Spektakl „The Safety Catch” o dynastii Dunlopów i wyścigach ulicznych na deskach teatru w Belfaście

„The Safety Catch” to krótkie show teatralne osadzone w roku 2019, opowiadające o fikcyjnej debacie moralnej, według której Michael Dunlop po śmierci swojego brata Williama rozważa czy warto kontynuować ściganie się, gdy w wyścigach stracił już wcześniej też wujka Joey’ego Dunlopa i ojca, Roberta.

Michael Dunlop to zawodnik z Irlandii Północnej i zwycięzca 25. wyścigów Isle of Man TT (stan na rok 2023), a także część rodziny, a właściwie dynastii Dunlopów w świecie motocyklowych wyścigów ulicznych. Jego wujkiem był Joey Dunlop, najlepszy zawodnik w historii Tourist Trophy na wyspie Man z 26. Zwycięstwami na koncie; jego ojcem był Robert Dunlop, który najlepszy bywał chociażby w Macau czy także podczas TT – wygrał tam 5 razy. Brat Michaela, William, czterokrotnie wygrał North West 200 a siedmiokrotnie Ulster GP. Każdy z wspomnianych członków rodziny Michaela Dunlopa zginał podczas zawodów: kolejno w 2000, 2008 i 2018 roku.

On sam jednak dalej się ściga i wygrywa, stając się w 2023 roku drugim najlepszym zawodnikiem w historii Isle of Man TT po wygraniu na Mountain Course po raz 25. – więcej zwycięstw ma tylko jego zmarły wuj Joey.

Historia rodziny Dunlop zainspirowała Nicka Snowa, autora spektaklu, do napisania tekstu osadzonego w 2019, po śmierci Williama. Jest to opowieść o wewnętrznej debacie Michaela o tym, czy kontynuować karierę po tym co się wydarzyło.

Snow w procesie tworzenia rozmawiał z Liamem Beckettem, przyjacielem rodziny a w szczególności Roberta Dunlopa, którego postać też pojawia się w spektaklu. Pomagał mu on w próbie pokazania dynamiki tej wyścigowej dynastii.

„Liam i ja przeprowadziliśmy na ten temat wiele długich rozmów” – powiedział Snow. „Irlandia Północna to dom wyścigów ulicznych”.

Od premiery spektaklu w Dublinie w 2022 roku nie wiadomo co sądzą o nim sam Michael Dunlop oraz jego rodzina.

Źródło: Belfast Telegraph

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze