Marc Márquez wygrywa kwalifikacje na Sachsenringu

Hiszpan pokonał swojego zespołowego partnera Daniego Pedrosę i rodaka z zespołu Yamahy Jorge Lorenzo. Márquez pokazał świetne tempo przez ostatnie dwa dni i trudno będzie innym zawodnikom go dogonić.

Przed kwalifikacjami emocjonowaliśmy się czwartą, ostatnią sesją treningową klasy MotoGP. Wygrał ją zawodnik Repsol Hondy, który dominował i w pozostałych sesjach – Marc Márquez. Za nim znaleźli się: Dani Pedrosa, Scott Redding, Valentino Rossi oraz Jorge Lorenzo. Pierwsza piątka zmieściła się w odstępie pół sekundy.

Q1

Druga połowa stawki ruszyła do walki o dwa najlepsze miejsca promowane wejściem do Q2 punktualnie o godzinie 14:10. Wśród faworytów byli Maverick Viñales, Scott Redding oraz Yonny Hernandez.

Najpierw Wenezuelczyk zaczął z bardzo dobrym czasem – 1’21.811. Tempo podkręcali Viñales, Barbera, ale to Redding na 10 minut do końca wskoczył na pierwsze miejsce. Brytyjczyk zapalał kolejne sektory na czerwono, lecz popełnił błąd i nie poprawił swojego rezultatu.

Podczas drugiego wyjazdu szybki był Danilo Petrucci, który awansował na 1. pozycję, ale za chwilę zamienił go Hernandez, natomiast Barbera wskoczył na 2. miejsce. W końcu obudził się Viñales, który zaczął poprawiać się z sektora na sektor, jednak Brytyjczyk z zespołu Marc VDS nie miał zamiaru odpuścić.

Ostatecznie do drugiej części kwalifikacji przeszli Yonny Hernandez i Maverick Viñales. Hector Barbera i Scott Redding zajęli odpowiednio 3. i 4. pozycję. Piąty był Danilo Petrucci, a ostatni zastępujący Stefana Bradla – Claudio Corti.

Q2

Jako pierwszy na torze pojawił się Jorge Lorenzo i to on zaczął kwalifikacje z najlepszym czasem. Jak donosiła firma Bridgestone, Márquez, Rossi i Pedrosa zaczęli Q2 na miękkiej mieszance z przodu. I już od pierwszego okrążenia obrońca mistrzowskiego tytułu pokazał, że jest bardzo zmotywowany, aby wygrać. Zaraz poprawił swój rekord toru z 2014 – 1’20.838.

Wyjazd poza tor zaliczył w międzyczasie Bradley Smith, a Dani Pedrosa został przyblokowany przez Cala Crutchlowa. Natomiast Valentino Rossi wskoczył na 3. pozycję.

Podczas drugiego wyjazdu zawodnicy Repsol Hondy całkowicie zdominowali czoło tabeli. Obaj kręcili bardzo szybkie okrążenia, zamieniali się rekordami sektorów, by to jednak Márquez po ulepszeniu swojego wyniku na 2 minuty do końca treningu został przyblokowany i zakończył swój udział w dzisiejszych kwalifikacjach. O jak najlepsze miejsca walczyli nadal inni zawodnicy. Rossi również został przyblokowany i nie miał już szansy na awans do pierwszego rzędu.

W ten sposób Márquez wywalczył swoje piąte z rzędu pole position na torze Sachsenring. Oto co powiedział 22-latek z Hiszpanii chwilę po zakończeniu Q2: „Powróciła moja pewność siebie, jest bardzo wysoka. Na tym torze uzyskujemy bardzo dobre wyniki, a ja w ten weekend czuję się bardzo dobrze. Mamy równe tempo, a także byłem szybki na jednym kółku, ale jutro jest ten najważniejszy dzień i musimy utrzymać to dobre tempo” - zakończył.

Na drugiej pozycji uplasował się drugi zawodnik Repsol Hondy Dani Pedrosa, który tak oto podsumował swój występ: „Początkowo byłem zadowolony z mojej jazdy, ale niestety Crutchlow mnie nie widział i przyblokował mnie. Nie byłem pewien czy na drugie oponie będę w stanie wykręcić dobre okrążenie. Jutro kluczowy będzie dobór opon i mam nadzieję, że będziemy w stanie zrobić krok do przodu”.

Ostatnie miejsce na podium zajął zawodnik Movistar Yamahy – Jorge Lorenzo. „Wygląda na to, że Hondy mają imponujące tempo, trudno będzie dotrzymać im kroku. Naszym celem jest zajęcie jutro miejsca na podium – jestem dumny z faktu, że zostałem pierwszym zawodnikiem Yamahy, który przekroczył granicę 1’20” – powiedział Hiszpan.

Pierwszą dziesiątkę uzupełnili: Andrea Iannone, Yonny Hernandez oraz Valentino Rossi (2 rząd), Aleix Espargaro, Pol Espargaro oraz Bradley Smith (3 rząd), a także Cal Crutchlow. Jedenasty był Andrea Dovizioso, dwunasty Maverick Viñales, a czternasty Redding. Najlepszym zawodnikiem klasy Open został Hector Barbera - 13. pozycja.

Jutro punktualnie o godzinie 14:00 rozpocznie się wyścig królewskiej klasy MotoGP. Czy ktoś znajdzie sposób na świetne tempo Márqueza? Obyśmy byli świadkami tak emocjonujących zmagań jak dwa tygodnie temu.