MotoGP celuje w organizację testów w Indonezji w tym roku

MotoGP może jeszcze w tym roku zdecydować się na przeprowadzenie testów na ulicznym torze Mandalika Street Circuit przed powrotem Grand Prix Indonezji do kalendarza mistrzostw w 2022 roku.

Jeszcze w 2019 roku MotoGP podpisało trzyletnią umowę na organizację wyścigu w Indonezji. Zgodnie z nią miał powstać specjalnie do tego przeznaczony tor na wyspie Lombok, a pierwszy wyścig wyznaczono na sezon 2021, zanim wybuchła pandemia COVID-19. Tor znajdował się początkowo na liście rezerwowej dla tego sezonu, ale został z niej usunięty przy zaktualizowaniu harmonogramu nadal uwzględniającą pandemię.

Budowa toru zbliża się ku końcowi, zaś przedstawiciele MotoGP udali się do Indonezji, aby ocenić postęp prac. Ogłoszono, że zostanie podjęta próba organizacji testu na torze Mandalika, jeśli wyścigi w Azji Południowo-Wschodniej odbędą się, zaś potencjalna data wyścigu to marzec 2022 r. Wcześniej z obiektu mają skorzystać zawodnicy World Superbikes, którzy mają się tu ścigać 14 listopada.

„W pełni popieram wydarzenie MotoGP, które ma się odbyć w marcu 2022 roku” – powiedział Erick Thohir, minister przedsiębiorstw państwowych Indonezji. „Jest to zgodne z przyspieszonym krajowym programem szczepień prowadzony przez indonezyjski rząd. Chcemy zagwarantować bezpieczeństwo zarówno gościom krajowym, jak i zagranicznym”.

Carmelo Ezpeleta, dyrektor generalny Dorna Sports, dodał: „Wizyta w Lombok była bardzo udana i możemy potwierdzić, że Mandalika Street Circuit będzie w przyszłości jednym z najważniejszych obiektów w kalendarzu. Wiemy również, że kibice z Indonezji będą masowo przybywać na to wydarzenie, a wyścigi staną się najbardziej kultowymi w całym sezonie. Indonezja jest kluczowym rynkiem nie tylko dla Dorny, ale dla wszystkich interesariuszy mistrzostw”.

Mandalika Street Circuit będzie pierwszym torem ulicznym od Grand Prix Jugosławii 1977, który odbył się na torze Opatija w Chorwacji. Indonezyjski obiekt ma być otwarty dla publiczności, kiedy nie będzie żadnej aktywności na torze, jednak został specjalnie zaprojektowany, aby dostosować się do obecnych wymogów bezpieczeństwa.

Będzie to pierwszy wyścig MotoGP w Indonezji od 1997, kiedy to ścigano się na torze Sentul. Wówczas na czele była Honda, która w królewskiej klasie wygrała wraz z Mickiem Doohanem w 1996 r., a także z Tadayuki Okada w kolejnym sezonie. W klasie 125cc zwycięstwo odniósł wówczas 9-krotny mistrz świata Valentino Rossi, który będzie jedynym zawodnikiem z obecnej stawki, który ścigał się w tym kraju, jeśli zdecyduje się kontynuować ściganie również w przyszłym sezonie.

Źródło: motogp.com

Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze