Węgry dołączą do kalendarza MotoGP od 2023 roku

Dorna Sports ogłosiła nowy projekt, który zakłada organizację wyścigu MotoGP na Węgrzech w 2023 roku na nowym torze pod Debreczynem.

W świecie motorsportowym Węgry są znane między innymi z wyścigu Formuły 1 o Grand Prix Węgier, który jest rozgrywany nieprzerwanie od 1986 roku. Teraz ten kraj zagości u siebie najwyższą kategorię wyścigów motocyklowych – MotoGP – a pierwszy wyścig na nowym obiekcie spodziewany jest na 2023 rok. Będzie to powrót mistrzostw do kraju po wieloletniej przerwie. W przeszłości na torze Hungaroring zorganizowano tylko dwa wyścigi – w 1990 oraz 1992 roku.

W czwartek w Budapeszcie odbyło się spotkanie między CEO Dorny Sports, Carmelo Ezpeletą, a węgierskimi władzami, w tym ministrem innowacji i technologii, László Palkovicsem. Celem rozmów było omówienie projektu oraz podpisanie umowy, na mocy której za dwa lata zostanie zorganizowane Grand Prix Węgier MotoGP.

Wyścig ten odbędzie się na nowym torze, którego konstrukcja ma rozpocząć się w drugim kwartale tego roku. Obiekt ten zostanie ulokowany w okolicach drugiego największego miasta na Węgrzech, Debreczynie. Celem całego projektu jest głębsze wejście MotoGP do Europy Środkowej, stworzenie światowej klasy toru i wzbudzenie zainteresowania wśród lokalnej społeczności.

„W końcu to się spełni – jesteśmy bardzo szczęśliwi, ponieważ na Węgrzech widać dużą pasję do tego sportu, Gábor [Talmácsi, mistrz świata w klasie 125 cc z 2007 roku] wywalczył mistrzostwo, a dzięki temu projektowi znacznie więcej ludzi z Węgier zacznie rywalizować w naszych pucharach oraz pojawiać się w padoku. Naszym pragnieniem jest zapewnienie tego, co najlepsze na torze – widzowie, wpływ ekonomiczny, pokazanie regionu w telewizjach na całym świecie, jak również umożliwienie pojawienia się więcej zawodników z Węgier na drodze do MotoGP” – powiedział Ezpeleta.

„Od początku rozmawiamy z ludźmi tworzącymi projekt, a ja byłem w tym regionie dwa lata temu. To, co się tam dzieje, jest bardzo wyjątkowe. FIM śledzi prace związane z homologacją i myślę, że ten tor będzie jednym z najlepszych na świecie”.

Źródło: motogp.com

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league