Nie żyje Kevin Kalkhoven, ważna postać IndyCar

Australijski biznesmen Kevin Kalkhoven zmarł w wieku 77 lat. Był współwłaścicielem amerykańskiej serii Champ Car i odegrał kluczową rolę w zawarciu umowy z byłym dyrektorem generalnym Indianapolis Motor Speedway Tonym Georgem, która zakończyła kilkunastoletni rozłam wyścigów IndyCar na Champ Car i Indy Racing League.

Kalkhoven był jednym z trzech właścicieli ekip, które uratowały przed bankructwem serię CART i wskrzesiły ją w 2004 roku pod nazwą Champ Car. Pięć lat później nastąpiło połączenie z IRL i od tego momentu amerykańskie wyścigi aut jednomiejscowych znów znane są jako IndyCar.

W tym samym czasie, Australijczyk wspólnie z Geraldem Forsythe odkupili firmę Cosworth z rąk Forda i przeprowadzili jej transformację z wyspecjalizowanej jednostki ds. motorsportu do jednego z ważniejszych dostawców technologii dla przemysłu motoryzacyjnego.

Jako właściciel zespołu, Kalkhoven odniósł największy sukces w 2013 roku, wygrywając wyścig Indianapolis 500 z Tonym Kanaanem.

„Motosport stracił jednego ze swoich prawdziwych liderów” – powiedział w komunikacie właściciel Indianapolis Motor Speedway, Roger Penske. „Kevin Kalkhoven miał wielką pasję do wyścigów, a jego wizja i wsparcie pomogły nam przejść przez niespokojne czasy. Jako jeden z właścicieli Champ Car World Series, Cosworth Engineering i zespołu KV Racing Technology, Kevin miał niesamowity wpływ na IndyCar. Nasze myśli są z rodziną Kalkhovena oraz wieloma przyjaciółmi i kolegami Kevina, którzy zmagają się z jego stratą”.

Szef McLarena Zak Brown dodał: „Jestem głęboko zasmucony stratą Kevina Kalkhovena. Zwycięzca Indy 500, właściciel Champ Car, Cosworth i toru w Long Beach, Kevin był ważną postacią w sportach motorowych, ale także wspaniałym kolegą i przyjacielem, którego sukces biznesowy odzwierciedlał jego hojność dla wielkich celów”.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz
Bartosz Przyborowski

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league