specjalnym. Włoch jest pierwszym motocyklistą w historii, który wygrał wyścig MotoGP i etap słynnego rajdu

Piątym etapem Rajdu Dakaru była pierwsza z dwóch pętli wokół Rijadu, stolicy Arabii Saudyjskiej. Motocykliści i quadowcy poruszali się jednak zupełnie inną trasą niż kierowcy aut oraz ciężarówek. Zawodnicy kierujący pojazdami na czterech kołach na pętlę piątego etapu motocyklistów wyjechali następnego dnia.

Sam etap przerwany został ze względów bezpieczeństwa i zapotrzebowania na helikoptery medyczne. Na metę zdążyło dojechać 55 zawodników – w tym dwóch polskich, czyli Maciej Giemza i Konrad Dąbrowski, ale także właśnie Danilo Petrucci.

Były zawodnik MotoGP świetne tempo prezentował już od kilku dni, jednak to właśnie 6 stycznia okazał się być dniem przełomowym. Choć najszybszym zawodnikiem był Toby Price, to Petrucci wygrał etap z względu na karę nałożoną na Australijczyka.

Włoch był bardzo wzruszony tym co się stało przyznając, że „nie może przestać płakać”. Gratulacje złożyło mu wiele byłych znajomych z padoku Mistrzostw Świata, między innymi Marc Márquez czy Fabio Quartararo.

„To był długi dzień” – stwierdził Petrucci. „Chciałem poprawić swoje umiejętności nawigacyjne, więc na początku nie naciskałem. W pewnym momencie dogonił mnie Kevin [Benavides] i razem jechaliśmy do mety. Uważałem też na ostatnim 60 kilometrach, czyli na wydmach, aby nie nadwyrężyć swojej kostki. Ciężki dzień, ale okropnie mi się podobał”.

Zawodnik startujący na KTM-ie przyznał, że na tym etapie zaliczył swoją pierwszą wywrotkę:

„Zza jednym z zakrętów była ogromna wydma, ale także grupa wielbłądów. Jeden z nich wszedł na drogę i kiedy próbowałem go ominąć, to się przewróciłem. Po tym musiałem troszkę odpuścić”.

Pomimo dobrych wyników w ostatnich etapach, Danilo Petrucci nie ma szansy na zwycięstwo w Dakarze po tym, jak na jednym z pierwszych odcinków specjalnych jego motocykl się zepsuł, a sam Włoch otrzymał ogromną karę za niedojechanie na biwak.

Rajd Dakar zakończy się w Dżuddzie – zawodnicy na mecie zameldują się 14 stycznia.

Źródło: Z wykorzystaniem informacji prasowej KTM

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze